bildirim ikonu
Ana içeriğin başı

Küresel iklim değişikliği gerçeğiyle yüz yüzeyiz ve bu gerçek, küresel sıcaklığın dengeye oturması için sera gazı emisyonlarının neredeyse tamamen ortadan kaldırılması gerektiğini gösteriyor. Bu büyük değişim, sadece çevre dostu davranışlarla değil, aynı zamanda sürdürülebilir kalkınma uygulamaları ve sürdürülebilirlik eğitimi ile birleştirilen sofistike bir yaklaşımı gerektiriyor. 

Geleceğin mimarları çocuklar hem mevcut hem de gelecekteki sosyal, ekonomik ve çevresel sürdürülebilirlik sorunlarına yaşamın her alanında maruz kalıyor. Onlara sürdürülebilirlik değerlerini ve çevre duyarlılığını aşılamak, yaşamlarını ve çevrelerini olumlu yönde etkileyecek, daha da önemlisi sürdürülebilirlik bilinci yüksek duyarlı bir neslin oluşmasını sağlayacak. Bu nedenle, çocukları iklim krizinin boyutları ve sürdürülebilir yaşamın önemi konusunda bilinçlendirmek, onları sürdürülebilir bir dünya için sorumluluk almaya teşvik etmek açısından oldukça büyük bir adım.

Bilinçli ve bilinçsiz faaliyetlerimiz maalesef gezegene geri dönüşü olmayan zararlar verebiliyor; bu da gelecekte hammaddeler ve doğal kaynakların tükenme riskini doğururken çocuklarımızın bizim sahip olduğumuz şeylere sahip olamayabileceği ihtimalini arttırıyor. Bu nedenle, gelecek nesillerin büyürken doğru seçimler yapmaları için ihtiyaç duydukları bilgi birikimime sahip olmalarını sağlamak için sürdürülebilirlik konusunu uygun yaşlarından itibaren çocuklara anlatmak son derece önemli. Bunu anlatmanın oldukça basit yolları var. 

Çocuklar için kısa ve sevimli bir sürdürülebilirlik tanımı yeterli: Dünya dediğimiz evimize bakmamıza yardımcı olacak küçük değişiklikler yapmaya ‘sürdürülebilirlik’ diyoruz. 

En etkili öğrenme yollarından biri, gerçek hayat deneyimi olduğu için çocuklara sunacağımız fiziksel etkinliklerle canlandırıcı bir bilinç kazanmalarına yardımcı olabiliriz. Çocuklara yönelik bu sürdürülebilirlik etkinliklerinin en iyi yanı, bizlerin de onlara dahil olması ve samimi bir biçimde hayatımızın her alanında, öğrendiklerimizi tutarlı olarak uygulamamızdır. Çünkü hepimiz gezegenimize borçluyuz ve her zaman sevgi göstermenin yollarını biraz daha geliştirebiliriz.

İşte sürdürülebilirliği öğretmek ve çocuklar için sürdürülebilir yaşamı teşvik etmek için kullanabileceğiniz bazı heyecan verici ve uygulamalı sürdürülebilirlik etkinlikleri: 

Azaltma, Yeniden Kullanma ve Geri Dönüşüm 

Çocuklara öğretilecek sürdürülebilirlik kavramlarından ilk üçü; azaltma, yeniden kullanma ve geri dönüştürmedir. Çocuklarınıza nasıl azaltılacağını, yeniden kullanılacağını ve geri dönüştürüleceğini gösteren basit projelerle sade ve yalın bir yaşamın kapısını aralarsınız, tatminkâr bir iç dünyanın temelini atarsınız. 

Bahçe Bostanı ve Balkon Bahçeciliği 

Sürdürülebilirlik, insanların dünyayı olumlu yönde etkilemek için yapabilecekleri küçük değişikliklerle ilgilidir. Kendi sebzelerinizi yetiştirerek çocuklarınıza ailenizin geçimi konusunda bilgiler verebilirsiniz.

Kompost Kutusu 

Yiyecek artıklarınızı atmak yerine, bahçeniz için zengin toprak yapmak için onları komposta ekleyebilirsiniz. Kompostlama, çocuklar için mükemmel bir uygulamalı bilim etkinliğidir; onlara çevreye sağlayabileceği faydaları da öğretmeye yardımcı olur.

Geri Dönüşüm Merkezi Ziyareti

Çocuklara evde geri dönüştürdükleri malzemelere ne olduğunu göstermek için bir geri dönüşüm merkezini ziyaret edebilirsiniz. Böylece çocuklarınız, geri dönüşüm süreci hakkında bilgi edinebilir ve her bir geri dönüştürülebilir malzemenin nasıl sıralandığını, temizlendiğini ve başka bir tesise taşınmak üzere hazırlandığına tanık olarak yeniden değerlendirme hakkında bilgi sahibi olabilirler. 

Tatilde Kamp Gezisi 

Ailenizle kamp yapmak, mükemmel ve sürdürülebilir bir seçimdir. Sınırlı araç kullanımı ile doğada vakit geçirmek emisyonları azaltır. Kamp yapmak, insanlara sürdürülebilirliği uygulama yolları için de kapılar açar.

Doğa Yürüyüşleri 

Çocuklar, doğa yürüyüşlerinde çevrelerindeki güzel manzaraları gördükçe çevreyi korumanın değerini daha iyi hissedebilir. Eylemlerimizin doğayı nasıl etkilediğini ve etkiyi azaltmak için hangi adımları atabileceğimizi konuşarak yürüyüşlerinizi keyifli bir etkileşime dönüştürebilirsiniz.

Çöp Toplama Oyunu

Çöp, çevreye zararlıdır. Çöp gördüğümüzde, mümkünse düzgün bir şekilde atmak için onu almak en iyisidir. Alışverişe çıkarken veya doğa yürüyüşlerinde, gördüğünüz çöpleri toplamak için yanınıza bir çanta alabilirsiniz. En çok çöpü kimin toplayabileceğini görmek için aktiviteyi çocuklarınızla bir oyuna dönüştürebilirsiniz.

Sürdürülebilirlik Kitapları

Çocuklarınıza yatmadan önce kitap okuyor musunuz? Çevreyi korumaya ve iklim değişikliğinin etkilerine odaklanan, çocuğunuzun yaşına uygun kitaplar seçebilirsiniz. Okumak, çocukların kelime dağarcığını geliştirmesine ve dersler çıkarmalarına yardımcı olur. Sürdürülebilirliği öğretmeye yardımcı olan pek çok çocuk kitabı var, bu nedenle çocuklarınızın okumayı öğrenmelerine yardımcı olurken aynı zamanda sürdürülebilirlik kavramlarını da aşılamaya başlayabilirsiniz.

Çevre Dostu Faaliyetler İçin Gönüllülük

Çocuklarınıza sürdürülebilirliğin önemini göstermenin harika bir yolu, onlarla birlikte çevresel açıdan etkili faaliyetler için gönüllü olmaktır. Sahil temizliğine gidebilir, ağaç dikmeye yardım edebilir veya hayvan kurtarma çalışmalarına katılabilirsiniz. Bunların çoğu çocuklara uygun etkinliklerdir; çevre ve vahşi yaşamla ilgilenmenin ne kadar iyi hissettirdiğini deneyimlemelerine yardımcı olur. 

Enerji ve Su Tasarrufu 

Sadece ihtiyacımız olanı kullanmanın önemini ve neden su ve enerji tasarrufu konusunda bilinçli olmamız gerektiğini açıklayabilirsiniz.

Yiyecek İsrafı ve Seçimi

Gıda israfının iklim değişikliği üzerindeki etkisini açıklamak ilk başta karmaşık gelebilir. Bu nedenle, evinizde yiyecek israfını azaltmak için pratik planlar yapmak üzere çocuklarınızla birlikte çalışın. Yiyecek seçimlerimizin (özellikle et ve süt ürünleri) çevresel etkisini ve bunların iklim değişikliği üzerindeki etkisini paylaşın. Haftalık yemek planınız için çocuklardan en sevdikleri bitki bazlı yemekleri seçerek katkıda bulunmalarını isteyin.

Elden Çıkarma

Çocuklarınıza, eski kıyafetlerini ve oyuncaklarını kullanabilecek kişilere vermeleri için ayırmalarına yardımcı olabilirsiniz. Daha büyük çocuklar için, eşyalarını çevrimiçi satmalarını teşvik edebilirsiniz. Satış, eski eşyalara yeni bir yaşam alanı sağlar ve tabii ki, ekstra cep harçlığı çocuklar için de bir avantajdır. 

Fikir Paylaşımı

Çocukların mutlaka paylaşacak fikirleri vardır ve hatta, kendi başlarına muhteşem sürdürülebilirlik fikirleri bulabilirler. Eylemlerinin çevresel etkilerini değerlendirmelerine yardımcı olmak, nasıl değişiklik yapacaklarını anlatmak için çok önemlidir. Dünyanın neden ısındığını, yükselen deniz seviyesinin kıyı toplulukları üzerindeki etkilerini, tarımda biyoçeşitliliğin önemini ve mikro plastiklerin besin zincirine girme risklerini paylaşabilirsiniz. Elbette, bu konuları çocuğunuzun olgunluk ve anlayış düzeyine göre paylaşmalısınız.

Yeşil Hediyeler

Araştırmalar, daha az oyuncağa sahip olmanın aslında çocuklar üzerinde olumlu bir etkisi olabileceğini gösteriyor. Yaşlarına ve anlayış düzeylerine bağlı olarak, hediye yerine Dünya Doğal Yaşamı Koruma Vakfı (WWF) gibi çevreci kurumlara bağış istemelerini önerebilirsiniz. Tabii ki, çocukluk eğlencelerini çalmak istemiyoruz, ancak bu, kendilerinin ötesini düşünmelerine yardımcı olmanın etkili bir yolu olabilir.

Kaynaklar:

https://www.unsustainablemagazine.com/sustainability-with-children/
https://www.sustainablejungle.com/sustainable-living/sustainability-for-kids/
https://www.researchgate.net/publication/311532050_Children_as_Agents_of_Change_for_Sustainable_Development