bildirim ikonu
Ana içeriğin başı

Yönetim Kurulu Başkanı Mesajı

Amacımız, siz müşterilerimize üstün hizmet vererek finansal açıdan tüm beklentilerinizi karşılayabilmektir.

Değerli Ortaklarımız,

Ülke olarak 6 Şubat deprem felaketini yaşadığımız, genel seçimler ve ekonomideki gelişmeler ile dalgalı bir süreci izlediğimiz, Rusya- Ukrayna Savaşı’ndan sonra da İsrail – Filistin Savaşı ile yine bölgemizde jeopolitik riskleri yaşadığımız zor bir yılı geride bıraktık. 

Özellikle 6 Şubat Depremi bize önemli ödevler verdi. Banka olarak tüm şubelerimizin depreme dayanıklı binalarda olması yönünde daha önce aldığımız kararın önemini bu depremde deneyimledik. Şubelerimiz deprem felaketinden en az etkilenen yerler oldu, ancak kaybettiğimiz finansçı arkadaşlarımız ve aile üyeleri var. Kaybettiğimiz tüm Finansçılar ve ailelerine buradan tekrar başsağlığı dilemek istiyorum. 

Banka olarak biz de üzerimize düşen görevleri yerine getirmek üzere, Bütünleşik Afet Yönetimi Projesi’ni hayata geçirdik. Projeyle, kişisel ve kurumsal dayanıklılığımızı yükseltmek için çalışıyoruz. Hedefimizi bundan sonra oluşacak depremlerde sıfır can kaybı ve sıfır iş kesintisi olarak belirledik.

Diğer yandan, 2023 yılı bizler için büyük önem taşıyan da bir yıldı. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yaşını kutladık. Cumhuriyet’in ilelebet yaşaması için ülke olarak hep birlikte ne kadar önemli bir kararlılığa sahip olduğumuzu gösterdik. 

Dünya geçtiğimiz yıla enflasyonla mücadele gündemi ile başlarken, son iki yılda alınan faiz artırımları sonucunda talepte yavaşlama sinyalleri alınmaya başlandı. IMF, 2022'de yüzde 3,5 seviyesinde gerçekleşen dünya ekonomik büyüme oranının 2023’de yüzde 3'e geriledikten sonra 2024 yılında yüzde 2,9 olacağını tahmin ediyor. Bu sayede enflasyon oranları hedeflere doğru gerilerken, Merkez Bankalarının sene ortasına doğru faiz indirimlerine başlamaları bekleniyor. 

Bu senenin gündemine de başta ABD olmak üzere birçok ülkede gerçekleşecek seçimler damgasını vuracak gibi gözüküyor.

2024 yılının Ocak ayında gerçekleşen Dünya Ekonomik Forum’un ana teması ise “Güvenin Yeniden İnşası” olarak belirlendi. Zirvede enerjide dönüşüm, yapay zekâ, seçimler, olası salgın hastalıklar ve siber saldırılar bu yılın önemli konu başlıkları arasında yer aldı. İklimi ve doğayı koruyan çalışmaları hızla artırmak, teknolojik gelişmelerin kapsayıcı olmasını sağlamak ve insanlara ve adil fırsatlara yatırım yapmak için gerekli iş birliğini yeniden canlandırmak için harekete geçmek de yine toplantının en önemli çıktıları arasında yer aldı. 

Ülkemizde ise 2023 yılına dalgalı ekonomik koşullar ve piyasalarda belirsizlikler ile başladık. Ancak Genel Seçim’in ardından ekonomi yönetiminin uygulamaya aldığı mali disiplin politikaları ve piyasalara yönelik uygulamaya konulan tedbirler olumlu sonuçlarını gösterdi. Ülke risk primindeki düşüş bunun en somut örneği. Türkiye’nin geçtiğimiz yılın ikinci yarısında ekonomi politikalarında dengelenme ve istikrarı önceliklendiren duruşu sayesinde orta vadede enflasyonda kademeli bir düşüş öngörüyoruz.

Geçen yıl sonunda yazdığım mesajda 2023 yılı için en önemli hedefimizi “Tüm segmentlerde ve kanallarda müşteri sayımızı, hayatı kolaylaştıran ürün ve hizmetler sunarak arttırmak” olarak belirtmiştim. 2023 yıl sonu rakamlarına baktığımızda bu hedefimizi başarı ile gerçekleştirdiğimizi görüyorum.

31 Aralık 2023 itibarıyla Banka’nın toplam aktifleri, bir önceki yıla kıyasla yüzde 64 artarak 987 milyar 817 milyon TL’ye ulaştı. Aynı dönemde, net krediler yüzde 66 oranında artış kaydederek 571 milyar 044 milyon TL’ye, müşteri mevduatı ise yüzde 58 oranında artarak 606 milyar 466 milyon TL’ye ulaştı. 2023 yılında Bankanın net dönem kârı 33 milyar 172 milyon TL olarak gerçekleşti. 

2023 yılı başarılı ekonomik büyümemizin yanı sıra, bankamızın dijitalleşme, sürdürülebilirlik ve KOBİ bankacılığında önemli ürün ve hizmetlere imza attığı ve yine sektöründe ilk uygulamaları hayata geçirerek öncü rolünü pekiştirdiği bir yıl oldu. 

QNB Finansbank, 2023 yılında yurtdışı piyasalardaki ilk sermaye benzeri (katkı sermaye) tahvil ihracını 300 milyon ABD Doları nominal değerle Kasım ayında gerçekleştirdi. Banka, ayrıca yıl içinde iki ayrı dönemde toplam 829 milyon ABD Doları tutarında sendikasyon kredisini sürdürülebilirlik kriterleri ile yeniledi. Bu işlemler, bankamıza ve Türkiye ekonomisine olan güvenin bir göstergesi olurken, QNB Finansbank’ın sürdürülebilirlik çalışmalarındaki kararlılığının da bir göstergesi oldu. 

Kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarımızda çocukların eğitimine katkı sağlamaya devam ediyoruz. Depremin hemen ardından depremden etkilenen çocukların eğitim hayatları yarıda kalmasın diye, Türk Eğitim Vakfı (TEV) ve Türk Eğitim Derneği (TED) iş birliğiyle 36 milyon Türk Lirası büyüklüğünde Minik Eller Büyük Hayaller Eğitim Bursu’nu hayata geçirdik. Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlarken de yine eğitim için harekete geçtik. Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılı kutlamaları kapsamında, UNICEF iş birliği ile "Depremden etkilenen bölgelerdeki 100 okulun renovasyonu” projesini gerçekleştirdik.

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği adına yaptığımız çalışmalarabu yılda devam ettik. İş yerinde toplumsal cinsiyet eşitliğiyle ilgili verileri raporlayan 2023 Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi'nde yerimizi aldık. Birleşmiş Milletler’in 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi’nden biri olan toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve Kadınların Güçlenmesi Prensipleri (WEPs) kapsamında, “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Rehberi”ni yayımladık. Rehber çerçevesinde sektörde bir ilki daha gerçekleştirerek ‘Cinsiyet Eşitliğine Duyarlı Bankacılık İlkeleri’ belirleyerek taahhüdümüzü kamuoyu ile paylaştık. Bu konudaki çalışmalarımızı kesintisiz sürdürmeye devam edeceğiz. 

2023 yılında kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarımızı sürdürülebilirlik misyonumuz ile devam ettirdik. WWF-Türkiye’nin (Doğal Hayatı Koruma Vakfı), T.C. Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü iş birliğiyle yürütülen ‘Doğa Öncüleri Gençlik Programı’nın ana destekçisi olarak, geçen akademik dönemde 10 ilde 10 bin çocuğumuza eğitim verdik. 

Bankamız ve grup şirketlerimiz beklentilerin ötesinde üstün performans sergiledi. Geçen yıl olduğu gibi, 2024 yılında da “Tüm segmentlerde ve kanallarda müşteri sayımızı, hayatı kolaylaştıran ürün ve hizmetler sunarak artırmak” hedefi ile büyüyeceğimiz, gelişerek sektördeki güçlü yerimizi daha da ileriye taşıyacağımız bir yıl olacağına inancım tam. Bu başarıya katkı sağlayan tüm finansçılarımıza, müşterilerimize ve iş ortaklarımıza teşekkür ederim. 

Saygılarımla,


Ömer A. Aras
Yönetim Kurulu Başkanı
QNB Finansbank A.Ş.