notify icon
Ana içeriğin başı

Minik Eller Kod Yazıyor

Kod Yazmak Çocuk Oyuncağı!

Çocuklarımızı kodlamayla tanıştırıyor, çocuklarımızın bilgisayar becerilerini yaratıcılıkları ile geliştiriyoruz.

 

Hayalindeki şehri kodlamak çocukların elinde! Son başvuru tarihi: 15 Aralık 2019

Scratch Cup

Projemiz ile çocuklarımıza eğitim vermeye devam ederken, dönem sonunda ülkemizde ilk kez düzenlenecek olan Scratch Cup yarışmamızı gerçekleştireceğiz.

8-14 yaş aralığındaki öğrencilerimiz, 2 veya 3 kişilik takımlar halinde yarışmamızın temasına göre oyunlarını geliştirecekler.

Bu yıl “Benim Şehrim” teması ile gerçekleşecek olan Scratch Cup ile çocuklarımıza , hayal güçlerini kullanarak kendi şehirlerindeki sorunları çözebilmeleri ve hayal ettikleri şekilde şehirlerini güzelleştirebilmeleri için bir fırsat sunuyoruz.

“Benim Şehrim” temasında yarışmamıza katılanlar şehrinde bulunan yaşam alanlarında, nasıl bir yaşam olabileceğine, mevcut şehrin sorunlarını nasıl çözdüklerine, hangi koşullarda yaşanabileceği, ne tür bir sistem ile karşılaşabilecekleri ve ne tür sistemleri güncelleyip değiştirebilecekleri ile ilgili çalışabilirler.

Minik Eller Kod Yazıyor

Habitat Derneği iş birliği ile hayata geçirdiğimiz Minik Eller Kod Yazıyor projemiz ile çocuklarımıza, MIT’nin (Massachusetts Institute of Technology) geliştirdiği, çocukların kullanımına göre tasarlanmış ve basit bir ara yüze sahip, programlama dili olan Scratch 3.0 ve CodyRoby eğitimi veriyoruz. Projemizde çocuklarımızın yaratıcılığını ve bilgisayar becerilerini geliştirmeyi, onları programcılık ile tanıştırıp kod okuryazarlığı bilincini yaygınlaştırmayı hedefliyoruz.

Eğitimlerimiz ile çocuklarımızın sadece kodlama becerilerini değil, sanat ve hikaye anlatıcılığı becerilerini hayal güçleri ve yaratıcılıkları ile geliştirmeyi amaçlıyoruz.

Projemiz kapsamında 22 şehirde, 3.000 çocuğumuza, 2 saatlik CodyRoby eğitimi ile bilgisayarsız kodlamayı öğreteceğiz ve ardından 6 saat sürecek bir eğitim ile bilgisayarlı sınıf ortamında Scratch’in dünyasını keşfetmeleri için onlara destek olacağız.

Bu yıl ‘’Scratch ‘’ öğreterek devam ettiğimiz kodlama projemiz ile Adana, Adıyaman, Ankara, Antalya, Aydın, Çanakkale, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Isparta, İstanbul, İzmir, Kars, Kayseri, Kırklareli, Mardin, Ordu, Sinop, Tekirdağ, Trabzon ve Uşak illerimizde çocuklarımızla buluşarak eğitimlerimizi gerçekleştirmeye devam ediyoruz.