notify icon
Ana içeriğin başı

Diğer Projelerimiz

Diğer Projelerimiz

Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor

Bankamız, Microsoft Türkiye ve Habitat Derneği işbirliği ile hayata geçirdiğimiz 'Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor' projemiz kapsamında çocukların teknoloji odaklı yaratıcılıklarının ve kodlama becerilerinin eğlenceli bir ortamda geliştirilmesini sağlıyoruz.

2015 yılından bu güne 32 farklı ile ulaşarak 8 – 14 yaş arasındaki çocuklarımıza sınıf ortamında 8 saatlik ‘’ KODU Programlama Dili ‘’ eğitimi verildi. 

Çocuklarımızın algoritmik düşünme becerisini geliştirmeyi hedefleyerek çıktığımız bu yolda Gönüllü Finansçılar’ımızın da katıldığı projemiz ile üç yıl içerisinde geleceğin inovasyon lideri olabilecek 20 bin çocuğumuza ulaştık.

Kodlama projemiz ile  Adana, Adıyaman, Afyon, Ankara, Antalya, Aydın, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Edirne, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Isparta, İstanbul, İzmir, Kars, Kırklareli, Malatya, Manisa, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Şanlıurfa, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Van ve Yozgat illerimizde çocuklarımızla buluşarak eğitimlerimizi tamamladık.

 

KODU Nedir?

KODU; Microsoft tarafından geliştirilmiş, çocukların erken yaştan itibaren "programlamayı" öğrenmesini sağlayan ücretsiz bir oyun tasarlama aracıdır.

Çocukların programlama becerilerini eğlenceli bir ortamda geliştirmelerini hedefleyen KODU, onlara kendi oyunlarını üç boyutlu bir dünyada oluşturma imkanı verir. KODU'da komutlar diğer programlama dillerinde olduğu gibi yazılı olarak değil, görsel öğeler kullanılarak girilir. 

Çocuklar KODU Eğitimini herkese açık sınıf eğitimleri ile öğrenme imkanı buluyorlar. Aynı zamanda çocuklar www.acikakademi.com internet sitesinden de KODU programlama dilini online olarak öğreniyorlar.

KODU CUP 2018

Kodu Cup 2018' de çocuklar "Uzayda Yaşam" temasıyla gezegenlerin farklı dünyasına hayat vererek kendi oyunlarını tasarladılar.

100’e yakın başvuru arasından 8-11 ve 12-14 yaş kategosinde 10 takım finale kaldı ve her iki yaş kategorisinde 3’er takım finale kaldı.

8-11 yaş kategorisinde Alpha Knights takımı "Alpha Knights" oyunuyla birinci, Harşena "Hayallerime Yolculuk" oyunu ikinci, Üç Kafadar  "Kayıp Meyveler" oyunu üçüncü olurken; 12-14 yaş kategorisinde Fatihin Yıldızları takımı "Dünyayı Kurtarıyorum" oyunuyla birinci, Koduzay  " Mars’ta Son Şans"  oyunu ikinci, The Power of Infinity "Falcon Heavy Nerede’’ oyunu üçüncü oldu.

KODU CUP 2017

Kodu Cup 2017'de  çocuklar "Yeni Nesil Turizm" temasıyla ülkemizin doğal güzellik ve zenginliklerini kodlayarak kendi oyunlarını tasarladılar.

100’den fazla başvuru arasından 8-11 ve 12-14 yaş kategosinde 10 takım finale kaldı ve her iki yaş kategorisinde 3’er takım finale kaldı.

8-11 yaş kategorisinde The Spirit Of Adventure takımı "Grand Adventure : Mission" oyunuyla birinci, Harşena'nın "Labirentten Kaçış" oyunu ikinci, Astro Girls'ün "Space Tour" oyunu üçüncü olurken; 12-14 yaş kategorisinde The Coding Explorers takımı "Windmill" oyunuyla birinci, Scorpions'un "İki Arkadaşın Maceraları" oyunu ikinci, Gezdik Gördük Öğrendik'in "Kuşadasını Tanıyalım" oyunu üçüncü oldu.

KODU CUP 2016

Kodu Cup 2016'da çocuklar "Çevre ve Ben" temasıyla doğa sevgisini ve çevre duyarlılıklarını kodlayarak kendi oyunlarını tasarladılar.

100’den fazla başvuru arasından 8-11 ve 12-14 yaş kategosinde 10 takım finale kaldı ve her iki yaş kategorisinde 3’er takım finale kaldı.

8-11 yaş kategorisinde Minik Girişimciler ekibi "UM-UT-ON" oyunuyla birinci, Doğa Koruyucuları "Petrol Çağı" oyunuyla ikinci, "Yeşil Karadeniz" ekibi de "Doğanın Kahramanı" oyunuyla üçüncü olurken; 12-14 yaş kategorisinde ise iki ekip birinciliğe layık görüldü. Code by Nature ekibi "Just Save It", Green Team ise "Follow the Green" oyunuyla birinciliği paylaştı. Objects ekibi "Futbolda Çevreye Saygı" oyunuyla ikinciliğe, AKA Code Team ise "Yaşam Mücadelesi" oyunuyla üçüncü oldu.

Onkoloji Oyun Odası

Minik Eller Büyük Hayaller sosyal sorumluluk platformumuz çatısında hayata geçirdiğimiz ‘’Gönüllü Finansçı Proje Yarışması’’ nın 2016 yılında hayata geçirilen projelerinden Sakarya Üniversitesi Hastanesi Çocuk Onkoloji Bölümü Oyun Odası uzun süre tedavi gören çocuklarımızın hastane ortamından uzaklaşıp keyifli vakit geçirmeleri için tasarlandı.

Odamızın tamamlanmasıyla, çocuklarımızın duygusal ve sosyal gelişimlerini gözlemleme fırsatı yakalayarak, bu projeyi Türkiye genelinde ihtiyacı olan hastanelerde uygulama kararı aldık.

2018 yılında Diyarbakır Dicle Üniversitesi Hastanesi Çocuk Onkoloji Bölümü’nde çocuklarımız için oyun odası yaratarak tedavi süreçleri boyunca farklı sosyal aktiviteler yapmalarına imkan sağladık ve keyifle vakit geçirecekleri bir oda tasarladık.

Gelecek dönemde ihtiyaç sahibi yeni hastanelerimiz ile birlikte binlerce çocuğumuza ulaşarak, çocuklarımızın yüzlerindeki mutluluğu paylaşmaya devam edeceğiz.

Konuşan Kitaplar

Çocuklarımızla birlikte kitap okuyarak farklı dünyaları keşfettiğimiz ve  kitap okuma alışkanlıklarını pekiştirdiğimiz ‘’ Konuşan Kitaplar ‘’ projemizi 2018 yılı içerisinde Nisan- Haziran ayları arasında Tırtıl Kids mağazalarının desteği ile hayata geçirdik.

İstanbul, Ankara ve İzmir şehirlerinde bulunan Tırtıl Kids mağazaları ve Tırtıl Kids iş ortaklarının mağazalarında Pazar günleri 30 dakikalık seanslar halinde projemizi gerçekleştirerek 4 – 8 yaş arası 1.575 çocuğumuza ulaşarak birbirinden farklı kitaplar ile çocuklarımızı tanıştırmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Harika Matematik Sergisi ve Gezici Tırı 

"Harika Matematik" sergisi ile çocuklar matematiğin soyut yanını somut olarak keşfederken, çocuklara hayatın her alanında matematiğin var olduğunu eğlenceli ve yaratıcı yüzüyle tanıtmayı hedefledik.

Projemiz ile çocukların öğrendiklerini uygulama, yaşıtlarıyla birlikte bilgi ve becerilerini geliştirme ve ekip olarak çalışma fırsatı buldukları Atölye Alanı, Da Vinci Learning eğitim kanalının zengin içeriği ile buluştukları Auditoryum ve Türkiye'nin ilk ve tek kapalı Trambolin Parkı'nın bulunduğu The Zone by QNB Finansbank'ta 12 Kasım 2015 tarihinde açılarak 30 Nisan 2017 tarihine kadar burada yerini almıştır.

Sergimiz, bankamızın çocuklara özel eğlence ve kültür merkezi olan The ZONE by QNB Finansbank'ta 150,000'i aşkın minik ağırladı.

Diğer yandan Türkiye'nin 25 farklı noktasına giden matematik tırımız ile Anadolu'da yaşayan miniklerimize ulaştık. Gezici tırımız, İstanbul, İzmir, Adana, Amasya, Antalya, Aydın, Bursa, Çankırı, Edirne, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Kütahya, Manisa, Muğla, Nevşehir, Safranbolu, Sivas, Soma, Tekirdağ, Tokat ve Yalova'da binlerce çocuğumuzu matematiğin eğlenceli dünyası ile tanıştırdı,

Madagascar Live

Dreamworks'ün tüm dünyada gişe rekorları kıran Madagascar filminin karakterlerinden ve orijinal film senaryosundan ilham alınarak hazırlanan Madagascar Live’i çocuklarımızla buluşturduk. 

Madagascar Filmi’ne uyarlanan oyunda, hayvanat bahçesindeki sevimli hayvanların maceraları eğlenceli bir şekilde anlatılmıştır.Toplam 25 karakterin sahne aldığı gösteri izleyenleri Central Park Hayvanat Bahçesi'nden Madagascar'ın sahillerine taşıyor.

Büyük bir heyecanla destek verdiğimiz, Türkiye'de ilk kez sergilenen "Madagascar Live" çocuk oyunumuz Ocak – Haziran 2015 arasında Ankara, Adana, Bursa, İstanbul ve İzmir’de 65.000'den fazla çocuk ve ailesi ile buluşarak, eğlenceli bir şölen yaşattı.

Madagascar Live karaketerlerinin QNB Finansbank şube macerasını izlemek için tıklayınız.

Sezuş'un Hikayeleri; Efe ile Bulut, Osman Bey'e Karşı

Sezen Aksu'nun bestelerinden uyarlanan şarkıların yer aldığı müzikalde; tüm sokak hayvanlarının dostu Efe'nin, mahallenin köpeği Bulut ile kurduğu arkadaşlık anlatıldı. 
Hoşgörü, saygı, empati, hayvan sevgisi ve sadakat gibi önemli mesajlar içeren Sezen Aksu'nun yazdığı müzikli çocuk oyunumuz Sezuş'un Hikayeleri; Efe ile Bulut, Osman Bey'e Karşı ise 24 - 25 Ekim 2015 tarihinde İstanbul MOİ Sahne'de perdelerini açıp,  Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Mersin, Rize ve Trabzon illerimizi dolaşarak 35.000 'den fazla çocuğu hikayemizle tanıştırdık.