bildirim ikonu
Ana içeriğin başı

Minik Eller Kod Yazıyor

Scratch Cup 2024’te Minik Eller Sürdürülebilir Yaşam Alanları için Kodladı!

Sürdürülebilir Yaşam Alanları ile proje değerlendirmeleri tamamlandı. Scratch Cup 2024 final etabı 24 Mayıs’ta!

Minik Eller Kod Yazıyor projemiz kapsamında Habitat Derneği iş birliğinde gerçekleştirdiğimiz Scratch Cup 2024'te minik eller bu kez günümüz şehirlerinin en büyük problemlerinden olan kent yapılaşmasını sürdürülebilirlik temelinde daha çevreci olmaya yönlendirecek oyunlarını kodladı!
Miniklerimiz, mentorları liderliğinde 2-3 kişi oluşan takımlarını kurarak Sürdürülebilir Yaşam Alanları teması ışığında çevre dostu kodlarını yazdı, dünyanın gerçek kahramanları olarak proje başvurularını tamamladı. 

Scratch Cup 2024 final etabı 24 Mayıs’ta! Değerlendirmeler sonucu finale kalan 10 finalist takımın yeteneklerini sergileyeceği büyük finalde buluşmak üzere!

Scratch Cup 2024 ile ilgili tüm detaylara link üzerinden ulaşabilirsiniz. 
 

Scratch Cup 2023 Finalistlerimiz

Scratch Cup 2023’e ikisi yurtdışı olmak üzere 53 şehirden 1098 başvuru alındı. Yapılan değerlendirmeler sonucunda 8-10 yaş ve 11-14 yaş kategorilerinden beşer takım olmak üzere toplam 10 takımdan 23 çocuk finale eğlenceli ve bir o kadar da yaratıcı oyunlarıyla katıldı. Ekipler, kendilerine verilen süre içinde oyunlarını anlatıp jürinin sorularını yanıtladı. Jüri değerlendirmesi sonucunda tüm çocuklar kendi kategorilerinde ödüllerini aldı.

8-10 Yaş Kategorisi

En İyi Proje Ödülü; Yenilenen Dünyam, İstanbul
En İyi Görsel Tasarım Ödülü; Çevreci Köy, İzmir
En İyi Kod Yapısı Ödülü; Yenilenebilir Enerji Kaynakları, Kocaeli
En İyi Uyarlama Ödülü; Enerjik Kedi, Adana
En İyi Senaryo Ödülü; Temiz Enerji Kaynakları Animasyonu, Van
 
11-14 Yaş Kategorisi

En İyi Proje Ödülü; ChargeUp, Ankara
En İyi Görsel Tasarım Ödülü; Doğayı Korumaya Var Mısın?, İzmir
En İyi Kod Yapısı Ödülü; Yenilenebilir Simgeler, İstanbul
En İyi Uyarlama Ödülü; Temiz Dünyam Benim Dünyam, İstanbul
En İyi Senaryo Ödülü; Yeşil Enerji, Uşak

Minik Eller Kod Yazıyor Projemiz Online Eğitimler İle Devam Ediyor!

Habitat Derneği iş birliği ile hayata geçirdiğimiz Minik Eller Kod Yazıyor projemiz ile çocuklarımıza, MIT’nin (Massachusetts Institute of Technology) geliştirdiği, çocukların kullanımına göre tasarlanmış ve basit bir ara yüze sahip, programlama dili olan Scratch 3.0 ve Tinkercad eğitimi veriyoruz. Projemizde çocuklarımızın yaratıcılığını ve bilgisayar becerilerini geliştirmeyi, onları programcılık ile tanıştırıp kod okuryazarlığı bilincini yaygınlaştırmayı hedefliyoruz.

Eğitimlerimiz ile çocuklarımızın sadece kodlama becerilerini değil, sanat ve hikaye anlatıcılığı becerilerini hayal güçleri ve yaratıcılıkları ile geliştirmeyi amaçlıyoruz.
2015 yılından bu yana düzenlediğimiz kodlama eğitimlerini 2020 yılında online ortama taşıdık. Bu sayede tüm Türkiye’deki ve yurtdışında yaşayıp Türkçe bilen 8-14 yaş arası çocuklar, kodlama eğitimlerine www.minikellerkodyaziyor.com web sitesi üzerinden ücretsiz olarak erişebiliyorlar. Online kodlama eğitimlerimize katılmak ve detaylı bilgi almak için tıklayınız.

2022 yılında yüz yüze ve online gerçekleştirilen kodlama eğitimlerinde 69 farklı şehirden 3.017 kişi, web sitesi üzerinde 2.106 kişi olmak üzere toplamda 8-12 yaş arası 5.123 çocuğa eğitim verilmiştir. 

Bugüne kadar toplamda Minik Eller Kod Yazıyor projesiyle Tüm Türkiye ve yurt dışı şehirlerinin bazılarında 45 binden fazla çocuğa ulaşılarak 400 bin saate yakın kodlama eğitimi verdik.