notify icon
Ana içeriğin başı

Yönetim Kurulu Başkanı Mesajı

Amacımız, siz müşterilerimize üstün hizmet vererek finansal açıdan tüm beklentilerinizi karşılayabilmektir.

Değerli Ortaklarımız,

Tüm dünya ile birlikte yaklaşık 1,5 yıldır yaşadığımız ve tarihe damgasını vuran pandemi sürecinde en önemli aşamaya geldik. Hızlı ve yoğun aşılama programı ile yılın ikinci yarısından umutluyuz. 

Destekleyici maliye ve para politikasının yanında, aşılamanın hızla hayata geçmesi ile küresel ekonomi bu sene oldukça güçlü seyrediyor. Türkiye’de de yılın ilk çeyreğindeki yüzde 7 oranındaki yüksek büyüme oranının ikinci çeyrekte çift haneli rakamlara yükselmesi bekleniyor. Turizm sektörü başta olmak üzere, hizmet sektöründeki toparlanmanın yanı sıra global ekonomideki ivmenin de desteği ile büyümenin yılın ikinci yarısında süreceğini düşünüyoruz.  

Ekonomideki çarkların hızla dönmesi öncelikli konularımız arasında yer alırken, bunu sürdürülebilir kılmak da gerekiyor. Tekrar kapanma önlemlerinin gündeme gelmemesi için aşılamanın hızla devam etmesi önemli olacaktır. Bunun yanında, piyasalardaki gelişmelerin de iyi takip edilmesi, olası dalgalanmaların ekonomiye etkilerini sınırlandıracak politikaların güçlendirilerek devam ettirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuda enflasyonla kararlı mücadele ve sıkı maliye politikalarının korunması önümüzdeki dönem açısından en kritik başlıklar olarak gözüküyor.   

Ekonomi anlamındaki bu gelişmelerin yanı sıra  çalışma hayatı ve iş yapış biçimi olarak  yeni bir döneme de girdik. Pandemi bize dijitalleşme ve teknolojik altyapının önemini gösterdi. Artık yeni bir çağdayız. Dijitalleşme sürecini tamamlayan ve teknolojik altyapısını güçlü tutan kurumlar bu yolda hızlı ilerleyecek. QNB Finansbank olarak biz de, bu yeni süreçte uzun yıllardır yaptığımız dijitalleşme yatırımları ile en güçlü giren bankalar arasında yer aldık. 

Bankacılık hizmetlerimizin yanında  sosyal sorumluluk projelerimizi ve sürdürülebilir kalkınma için üzerimize düşen görevleri de unutmuyoruz.  Mayıs ayında sendikasyon kredimizi artırarak yeniledik ve uluslararası bankalardan toplam 335 milyon ABD Doları finansman sağladık. Bu finansman sürdürülebilir kalkınma taahhütleri ile gerçekleştirildi. Haziran ayında ise  ilk yeşil tahvil ihracımızı EBRD ile gerçekleştirdik.  50 milyon ABD doları tutarındaki bu ilk yeşil tahvil ihracı, aynı zamanda EBRD’nin Türkiye’deki bir bankaya ilk yeşil tahvil yatırımı olma özelliğini de taşıyor. Minik Eller Büyük Hayaller platformu çatısı altında  daha çok çocuğu geleceğe hazırlamak için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. 

2021 yılının ilk 6 ayında da COVID ile mücadele sürecinde istikrarlı büyümemizi sürdürdük.  30 Haziran 2021 tarihi itibarıyla, Banka’nın toplam aktifleri 2020 yıl sonuna kıyasla yüzde 14 artarak 258 milyar 997 milyon TL’ye ulaşırken, aynı dönemde net krediler yüzde 13 oranında artarak 157 milyar 415 milyon TL’ye, müşteri mevduatı ise yüzde 20 oranında artarak 150 milyar 915 milyon TL’ye ulaştı.  2021 yılının ilk altı aylık döneminde, Bankanın net dönem kârı 1 milyar 410 milyon TL olarak gerçekleşti.

Pandemi sürecinin zorlu koşullarında, Bankamızın büyümesine katkı sağlayan tüm finansçılarımıza pandemi döneminde onlara destek olan ailelerine, müşterilerimize ve tüm paydaşlarımıza katkıları için bir kez daha teşekkür ediyorum.

Saygılarımla,
Ömer A.  Aras
Yönetim Kurulu Başkanı