notify icon
Ana içeriğin başı

Yönetim Kurulu Başkanı Mesajı

Amacımız, siz müşterilerimize üstün hizmet vererek finansal açıdan tüm beklentilerinizi karşılayabilmektir.

Değerli Ortaklarımız,

2019 yılı Dünya’da büyümenin yavaşladığı ve gelişmiş ülkelerin ekonomiyi desteklemeyi teminen parasal genişlemeyi arttırdıkları bir yıl oluyor. IMF son Global Ekonomik Görünüm raporunda, 2019 yılı Dünya GSYH büyümesinin %3,0 ile 2008-09’dan beri en düşük seviyede olacağını tahmin ediyor. Bu doğrultuda, Amerikan Merkez Bankası Fed sene başından beri toplam 50 baz puanlık indirim yaparken, Avrupa Merkez Bankası tekrar tahvil alımlarına başladı. Büyümedeki yavaşlamanın ana belirleyicisi, ABD-Çin ticaret savaşları başta olmak üzere politik belirsizlikler gibi görünürken, bunların kısa vadede tamamen ortadan kalkması ihtimali düşük değerlendiriliyor ve dolayısıyla da gelişen ülkelerde düşük faiz ortamının bir süre daha devam edeceği düşünülüyor.

Türkiye ekonomisi bu gelişmelerden genel olarak olumlu etkilenmektedir. Hem düşük faiz oranları ile dış finansman nispeten daha ucuzlamakta, hem de zayıf global talep sonucunda gerileyen hammadde ve enerji fiyatları dış ödemeler dengemizi olumlu etkilemektedir. Bu doğrultuda, ekonomik aktivite bu senenin başından itibaren ölçülü bir toparlanma eğilimine girmiştir. Finansal koşulların destekleyici kalmaya devam etmesi beklentisi ile, 2019 yılı büyümesinin %1 seviyesinde gerçekleşeceğini, 2020 yılında ise %4,6’ya yükseleceğini tahmin ediyoruz. 

Global şartların destekleyici olmasının yanında, geçtiğimiz sene ortaya konulan istikrar odaklı politikalar sonrasında enflasyonda yaşanan düşüş ve bu sayede Merkez Bankası’nın faizleri indirmesi için alan oluşması da ekonomik görünümü desteklemiştir. Enflasyon senenin ilk yarısındaki %20 seviyesinden Eylül ayında %9,3’e kadar gerilemiş, bu sayede TCMB Temmuz-Ekim arasında politika faizini 10 puan indirerek %14,0 seviyesine getirmiştir. Yıllık enflasyonun tek haneli seviyelerde kalıcı olması; yurtiçi faizlerde düşüş eğiliminin sürmesi ve de büyümenin istikrar kazanması açısından en önemli belirleyici olacaktır.

QNB Finansbank olarak, 2019 yılının son çeyreğine de güçlü bir bilanço ve sermaye yapısı ile girdik. Bankamız, ana hissedarı QNB (Qatar National Bank)’nin gücünü de yanına alarak reel ekonomiye katkıda bulunmayı her geçen gün arttırarak sürdürüyor.

30 Eylül 2019 itibarıyla, Bankamızın toplam aktifleri 2018 yıl sonuna kıyasla yüzde 11 artarak  174 milyar 192 milyon TL’ye ulaşırken, net kredileri yüzde 10 oranında artarak 103 milyar 590 milyon TL, müşteri mevduatı ise yüzde 13 oranında artarak 94 milyar 375 milyon TL olarak gerçekleşti. 2019 yılının ilk dokuz aylık döneminde, Bankamızın net dönem kârı ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12 oranında artış kaydederek 1 milyar 960 milyon TL’ye ulaştı. 

Diğer taraftan, kurumsal sosyal sorumluluk projelerimiz de hız kesmeden devam ediyor. Çocuklarımızı geleceğe hazırlamak üzere kurduğumuz Minik Eller Büyük Hayaller Sosyal Sorumluluk Platformumuz çatısı altında, gönüllü finansçılarımız ile yine çok önemli projeler hayata geçiriliyor.

QNB Finansbank’ın bu istikrarlı büyümesinin ardında elbette değerli finansçı arkadaşlarımız ve  paydaşlarımız var. Bu başarıda katkısı olan herkese bir kez daha teşekkür ediyorum.

Saygılarımla,

Ömer A. Aras
Yönetim Kurulu Başkanı

QNB Finansbank A.Ş