notify icon
Ana içeriğin başı

Yönetim Kurulu Başkanı Mesajı

Amacımız, siz müşterilerimize üstün hizmet vererek finansal açıdan tüm beklentilerinizi karşılayabilmektir.

Değerli Ortaklarımız,

2019 yılının ilk altı ayını tamamlarken, geçtiğimiz sene piyasalarda yaşanan dalgalanmaları, alınan tedbirlerin desteği ve global şartların olumluya dönmesi ile büyük ölçüde geride bıraktığımızı düşünüyoruz. 

Geçen sene, gelişmiş ülke merkez bankalarının aldığı parasal sıkılaştırma kararları piyasaları olumsuz etkilemişti. Bu gelişmeler sonucunda, Türkiye’de kurlar ve enflasyon yükselmiş, TCMB para politikasında belirgin şekilde sıkılaşmaya gitmişti. Ayrıca, ekonomi yönetimi açıkladığı Yeni Ekonomi Programı’nda büyümeden çok, dengelenmeyi ve istikrarı ön plana çıkartmıştı. 

Geçen sene ortalarından itibaren global büyüme eğilimindeki yavaşlama, gelişmiş ülke merkez bankalarını önümüzdeki dönemde daha genişlemeci para politikalarına yönlendirdi. Bu yaklaşım kuşkusuz gelişen ülkelere ve Türkiye’ye sermaye akımları açısından destekleyici olacaktır.  

Alınan tedbirlerin ve global likidite koşullarının desteği ile bu senenin başlarında %20 seviyesinde seyreden enflasyonun, Haziran ayında %15.7’ye düştüğünü görüyoruz. Önümüzdeki dönemde de enflasyon oranlarındaki düşüşün süreceğini ve Eylül-Ekim aylarında %10’un altına düşebileceğini öngörüyoruz. Bunu dikkate alarak, Merkez Bankası Temmuz ayında politika faizini 425 baz puan indirmiştir. Faiz indirimlerinin yılın kalanında da kademeli olarak devam edeceğini, bunun da faizlerin yılın ikinci yarısında düşürülmesine izin vereceğini, böylece son dönemde yavaşlayan büyüme eğilimlerinin toparlanmasını sağlayacağını düşünüyoruz. 

Alınan ekonomik tedbirlerin başka bir olumlu yansıması da dış açık üzerinde oldu. 2017 yılında milli hasılanın %5.6’sı seviyesinde olan cari açık, bu sene Mayıs ayında %0.3’e kadar geriledi. Önümüzdeki aylardan itibaren de 12 ay birikimli cari dengenin 2002 yılından beri ilk defa fazla vereceğini tahmin ediyoruz. Bu da ekonomik büyümenin daha sağlıklı bir çerçevede gelişmesine izin verecektir.

2019 yılının ilk altı ayında QNB Finansbank olarak, başarılı büyümemizi sürdürdük. Bankamız, ana hissedarı QNB (Qatar National Bank)’nin gücüyle ülkemiz ekonomisine katkıda bulunmayı her geçen gün arttırarak sürdürüyor.

30 Haziran 2019 itibarı ile, Bankamızın toplam aktifleri 2018 yıl sonuna kıyasla yüzde 9 artarak  171 milyar 203 milyon TL’ye ulaşırken,  net krediler yüzde 6 oranında artarak 100 milyar 63 milyon TL’ye, müşteri mevduatı ise yüzde  10 oranında artarak 91 milyar 695 milyon TL’ye ulaştı. Bankanın net dönem kârı 1 milyar 280 milyon TL olarak gerçekleşti.

Diğer yandan, kurumsal sosyal sorumluluk projelerimiz de hız kesmeden devam ediyor. Çocuklarımızı geleceğe hazırlamak üzere kurduğumuz Minik Eller Büyük Hayaller Platformumuz çatısı altında, gönüllü finansçılarımız ile yine çok önemli projeler hayata geçiriliyor.

QNB Finansbank’ın bu istikrarlı büyümesinin ardında elbette değerli finansçı arkadaşlarımız ve  paydaşlarımız var. Bu başarıda katkısı olan herkese bir kez daha teşekkür ediyorum.

Saygılarımla,

Ömer A. Aras
Yönetim Kurulu Başkanı

Bu sayfadaki bilgiler size yardımcı oldu mu?