notify icon
Ana içeriğin başı

Yönetim Kurulu Başkanı Mesajı

Amacımız, siz müşterilerimize üstün hizmet vererek finansal açıdan tüm beklentilerinizi karşılayabilmektir.

Değerli Ortaklarımız,

2020 yılının son üç ayına COVID-19  salgınının devam eden etkileri ve yeni normal düzeni oluşturma çabaları ile girdik. Tüm dünya, toplum sağlığı ile sosyal ve ekonomik yaşamı birlikte sunan yeni bir yaşam modeli geliştirmek için çalışıyor. Bir taraftan aşı çalışmaları devam ederken, bizler de yeni dünya düzeninin bankacılık sistemini geliştirmek için çalışıyoruz. 

2020 yılı, COVID-19 salgınıyla birlikte dünya tarihine insan sağlığı ve dünya ekonomisinin değiştiği, toplumsal yapılanmalar, iklim ve sürdürülebilirlik konularında önemli farkındalıkların yaşandığı bir dönüm noktası olarak kaydedilecek. 

Dünya Haziran ayı itibarıyla aşamalı olarak yeni normal hayata geçiş yaptı. Ancak yılın son çeyreğinde, halen salgın konusunda endişelerin devam ettiğini ve özellikle Avrupa’da ekonomik faktörler de gözetilerek daha kısıtlı yasakların uygulamaya alındığı görüyoruz. 

Yeni normale geçiş, ekonomide de canlanmayı beraberinde getirdi. Uluslararası ticaretin tekrar başlaması ve reel sektörde çarkların yeniden dönmesiyle birlikte, IMF küresel ekonomi küçülme beklentisini yüzde 5,2'den yüzde 4,4'e revize etti. 

Türkiye ekonomisi ise pandemi döneminde hayata geçirilen başarılı ekonomik önlemler sayesinde üçüncü çeyrekten itibaren hızlı bir toparlanma sürecine girdi. Yeni Ekonomi Programı, 2020 yılı için %0,3 ve 2021 yılı için ise %5,8 büyüme öngörüyor. Bu büyüme beklentisi, diğer gelişmekte olan ülkeler ile kıyaslandığında pozitif anlamda ayrışarak öne çıkacak bir büyüme performansına işaret etmektedir.  

Salgın sürecinde ekonomik faaliyetlerin finansmanında ve desteklenmesinde azami seviyede görev alan Bankacılık Sektörü, önümüzdeki dönemde de büyümenin istikrarlı ve yeni normalin gerekleri paralelinde devam etmesi amacıyla önemli görevler üstlenecek. Reel sektöre sunduğumuz destek artarak devam ederken, bankacılık faaliyetlerimiz yeni normale göre şekillenen müşteri ihtiyaçlarına akılcı çözümler sunan, yapay zeka ve en son teknolojilerle desteklenen bankacılık hizmetleri ile zenginleşmeye devam edecek. 

QNB Finansbank olarak, içinde olduğumuz bu zorlu dönemeçte özveri, sorumluluk bilinci ve azami gayret ile çalışmaya devam ettik. Dijital bankacılıktaki öncü teknoloji ve uygulamalarımız ile yeni normale hızlı adapte olan bankalardan biri olduk. Önceliği tüm finansal ihtiyaçlarında reel sektörün yanında olmak olan Bankamız, üçüncü çeyrekte artış kaydeden kredi büyümesinin de gösterdiği üzere reel sektöre desteğini artırarak sürdürdü. Yılın son çeyreğinde de öncelikli konularımız, dijitalleşme ve reel sektörün desteklenmesi olmaya devam edecek.  

30 Eylül 2020 tarihi itibarıyla, Bankamızın toplam aktifleri 2019 yıl sonuna kıyasla yüzde 26 artarak 229 milyar 558 milyon TL’ye ulaşırken, aynı dönemde net krediler yüzde 23 artarak 136 milyar 605 milyon TL’ye, müşteri mevduatı ise yüzde 29 artarak 129 milyar 510 milyon TL’ye yükseldi. Aynı dönemde, toplam özkaynaklar 2019 yıl sonuna göre yüzde 6 oranında artarak 17 milyar 719 milyon TL’ye ulaştı. Yılın ilk dokuz aylık döneminde, bankamızın net dönem kârı 1 milyar 836 milyon TL olarak gerçekleşti. 

QNB Finansbank olarak, zorlu bir dönemde güçlü özsermayemiz ve özverili insan kaynağımız ile sektördeki öncü konumumuzu sürdürdük. Bu başarıyı mümkün kılmak için özveri ile çalışan finansçılarımıza, tüm müşterilerimize  ve paydaşlarımıza  teşekkür ediyorum.  

Saygılarımla,
Ömer A.  Aras
Yönetim Kurulu Başkanı
QNB Finansbank A.Ş