notify icon
Ana içeriğin başı

Minik Eller Kod Yazıyor

Kod Yazmak Çocuk Oyuncağı!

Çocuklarımızı kodlamayla tanıştırıyor, çocuklarımızın bilgisayar becerilerini yaratıcılıkları ile geliştiriyoruz.

Scratch Cup

Projemiz ile çocuklarımıza eğitim vermeye devam ederken, 6 Şubat 2020 tarihinde ülkemizde ilk kez düzenlenen  Scratch Cup yarışmamızı gerçekleştirdik.

Duyurularına Temmuz 2019'da başladığımız Scratch Cup 2020'ye tüm Türkiye'den çocuklarımız ve öğretmenleri tarafından yoğun bir başvuru oldu. Temasını 'Benim Şehrim' olarak belirlediğimiz yarışmaya yıl boyunca 631 başvuru aldık. Finale kalan 10 takımdaki finalistlerimiz geliştirdikleri kodlarla şehirlerindeki problemleri tespit ederek çözüm bularak, gelecek için mükemmel bir yaşam yaratmaya çalıştılar. 
Finalistler En İyi Görsel Tasarım, En İyi Senaryo, En İyi Kod Yapısı, En İyi Uyarlama, En İyi Proje kategorilerinde değerlendirildi.

Kazanan ekipler;

8-10 Yaş Kategorisi

En İyi Proje Ödülü; Uşak'tan 3 Eylül İlkokulu, Proje Adı; Değerli Şehrim
En İyi Görsel Tasarım Ödülü; İzmir'den INOVATHINK, Proje Adı; Garry Dönüşüm Artık Şehrimizde
En İyi Kod Yapısı Ödülü; İSTEK Kemal Atatürk Okulları, Proje Adı; Benim Şehrim
En İyi Uyarlama Ödülü; İstanbul Robotcodi, Proje Adı: Gez-Kurtar
En İyi Senaryo Ödülü; Özel Ataşehir Vatan Okulları, Proje Adı; Kim İstanbul'un Kahramanı Olmak İster

11-14 Yaş Kategorisi

En İyi Proje Ödülü; İzmir'den Bahçeşehir Koleji Karşıyaka Kampüsü, Proje Adı; Akıllı Şehir İzmir
En İyi Görsel Tasarım Ödülü; Giresun'dan Şehir Yüzbaşı İsmail Hakkı Öztopal Ortaokulu, Proje Adı; Benim Mutlu Şehrim
En İyi Kod Yapısı Ödülü; Uşak'tan Şehit Mehmet Çetin İmam Hatip Ortaokulu, Proje Adı; Tasarla-Yap-Düzelt
En İyi Uyarlama Ödülü; İzmir'den TED Aliağa Koleji, Proje Adı; Çevre Bilinci ile İlgili Bir Fabl
En İyi Senaryo Ödülü; Aydın'dan İSTEK Kuşadası Ortaokulu, Proje Adı; Yağmur Kasabası

Minik Eller Kod Yazıyor

Habitat Derneği iş birliği ile hayata geçirdiğimiz Minik Eller Kod Yazıyor projemiz ile çocuklarımıza, MIT’nin (Massachusetts Institute of Technology) geliştirdiği, çocukların kullanımına göre tasarlanmış ve basit bir ara yüze sahip, programlama dili olan Scratch 3.0 ve CodyRoby eğitimi veriyoruz. Projemizde çocuklarımızın yaratıcılığını ve bilgisayar becerilerini geliştirmeyi, onları programcılık ile tanıştırıp kod okuryazarlığı bilincini yaygınlaştırmayı hedefliyoruz.

Eğitimlerimiz ile çocuklarımızın sadece kodlama becerilerini değil, sanat ve hikaye anlatıcılığı becerilerini hayal güçleri ve yaratıcılıkları ile geliştirmeyi amaçlıyoruz.

Projemiz kapsamında ilk yıl 22 şehirde, 3.000 çocuğumuza, 2 saatlik CodyRoby eğitimi ile bilgisayarsız kodlamayı öğrettik ve ardından 6 saat süren bir eğitim ile bilgisayarlı sınıf ortamında Scratch’in dünyasını keşfetmeleri için onlara destek olduk.

2019 yılı tibari ile Adana, Adıyaman, Ankara, Antalya, Aydın, Çanakkale, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Isparta, İstanbul, İzmir, Kars, Kayseri, Kırklareli, Mardin, Ordu, Sinop, Tekirdağ, Trabzon ve Uşak illerimizde çocuklarımızla buluşarak eğitimlerimizi tamamlarken 2020 yılında; Adana, Artvin, Ankara, Antalya, Aydın, Bingöl, Çanakkale, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep,Isparta, İstanbul, İzmir, Kars, Kayseri, Kırklareli, Mardin, Ordu, Sinop, Tunceli, Trabzon ve Zonguldak şehirlerimizde eğitimlerimizi sürdüreceğiz.