bildirim ikonu
Ana içeriğin başı

QNB Finansbank, 329 milyon ABD Doları tutarındaki sendikasyon kredisini sürdürülebilirlik kriterleri ile yeniledi

QNB Finansbank Mayıs 2022 yılında imzaladığı sendikasyon kredisini, yeni bir sendikasyon ve murabaha kredisi ile yenilemek üzere uluslararası bankalarla anlaşma imzaladı. Bu işlemler ile birlikte Banka, Haziran ayında vadesi gelen sendikasyon kredisini %102 oranında yeniledi.

20 bankanın katılımıyla imzalanan bir yıl vadeli sendikasyon kredisinin maliyeti, piyasadaki diğer banka sendikasyon kredileri ile paralel olarak ABD Doları dilimi için SOFR+%4,25 ve Avro dilimi için Euribor+%4,00 seviyesinde gerçekleşti. 143,5, milyon Avro ve 171 milyon ABD Doları olmak üzere iki dilimden oluşan, toplam 329 milyon ABD Doları tutarındaki kredi ayrıca 2 adet sürdürülebilirlik performans kriteri içeriyor.

Anlaşmada kullanılan sürdürülebilirlik kriterleri; Şubat ayında tüm Türkiye’yi derinden etkileyen deprem felaketi sebebiyle 2023 yıl sonuna kadar deprem afet yardımı kapsamında bölgeye kredi kullandırılması ve “QNB Finansbank Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Rehberi”nde yer alan cinsiyetler arası ücret farkını iyileştirmek olmak üzere, bankanın öncelik verdiği sürdürülebilirlik hedeflerine paralel şekilde belirlendi.

QNB Finansbank ayrıca, sendikasyon kredisi ile eş zamanlı olarak bir Körfez bankası ile 50 milyon ABD Doları tutarında bir yıl vadeli murabaha kredisine de imza attı.

Tarih: 17 Mayıs 2023