bildirim ikonu
Ana içeriğin başı

İklim Koruyucuları Yetişiyor

TEGV iş birliğinde iklim değişikliği sebep sonuç ilişkisini anlatarak çocuklarımızın proje geliştirmelerine destek olduk.

TEGV iş birliğinde 2022 yılında pilot olarak başladığımız İklim Koruyucuları Yetişiyor projesi, 6-14 yaş aralığındaki çocuklara yönelik, eğitim odaklı ve sürdürülebilirliği esas alan iklim projesi ile çocuklarımızda günümüzde çok konuşulan iklim krizi farkındalığı kazandırırken sürdürülebilirlik bilincini oluşturduk. 2022 yılı Genel Müdürümüz Sn. Ömür Tan ve TEGV Genel Müdürü Sn. Sait Tosyalı, eğitmenler ve çocuklarımızın katılımı ile Mardin’de projemizin basın lansmanı yapıldı.

Öncelikle program eğitmenleri belirlenerek eğitmen eğitimleri verildi. Projede görev alan 70 gönüllü eğitmenin 10 tanesi gönüllü finansçımızdı. Daha sonra bu eğitmenler çocuklarla haftada bir gün 2 saat olmak üzere 12 buluşmalık bir eğitim süreci geçirdi.

Projede çocukların, gerçek yaşamlarıyla bağlantı kurmalarını sağlayarak, iklim konusunda derinlemesine düşünmeleri ve bilgi edinmeleri, tasarım odaklı düşünerek proje fikirleri ve prototipleri oluşturmaları amaçlanmaktadır. Çocukların yaşadıkları yerde bölgesel farklılıkları dikkate alarak çevrelerindeki sorunlara çözüm yolları geliştirebilme becerisi ve proje döngüsü konusunda öğrenme deneyimi kazanmaları kalıcı öğrenmeyi ve pozitif davranış değişimini hızlandırması beklenmektedir.

13 ilde 500’den fazla çocuğa iklim farkındalığı ve çözüm projeleri oluşturma eğitimleri verildi. Çocuklar proje oluşturmayı, iklimi farkındalığı geliştirerek sorunları betimlemeyi ve bu sorunlara çözüm üretmeyi öğrendi. 
2023 yılında şehir kapsamımızı genişleterek 1100’den fazla çocuğa ulaşmayı hedefliyoruz.

Tarih: 03 Haziran 2022