notify icon
Ana içeriğin başı

Minik Eller Kod Yazıyor

Minik Eller Kodluyor Dünya'nın Sorunlarına Çözüm Buluyor!

Scratch Cup 2021, Dünya'nın Sorunlarına Çözüm Bul teması ile projeleri bekliyor. Son başvuru tarihi 31 Aralık 2020!

Scratch Cup 2021 başvurularımız başladı, detaylı bilgi almak ve başvuru yapmak için tıklayınız. 

Minik Eller Kod Yazıyor projemiz kapsamında Habitat Derneği iş birliğinde gerçekleştirdiğimiz Scratch Cup 2021 yarışmamız ile, minik eller Dünya’nın Sorunlarına Çözüm arayacaklar. Çocuklarımız Dünya’nın sorunlarının kaynağını bulacak, çözüm için kodlayacak ve yeni normalde hayallerindeki dünyayı yaratacaklar.


8-14 yaş aralığındaki çocuklarımız 2-3 kişilik takımlarını oluşturacak ve birlikte çalışma becerilerinin yanı sıra hayal güçlerini ve yaratıcılıklarını da geliştirebilecekleri projeler üretecekler.

Yapılacak değerlendirmeler sonucunda finale kalan projelerin sahibi olan çocuklarımız, İstanbul’da düzenlenecek olan büyük finale katılarak projelerini onlarca kişiye anlatma ve eşsiz bir deneyim yaşama fırsatı bulacaklar.

Miniklerimize şimdiden başarılar dileriz.

Scratch Cup 2020 Finalistlerimiz

Yıl boyunca aldığımız 631 başvuru arasından 10 takım finale kaldı ve geliştirdikleri kodlarla şehirlerindeki problemleri tespit edip çözüm bularak gelecek için mükemmel bir yaşam yaratmaya çalıştılar.

6 Şubat 2020 tarihinde İstanbul’da gerçekleşen büyük finalde finalistler En İyi Görsel Tasarım, En İyi Senaryo, En İyi Kod Yapısı, En İyi Uyarlama, En İyi Proje kategorilerinde değerlendirildi.

Kazanan ekipler;

8-10 Yaş Kategorisi

En İyi Proje Ödülü; Uşak'tan 3 Eylül İlkokulu, Proje Adı; Değerli Şehrim
En İyi Görsel Tasarım Ödülü; İzmir'den INOVATHINK, Proje Adı; Garry Dönüşüm Artık Şehrimizde
En İyi Kod Yapısı Ödülü; İSTEK Kemal Atatürk Okulları, Proje Adı; Benim Şehrim
En İyi Uyarlama Ödülü; İstanbul Robotcodi, Proje Adı: Gez-Kurtar
En İyi Senaryo Ödülü; Özel Ataşehir Vatan Okulları, Proje Adı; Kim İstanbul'un Kahramanı Olmak İster

11-14 Yaş Kategorisi

En İyi Proje Ödülü; İzmir'den Bahçeşehir Koleji Karşıyaka Kampüsü, Proje Adı; Akıllı Şehir İzmir
En İyi Görsel Tasarım Ödülü; Giresun'dan Şehir Yüzbaşı İsmail Hakkı Öztopal Ortaokulu, Proje Adı; Benim Mutlu Şehrim
En İyi Kod Yapısı Ödülü; Uşak'tan Şehit Mehmet Çetin İmam Hatip Ortaokulu, Proje Adı; Tasarla-Yap-Düzelt
En İyi Uyarlama Ödülü; İzmir'den TED Aliağa Koleji, Proje Adı; Çevre Bilinci ile İlgili Bir Fabl
En İyi Senaryo Ödülü; Aydın'dan İSTEK Kuşadası Ortaokulu, Proje Adı; Yağmur Kasabası

Minik Eller Kod Yazıyor Projemiz Online Eğitimler İle Devam Ediyor!

Online kodlama eğitimlerimize katılmak ve detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Habitat Derneği iş birliği ile hayata geçirdiğimiz Minik Eller Kod Yazıyor projemiz ile çocuklarımıza, MIT’nin (Massachusetts Institute of Technology) geliştirdiği, çocukların kullanımına göre tasarlanmış ve basit bir ara yüze sahip, programlama dili olan Scratch 3.0 ve CodyRoby eğitimi veriyoruz. Projemizde çocuklarımızın yaratıcılığını ve bilgisayar becerilerini geliştirmeyi, onları programcılık ile tanıştırıp kod okuryazarlığı bilincini yaygınlaştırmayı hedefliyoruz.

Yerel eğitimler ile fiziki ortamda başladığımız eğitimlerimize, kodlama alanına ilgi duyan tüm çocukların, gençlerin ve eğitmenlerin yararlanabileceği bir kaynak site haline getirmeyi hedeflediğimiz web sitemiz ile online olarak devam ediyoruz.

Eğitimlerimiz ile çocuklarımızın sadece kodlama becerilerini değil, sanat ve hikaye anlatıcılığı becerilerini hayal güçleri ve yaratıcılıkları ile geliştirmeyi amaçlıyoruz.

Minik Eller Kod Yazıyor Projemiz ile bugüne kadar 24 ilde 23 bine yakın çocuğa ulaşarak 154 bin 184 saat kodlama eğitimi verdik. Projemiz kapsamında Adana, Adıyaman, Ankara, Antalya, Aydın, Bingöl, Çanakkale, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Isparta, İstanbul, İzmir, Kars, Kayseri, Kırklareli, Mardin, Ordu, Sinop, Tekirdağ, Tunceli, Trabzon ve Uşak illerini ziyaret ettik. Çocuklarımıza 2 saatlik CodyRoby eğitimi ile bilgisayarsız kodlamayı öğrettik ve ardından 6 saat süren bir eğitim ile bilgisayarlı sınıf ortamında Scratch’in dünyasını keşfetmeleri için onlara destek olduk.

Online platformumuz ile birlikte de tüm Türkiye genelinde çocuklarımıza ulaşarak onların hayal güçlerini geliştirmelerine ve birer teknoloji üreticisi olabilmelerine destek olacak eğitimlerimizi vermeye devam edeceğiz.