notify icon
Ana içeriğin başı

Yönetim Kurulu Başkanı Mesajı

Amacımız, siz müşterilerimize üstün hizmet vererek finansal açıdan tüm beklentilerinizi karşılayabilmektir.


Değerli Ortaklarımız,

2020 yılı COVID-19 salgınıyla birlikte, Dünya tarihinine insan sağlığı ve dünya ekonomisinin değiştiği, toplumsal yapılanmalar, iklim ve sürdürülebilirlik konularında önemli farkındalıkların yaşandığı bir dönüm noktası olarak kaydedilecek.  

Dünya Haziran ayı itibarıyla aşamalı olarak yeni normal hayata geçiş yaptı ve ekonomide çarklar yeniden dönmeye başladı. Dünya ekonomileri, halen salgınla mücadeleye devam ederken bir yandan da ekonomideki büyük daralmayı giderebilmek üzere harekete geçmiş durumda. 

IMF, Nisan ayında bu yıl için yüzde 3 olarak açıkladığı küresel ekonomide küçülme tahminini, COVID-19 salgınının ekonomide oluşturduğu etkinin beklenenden daha olumsuz olduğu gerekçesiyle yüzde 4,9’a yükselti. 

Başlangıcından bugüne kadar COVID-19 salgınını özellikle Türk sağlık sektörünün gücü ve sağlık çalışanlarımızın  büyük başarısı ve gayretiyle ile diğer ülkelerden daha az kayıpla kontrol altına almayı başardık. 

Türkiye bölgesel avantajı, güçlü reel sektörü ile bu süreçte de önemli bir tedarik zinciri merkezi olma görevini üstlenecek. Önümüzdeki dönem ihracat ve üretim en önemli konu başlıklarımız olacak. 

QNB Finansbank olarak, COVID-19 döneminde önceliğimizi çalışanlarımız ve müşterilerimizin sağlığı olarak belirledik. İlk evden çalışma düzenine geçen ve dönüşümlü şube uygulamasını başlatan banka olduk. 1 Haziran itibarıyla ise yeni normal sürece yeniden döndük. Ancak yine önceliğimiz çalışanlarımız ve müşterilerimizin sağlığı. Bu konuda aldığımız tedirler ile sektörde öncü misyonumuzu sürdürüyoruz.

Bu süreçte reel sektörde çarkların dönmesi için biz de üzerimize düşen görevleri yerine getirdik. İşe dönüş için KOBİ ve tarım sektörüne yönelik başlattığımız krediler, kredi ertelemeleri ve yapılandırmaları ile müşterilerimizin yanında yer alarak reel sektörü destekledik. 

Önceliği tüm finansal ihtiyaçlarında reel sektörün yanında olmak olan Bankamız, Dünya’nın önde gelen saygın finans kuruluşu ve yayın  grubu Euromoney tarafından düzenlenen “2020 Mükemmellik Ödülleri”nde büyük bir başarıya imza atarak  Orta ve Doğu Avrupa’nın En İyi KOBİ Bankası seçildi. Bu başarının arkasında müşterilerimizin yanında olmak, ihtiyaçlarını doğru belirlemek, ekonominin önemli değişim süreçlerinde yeni modeller üretmek ve dijital altyapımız ile sektörde öncü olma gücümüz yatıyor.

COVID-19 ile önümüzdeki dönem hepimizi yeni bir süreç bekliyor. Dijitalleşme, internet ve mobil bankacılığın gelişimi, yeni iş yapış ve çalışma hayatı modelleri ile tüm sektörlerde olduğu gibi bankacılık sektörü de yeniden yapılanacak. QNB Finansbank olarak biz de güçlü özsermayemiz, dijital bankacılıktaki öncü girişimlerimiz ve finansçılarımız ile bu sürece en hızlı adapte olan bankalardan biri olacağız. 

30 Haziran 2020 tarihi itibarıyla Bankamızın toplam aktifleri 2019 yıl sonuna kıyasla yüzde 15 artarak 208 milyar 358 milyon TL’ye ulaşırken, net kredileri aynı dönemde yüzde 11 oranında artarak 122 milyar 961 milyon TL’ye, müşteri mevduatı ise yüzde 17 oranında artarak 117 milyar 103 milyon TL’ye yükseldi. 2020 yılının ilk yarısında Bankamızın net faiz gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 40 oranında artarak 4 milyar 693 milyon TL’ye yükselirken, net ücret ve komisyon gelirleri aynı dönemde 1 milyar 169 milyon TL olarak gerçekleşti.  Banka’nın vergi öncesi kârı 1 milyar 566 milyon TL olurken, net dönem kârı ise 1 milyar 272 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. 

Dünya tarihinin en zor dönemlerinden biri olan 2020’nin ilk 6 ayında da karlılığımızı sürdürerek sektördeki güçlü konumumuzu koruduk.

Bu dönemde hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan değerli finansçılara, bizi destekleyen müşterilerimize  ve paydaşlarımıza  teşekkür ediyorum.

Saygılarımla,

Ömer A. Aras
Yönetim Kurulu Başkanı

QNB Finansbank A.Ş