notify icon
Ana içeriğin başı

Minik Eller Kod Yazıyor

Minik Eller Kodluyor Doğayı Kurtarıyor!

Scratch Cup 2022, Doğayı Kurtar teması ile projeleri bekliyor. Son başvuru tarihi 31 Aralık 2021!

Minik Eller Kod Yazıyor projemiz kapsamında Habitat Derneği iş birliğinde gerçekleştirdiğimiz Scratch Cup 2022’de minik eller bu kez doğayı kurtarmak için kodlayacak! 
Dünyanın insanlara sunduğu en muhteşem güzellik olan doğamızı kurtarmak için harekete geçme zamanı. 2-3 kişiden oluşan takımını kur, doğanın sorunlarına çözüm olacak kodlarınla yarınlara umut ol. 

Yaş Aralığı: 8-14
Son Başvuru Tarihi: 31 Aralık 2021

Başvurmak için  tıklayınız.

Scratch Cup 2021 Finalistlerimiz

Duyurularına Temmuz 2020'de başladığımız Scratch Cup 2021'e Türkiye'nin dört bir yanından yoğun bir başvuru oldu. Temasını "Dünyanın Sorunlarına Çözüm" olarak belirlediğimiz yarışmaya 1800'den fazla çocuğumuzun oluşturduğu 673 takım başvurdu. Yapılan değerlendirmeler sonucu büyük finale kalan projelerin sahibi 23 çocuk, 10 takım online gerçekleştirdiğimiz Scratch Cup 2021'de oyunlarını sergiledi.

Finalistlerimiz En İyi Görsel Tasarım, En İyi Senaryo, En İyi Kod Yapısı, En İyi Uyarlama, En İyi Proje kategorilerinde değerlendirildi.

Kazanan ekipler;

8-10 Yaş Kategorisi
En İyi Proje Ödülü; İstanbul'dan Özel Ataşehir Vatan Okulları, Proje Adı: Dünyayı Kurtarır Mısın?
En İyi Görsel Tasarım Ödülü; Kırklareli'den Akın Koleji, Proje Adı: Doğanın İnsan ile Yaşam Mücadelesi
En İyi Kod Yapısı Ödülü; İstanbul'dan Özel Ümraniye Gökkuşağı Koleji, Proje Adı: Help the World
En İyi Uyarlama Ödülü; Adana'dan Adana Bilim ve Sanat Merkezi, Proje Adı: Temiz Dünya
En İyi Senaryo Ödülü; Mardin'den 13 Mart İlkokulu, Proje Adı: Mücadeleci Fidanlar
 
11-14 Yaş Kategorisi
En İyi Proje Ödülü; Kırklareli'den Lüleburgaz Ticaret ve Sanayi Odası Bilim Sanat Merkezi, Proje Adı: Minik Dünya Gazabı
En İyi Görsel Tasarım Ödülü; Aydın'dan İstek Kuşadası Okulları, Proje Adı: Deprem Etkisi
En İyi Kod Yapısı Ödülü; Uşak'tan Enginar Robotik Atölyesi, Proje Adı: Küresel Isın-ma
En İyi Uyarlama Ödülü; Denizli'den Özel Denizli Koleji, Proje Adı: Dünyamız için Son 100 Saniye
En İyi Senaryo Ödülü; Diyarbakır'dan Bahçeşehir Koleji Hevsel Kampüsü, Proje Adı: Guardian of the Future

Minik Eller Kod Yazıyor Projemiz Online Eğitimler İle Devam Ediyor!

Online kodlama eğitimlerimize katılmak ve detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Habitat Derneği iş birliği ile hayata geçirdiğimiz Minik Eller Kod Yazıyor projemiz ile çocuklarımıza, MIT’nin (Massachusetts Institute of Technology) geliştirdiği, çocukların kullanımına göre tasarlanmış ve basit bir ara yüze sahip, programlama dili olan Scratch 3.0 ve CodyRoby eğitimi veriyoruz. Projemizde çocuklarımızın yaratıcılığını ve bilgisayar becerilerini geliştirmeyi, onları programcılık ile tanıştırıp kod okuryazarlığı bilincini yaygınlaştırmayı hedefliyoruz.

Eğitimlerimiz ile çocuklarımızın sadece kodlama becerilerini değil, sanat ve hikaye anlatıcılığı becerilerini hayal güçleri ve yaratıcılıkları ile geliştirmeyi amaçlıyoruz.

Yerel eğitimler ile fiziki ortamda başladığımız eğitimlerimize, kodlama alanına ilgi duyan tüm çocukların, gençlerin ve eğitmenlerin yararlanabileceği bir kaynak site haline getirmeyi hedeflediğimiz web sitemiz ile online olarak devam ediyoruz. 2020 Ağustos ayında oluşturduğumuz web sitemizde gerçekleştirilen online ve offline eğitimlerimiz ile 42 farklı şehirden 1453 kişiye ulaştık.

Minik Eller Kod Yazıyor Projemiz ile bugüne kadar 63 ilde 29 bin çocuğa ulaşarak 165 bin 808 saat kodlama eğitimi verdik. Projemiz kapsamında Adana, Adıyaman, Ankara, Antalya, Aydın, Bingöl, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Isparta, İstanbul, İzmir, Kars, Kayseri, Kırklareli, Mardin, Ordu, Sinop, Tekirdağ, Tunceli, Trabzon ve Uşak illerini ziyaret ettik. Çocuklarımıza 2 saatlik CodyRoby eğitimi ile bilgisayarsız kodlamayı öğrettik ve ardından 6 saat süren bir eğitim ile bilgisayarlı sınıf ortamında Scratch’in dünyasını keşfetmeleri için onlara destek olduk.

Online platformumuz ile birlikte de tüm Türkiye genelinde çocuklarımıza ulaşarak onların hayal güçlerini geliştirmelerine ve birer teknoloji üreticisi olabilmelerine destek olacak eğitimlerimizi vermeye devam edeceğiz.