bildirim ikonu
Ana içeriğin başı

Kredi Hesaplama Aracı

Kredi hesaplama aracını birkaç basit adımla kullanabilirsiniz

Her türlü nakit ihtiyacınız için farklı bütçelere uygun kredi faiz oranlarıyla ve esnek kredi ödeme planlarıyla sunulan kredi seçenekleri QNB Finansbank’ta sizleri bekliyor.

TL

Herhangi bir kredi başvurusunda bulunmadan önce, kredi maliyeti hesaplama işlemi oldukça önemlidir. Kullanmak istediğiniz kredi miktarını belirleyip, ödeyebileceğiniz kredi taksitine göre uygun kredi vadesini seçebilirsiniz. 2023 kredi faiz oranlarına uygun şekilde kredi faiz hesaplama işlemlerinizi, doğru kredi türünü seçtikten sonra, gireceğiniz tutar ve vade sayısı seçimi üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz.

Kredi Hesaplama Nasıl Yapılır ?

Kimi zaman satın almak istenen yeni bir araç, kimi zaman yeni bir ev, kimi zamansa beklenmedik bir ihtiyaç, tüketicileri kredi kullanmaya yönlendirebiliyor. QNB Finansbank’ta her türlü talebiniz için farklı koşullarda çeşitli kredi seçenekleri sunuluyor. Seçtiğiniz kredi türü, geri ödeme süresi ve kullanmayı planladığınız kredi miktarına bakılarak, bankamızın sunduğu güncel faiz oranları üzerinden kredi hesaplama işlemleri yapılır ve örnek plan tablo halinde görüntülenir.

Kredi faiz tutarı hesaplama: Hesaplamanızı yaptıktan sonra göreceğiniz toplam geri ödeme tutarından; kullanmak istediğiniz kredi ve vergi tutarlarını çıkarttığınızda ödeyeceğiniz yaklaşık faiz miktarını bulabilirsiniz. Aylık olarak ne kadar faiz  tahsil edileceğini ise ödeme planında görebilirsiniz.

Kredi Tutarı ya da Taksit Tutarına Göre Adım Adım Kredi Hesaplama

Hesaplamanızı ister çekeceğiniz kredi tutarına göre, isterseniz de taksit miktarı üzerinden yapabilirsiniz. QNB Finansbank kredi hesaplama aracı, aşağıdaki şekilde kullanılabilir:

  • Kullanacağınız kredi türünü (İhtiyaç, Taşıt, Konut, Ek Hesap) seçin,
  • Kredi ya da Taksit Tutarı seçeneklerinden birini tercih edin,
  • İki numaralı adımda yaptığınız tercih doğrultusunda, taksit ya da kredi tutarını girin,
  • Vade seçimi yapın
  • Kredi Hesaplama butonuna tıklayarak işleminizi sonlandırın

Kredi Ödeme Planınızı Detaylarıyla Öğrenin

Kredinizi hesapladıktan sonra, dilerseniz Ödeme Planı butonuna basarak vade süresince yapacağınız ödemelerin faiz / ana para detaylarını görüntüleyebilirsiniz. Aylık taksitler, KKDF ve BSMV tutarları ile kalan anaparanıza detaylıca göz atabilir, geri ödeme planlamanızı bu doğrultuda oluşturabilirsiniz. Dilerseniz vade seçeneklerini bütçenize göre ayarlayarak farklı kredi faiz oranlarına da göz atabilir, bütçenize en uygun tercihi yapmak için tüm alternatiflerden haberdar olabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Kredi Hesaplama Aracında Hangi Kredilerin Hesaplama İşlemleri Yapılır?

Bireysel müşteriler İhtiyaç, Taşıt veya Konut kredilerinin yanı sıra Ek Hesap, Taksitli Ek Hesap ve Hazır Kredi için hesaplama işlemlerini hesaplama aracımız ile kolaylıkla yapabilirler.

Kredi Hesaplama Yöntemleri Nelerdir?

Müşterilerimiz talep ettikleri kredi tutarı veya aylık ödeyebilecekleri taksit tutarına göre hesaplama yapabilir.

Kredi Hesaplarken Dikkat Edilmesi Gereken Maliyet Kalemleri

İhtiyaç Kredisinde kredi tutarının %0.5’i kadar Kredi Tahsis Ücreti alınmaktadır. Ek olarak, kredi onayında tahsis koşulu olarak hayat sigortası koşulu aranmaktadır. Konut Kredisinde kredi tutarının %0,5’i kadar kredi tahsis ücreti, ipotek tesis ücreti ve ekspertiz ücreti alınmaktadır. Ek olarak, kredi onayında tahsis koşulu olarak hayat sigortası, dask sigortası ve konut sigortası koşulu aranmaktadır. Taşıt Kredilerinde kredi tutarının %0,5’i kadar kredi tahsis ücreti alınmaktadır. Ek olarak, kredi onayında tahsis koşulu olarak hayat sigortası ve kasko poliçesi koşulu aranmaktadır. Ek Hesap veya Hazır Kredi için herhangi bir komisyon bulunmamaktadır ancak Hazır Kredi kullanımlarında hayat sigortası talep edilebilmektedir.

Kredi Faiz Oranları Neye Göre Belirlenir?

Bireysel ihtiyaç kredilerinde sunduğumuz aylık faiz oranı, bankamızdaki başvuru skorunuza göre değişiklik göstermektedir. Hesaplama aracında sunulan faiz oranı tanışma kredisine özel olup, başvuru skorlamasına göre sunulan en avantajlı faiz oranıdır. Ek Hesap ve Hazır Kredi için faiz oranları TCMB’nin açıkladığı kararla belirlenmektedir.

Kredi Hesaplama İşleminde Kredi Notunun Etkisi Nedir?

Kredi hesaplama aracında sunmuş olduğumuz faiz oranı tanışma kredisine özel olup, müşteri özelinde değişiklik gösterebilir.

Kredi Maliyet Oranı Hesaplama Nedir?

Kredi hesaplaması yapılırken yıllık maliyet oranına KKDF, BSMV ve Kredi Tahsis Ücreti dahildir. Konut Kredilerinde kredi hesaplaması yapılırken yıllık maliyet oranına kredi tahsis ücreti, ipotek tesis ücreti ve ekspertiz ücreti dahildir. Taşıt Kredilerinde kredi hesaplaması yapılırken yıllık maliyet oranına KKDF, BSMV ve Kredi Tahsis Ücreti dahildir.

Kredi İçin Maksimum Vade Hesaplama Süreleri Nasıldır?

Bireysel İhtiyaç Kredisi ve Hazır Kredi 36 ay, taşıt kredisinde 48 ay, konut kredisinde ise 180 ay maksimum vade sınırı bulunur.