notify icon
Ana içeriğin başı

Minik Eller Kod Yazıyor

1098 oyun ile rekor katılım!

Temiz Enerjim Benim Enerjim temalı Scratch Cup Ödül Töreni 12 Haziran’da!

Temiz Enerjim Benim Enerjim temalı 1098 oyun başvurusu ile rekor katılımın olduğu Scratch Cup Ödül Töreni için geri sayım başladı! Büyük gün 12 Haziran!

8-14 yaş aralığındaki binlerce çocuğumuz ve mentorleri liderliğinde 2-3 kişilik takımlar oluşturarak bu kez yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji ile çevre kirliliği ve doğal kaynakların tükenmesini önlemek için kodladı! 
Yapılan değerlendirmeler sonucu finale kalan 10 takım, QNB Finansbank Kristal Kule binasında gerçekleştirilecek olan Scratch Cup Ödül Töreni’nde ustalıklarını sergilemeye hazır.

Scratch Cup 2023 ile ilgili tüm detaylara link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Scratch Cup 2022 Finalistlerimiz

'Doğayı Kurtar' temasıyla düzenlenen Scratch Cup 2022'e Türkiye'nin dört bir yanından 836 takım, eğlenceli ve bir o kadar da yaratıcı oyunlarıyla katıldı. Yapılan uzun değerlendirmeler sonucunda büyük finale kalan projelerin sahibi 28 çocuğun oluşturduğu 10 takım online gerçekleştirdiğimiz Scratch Cup 2021'de yarışma boyunca kendilerine verilen süre içinde oyunlarını anlatıp jürinin sorularını yanıtladı.  

8-10 ve 11-14 olmak üzere iki farklı yaş kategorisinden 10 farklı takım yarıştı. Ekipler, kendi yaş kategorileri içerisinde En İyi Görsel Tasarım, En İyi Senaryo, En İyi Kod Yapısı, En İyi Uyarlama, En İyi Proje ödül kategorilerinde Scratch Cup 2022 kupası ve madalyaları ile teknoloji hediye çekinin sahibi oldular. 

8-10 Yaş Kategorisi

En İyi Proje Ödülü; Doğa Park Ekibi, Uşak Öğretmen Mahmut Özgöbek İlkokulu
En İyi Görsel Tasarım Ödülü; Doğayı Kurtar Ekibi, İstanbul
En İyi Kod Yapısı Ödülü; Güven Bana Dünya Ekibi, Şanlıurfa Özel Yavuz Selim Dağ Koleji
En İyi Uyarlama Ödülü; Ayak İzlerini Takip Et Ekibi, Kocaeli Şükrü Aracı İlkokulu
En İyi Senaryo Ödülü; Doğa Dostu Ekibi, İzmir Bilfen Eğitim Kurumları
 
11-14 Yaş Kategorisi

En İyi Proje Ödülü; Dünya Kurtarıcısı Kedi Ekibi, Bursa Özel Özkocaman Ortaokulu
En İyi Görsel Tasarım Ödülü; Dünyanın Kaderi Elimizde Ekibi, İstanbul Ali Haydar Ersoy Ortaokulu
En İyi Kod Yapısı Ödülü; Kübikera, Amasya Şehit Ferhat Ünelli Bilim ve Sanat Merkezi
En İyi Uyarlama Ödülü; Doğa ve Çevre Ekibi, Hatay TED Koleji
En İyi Senaryo Ödülü; Çevrem Temiz Dünya Temiz Ekibi, İzmir Özel Rota Bornova Ortaokulu

Minik Eller Kod Yazıyor Projemiz Online Eğitimler İle Devam Ediyor!

Habitat Derneği iş birliği ile hayata geçirdiğimiz Minik Eller Kod Yazıyor projemiz ile çocuklarımıza, MIT’nin (Massachusetts Institute of Technology) geliştirdiği, çocukların kullanımına göre tasarlanmış ve basit bir ara yüze sahip, programlama dili olan Scratch 3.0 ve Tinkercad eğitimi veriyoruz. Projemizde çocuklarımızın yaratıcılığını ve bilgisayar becerilerini geliştirmeyi, onları programcılık ile tanıştırıp kod okuryazarlığı bilincini yaygınlaştırmayı hedefliyoruz.

Eğitimlerimiz ile çocuklarımızın sadece kodlama becerilerini değil, sanat ve hikaye anlatıcılığı becerilerini hayal güçleri ve yaratıcılıkları ile geliştirmeyi amaçlıyoruz.
2015 yılından bu yana düzenlediğimiz kodlama eğitimlerini 2020 yılında online ortama taşıdık. Bu sayede tüm Türkiye’deki ve yurtdışında yaşayıp Türkçe bilen 8-14 yaş arası çocuklar, kodlama eğitimlerine www.minikellerkodyaziyor.com web sitesi üzerinden ücretsiz olarak erişebiliyorlar. Online kodlama eğitimlerimize katılmak ve detaylı bilgi almak için tıklayınız.

2022 yılında yüz yüze ve online gerçekleştirilen kodlama eğitimlerinde 69 farklı şehirden 3.017 kişi, web sitesi üzerinde 2.106 kişi olmak üzere toplamda 8-12 yaş arası 5.123 çocuğa eğitim verilmiştir. 

Bugüne kadar toplamda Minik Eller Kod Yazıyor projesiyle Tüm Türkiye ve yurt dışı şehirlerinin bazılarında 45 binden fazla çocuğa ulaşılarak 400 bin saate yakın kodlama eğitimi verdik.