notify icon
Ana içeriğin başı

Yönetim Kurulu Başkanı Mesajı

Amacımız, siz müşterilerimize üstün hizmet vererek finansal açıdan tüm beklentilerinizi karşılayabilmektir.

Değerli Ortaklarımız,

Zor ancak hem Türkiye hem de dünya açısından çok stratejik bir yılı geride bıraktık.  2019 yılı bir önceki sene dünyada başlayan ticaret savaşları, bölgemizde yaşanan jeopolitik gelişmeler, yerel seçim, ekonomide kur hareketi ile yaşanan çok önemli bir dalgalanmanın ardından yeniden toparlanma, büyüme, siyasi ve ekonomik dengelerin oturtulması için çabalanan önemli bir yıl oldu. 

Dünyada ticaret savaşları 2019’da da sürerken Avrupa Birliği’ndeki değişim tüm dünyanın odak noktalarından biri oldu. 31 Ocak 2020’de İngiltere resmen Avrupa Birliği’nden ayrılacak.

Küresel boyutta artan borçluluk ve yavaşlayan global ekonomi de 2019 yılının önemli gelişmelerinden biri olarak ortaya çıktı.  Özellikle Amerika ve Çin arasındaki ticaret savaşları dünya ekonomisinin ciddi şekilde yavaşlamasına sebep oldu. Kazananı henüz belli olmayan bu savaşta 2019’un son günlerinde bir yumuşama gözlemlendi.
Değişimin ekonomik boyutuna baktığımızda Amerika’da ve Çin’de dijital teknoloji kullanan şirketlerin çok büyüdüğünü, bu konuda Avrupa’nın hatta Japonya ve Güney Kore’nin bile bir miktar geri kaldığını görüyoruz. 
Tüm bu gelişmelerle dijitalleşme hayatımızı çok farklı yönlerden etkiliyor. Yapay zekanın devreye girişi sosyal ve ekonomik yaşam üzerinde büyük değişiklikler yaratıyor.

Ancak öyle görünüyor ki, 2020 yılında en çok konuşacağımız konuların başında küresel ısınma ve iklim değişimi konusu gelecek. Dünya Ekonomik Forumu Risk Raporu’nda dünyayı bekleyen en büyük risk iklim değişimi olarak belirlendi. Ocak 2020’de Davos’ta Dünya Ekonomi Forumu’nda ana konu yine iklim krizi oldu. 

Ülkemizde de 2019 yılında önemli gelişmeler yaşadık. Yerel seçimler geride kaldı. Uzun bir seçimsiz döneme girdik. Suriye sınırımızda ciddi askeri operasyonlar yapıldı. Yeni siyasi partiler kuruldu ve kuruluyor. 

Ekonomik alanda önemli bir düzelme gözlemledik. Faizler ve enflasyon beklentilerin üzerinde bir düşüş gösterdi. 2019 yılında, ekonomik büyümenin %1 civarında olacağı bekleniyor ancak 2020 yılına ümitle bakıyoruz. Hükümetin açıkladığı %5’lik büyüme hedefine ulaşabileceğimize inanıyoruz ki bu büyüme hedefi gerçekleştiğinde işsizliğe de olumlu yansımaları olacaktır.

2019 yılında bankamız ve iştiraklerimiz rakiplerimize oranla çok iyi bir performans gösterdi.

31 Aralık 2019 tarihi itibarıyla Banka’nın toplam aktifleri 181 milyar 681 milyon TL’ye ulaşırken, net kredileri 110 milyar 683 milyon TL’ye, müşteri mevduatı ise 100 milyar 219 milyon TL’ye yükseldi. 

Toplam özkaynaklar bir önceki yıl sonuna göre %15 oranında artarak 16 milyar 685 milyon TL’ye yükselirken, Bankanın 31 Aralık 2019 tarihi itibarıyla sermaye yeterlilik rasyosu %15,73 olarak gerçekleşti.
Bankamızın vergi öncesi kârı 3 milyar 180 milyon TL olurken, net kârı 2 milyar 622 milyon TL olarak gerçekleşti.

2019 yılında birçok ilke daha imza attık. Dünyanın en büyük sorunu olan küresel ısınmaya karşı biz de harekete geçerek ilk sürdürülebilirlik raporumuzu yayınladık. Sürdürülebilirlik gelecek nesillere çevre, kültür ve  ekonomik anlamda yaşanılabilir bir dünya bırakmak için hepimizin en önemli sorumluluğu. Bu anlamda 2020 yılında da bu alanda önemli adımlar atacağız.

Güçlü sermaye yapımızla kurumsal sosyal sorumluluk projelerimiz de hız kesmeden devam ediyor. Çocuklarımızı geleceğe hazırlamak üzere kurduğumuz Minik Eller Büyük Hayaller Sosyal Sorumluluk Platformumuz çatısı altında gönüllü finansçılarımız ile yine çok önemli projeler hayata geçiriliyor.

QNB Finansbank’ı daha da büyüten tüm finansçı çalışma arkadaşlarıma, müşterilerimize ve paydaşlarımıza katkıları için bir kez daha teşekkür ediyorum.


Saygılarımla,

Ömer A. Aras
Yönetim Kurulu Başkanı

QNB Finansbank A.Ş