notify icon
Ana içeriğin başı

Minik Eller Kod Yazıyor

Scratch Cup 2023'te Minik Eller Çevre Dostu Bir Dünya için Kodluyor!

Temiz Enerjim Benim Enerjim temalı projeler için son başvuru tarihi 31 Aralık 2022!

Minik Eller Kod Yazıyor projemiz kapsamında Habitat Derneği iş birliğinde gerçekleştirdiğimiz Scratch Cup 2023'de minik eller bu kez yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji ile çevre kirliliği ve doğal kaynakların tükenmesini önlemek için kodlayacak!

Miniklerimiz, mentorları liderliğinde 2-3 kişi oluşan takımlarını kurarak Temiz Enerjim Benim Enerjim teması ışığında doğayı koruyan ve verimli enerji kaynaklarının üretimine yönelik çevre dostu kodlarını yazacak, dünyanın gerçek kahramanları olacak.

Kodlama bilen, daha önceki eğitimlerimize katılmış tüm gönüllü eğitmenlerimiz ve çocuklarımız link üzerinden başvuru yapabilir. Kodlama öğrenmek ve online/offline eğitimlerimizden faydalanmak için www.minikellerkodyaziyor.com  web sitemizi ziyaret edebilir, ardından Scratch Cup 2023 sürecine dahil olabilirsiniz.

Yaş Aralığı: 8-14
Son Başvuru Tarihi: 31 Aralık 2022

Scratch Cup 2023 ile ilgili tüm detaylara link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Scratch Cup 2022 Finalistlerimiz

'Doğayı Kurtar' temasıyla düzenlenen Scratch Cup 2022'e Türkiye'nin dört bir yanından 836 takım, eğlenceli ve bir o kadar da yaratıcı oyunlarıyla katıldı. Yapılan uzun değerlendirmeler sonucunda büyük finale kalan projelerin sahibi 28 çocuğun oluşturduğu 10 takım online gerçekleştirdiğimiz Scratch Cup 2021'de yarışma boyunca kendilerine verilen süre içinde oyunlarını anlatıp jürinin sorularını yanıtladı.  

8-10 ve 11-14 olmak üzere iki farklı yaş kategorisinden 10 farklı takım yarıştı. Ekipler, kendi yaş kategorileri içerisinde En İyi Görsel Tasarım, En İyi Senaryo, En İyi Kod Yapısı, En İyi Uyarlama, En İyi Proje ödül kategorilerinde Scratch Cup 2022 kupası ve madalyaları ile teknoloji hediye çekinin sahibi oldular. 

8-10 Yaş Kategorisi

En İyi Proje Ödülü; Doğa Park Ekibi, Uşak Öğretmen Mahmut Özgöbek İlkokulu
En İyi Görsel Tasarım Ödülü; Doğayı Kurtar Ekibi, İstanbul
En İyi Kod Yapısı Ödülü; Güven Bana Dünya Ekibi, Şanlıurfa Özel Yavuz Selim Dağ Koleji
En İyi Uyarlama Ödülü; Ayak İzlerini Takip Et Ekibi, Kocaeli Şükrü Aracı İlkokulu
En İyi Senaryo Ödülü; Doğa Dostu Ekibi, İzmir Bilfen Eğitim Kurumları
 
11-14 Yaş Kategorisi

En İyi Proje Ödülü; Dünya Kurtarıcısı Kedi Ekibi, Bursa Özel Özkocaman Ortaokulu
En İyi Görsel Tasarım Ödülü; Dünyanın Kaderi Elimizde Ekibi, İstanbul Ali Haydar Ersoy Ortaokulu
En İyi Kod Yapısı Ödülü; Kübikera, Amasya Şehit Ferhat Ünelli Bilim ve Sanat Merkezi
En İyi Uyarlama Ödülü; Doğa ve Çevre Ekibi, Hatay TED Koleji
En İyi Senaryo Ödülü; Çevrem Temiz Dünya Temiz Ekibi, İzmir Özel Rota Bornova Ortaokulu

Minik Eller Kod Yazıyor Projemiz Online Eğitimler İle Devam Ediyor!

Online kodlama eğitimlerimize katılmak ve detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Habitat Derneği iş birliği ile hayata geçirdiğimiz Minik Eller Kod Yazıyor projemiz ile çocuklarımıza, MIT’nin (Massachusetts Institute of Technology) geliştirdiği, çocukların kullanımına göre tasarlanmış ve basit bir ara yüze sahip, programlama dili olan Scratch 3.0 ve CodyRoby eğitimi veriyoruz. Projemizde çocuklarımızın yaratıcılığını ve bilgisayar becerilerini geliştirmeyi, onları programcılık ile tanıştırıp kod okuryazarlığı bilincini yaygınlaştırmayı hedefliyoruz.

Eğitimlerimiz ile çocuklarımızın sadece kodlama becerilerini değil, sanat ve hikaye anlatıcılığı becerilerini hayal güçleri ve yaratıcılıkları ile geliştirmeyi amaçlıyoruz.

Yerel eğitimler ile fiziki ortamda başladığımız eğitimlerimize, kodlama alanına ilgi duyan tüm çocukların, gençlerin ve eğitmenlerin yararlanabileceği bir kaynak site haline getirmeyi hedeflediğimiz web sitemiz ile online olarak devam ediyoruz. 2020 Ağustos ayında oluşturduğumuz web sitemizde gerçekleştirilen online ve offline eğitimlerimiz ile 42 farklı şehirden 1453 kişiye ulaştık.

Minik Eller Kod Yazıyor Projemiz ile bugüne kadar 63 ilde 29 bin çocuğa ulaşarak 165 bin 808 saat kodlama eğitimi verdik. Projemiz kapsamında Adana, Adıyaman, Ankara, Antalya, Aydın, Bingöl, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Isparta, İstanbul, İzmir, Kars, Kayseri, Kırklareli, Mardin, Ordu, Sinop, Tekirdağ, Tunceli, Trabzon ve Uşak illerini ziyaret ettik. Çocuklarımıza 2 saatlik CodyRoby eğitimi ile bilgisayarsız kodlamayı öğrettik ve ardından 6 saat süren bir eğitim ile bilgisayarlı sınıf ortamında Scratch’in dünyasını keşfetmeleri için onlara destek olduk.

Online platformumuz ile birlikte de tüm Türkiye genelinde çocuklarımıza ulaşarak onların hayal güçlerini geliştirmelerine ve birer teknoloji üreticisi olabilmelerine destek olacak eğitimlerimizi vermeye devam edeceğiz.