notify icon
Ana içeriğin başı

Yönetim Kurulu Başkanı Mesajı

Amacımız, siz müşterilerimize üstün hizmet vererek finansal açıdan tüm beklentilerinizi karşılayabilmektir.

Değerli Ortaklarımız,

2020 yılı maalesef Dünya tarihine kaydedilecek büyük bir küresel salgın ile başladı. 2020 ile birlikte artık küresel anlamda yeni bir beşerî ve ekonomik sürece gireceğimizin işaretleri arka arkaya geliyor.

Dünya savaşlarına benzer bir ekonomik etki göstermesi beklenen COVID-19 salgınının sonuçları ile mücadeleye henüz daha başlamadık. Dünya halen salgını kontrol altına almanın yollarını arıyor. 

Böylesi bir durumda tahmin ve öngörüler ancak Dünya Sağlık Örgütü’nün bize verdiği işaretler paralelinde yapılabiliyor. Hepimiz Haziran ayı ile itibarıyla Dünya’da yoğun karantinanın aşamalı olarak azalması ve günlük hayat akışının yine kademeli olarak başlaması öngörüsü üzerinden planlarımızı yapıyoruz.

Dünya yılın ikinci yarısından itibaren yeni bir döneme başlayacak. Bütün ülke ekonomileri ve finansal sistemler COVID-19 salgınının ardından yeniden şekillenecek. Bu dönemde, Dünya Bankası,  IMF gibi kurumlar da yeni bir dünya ekonomik modelinin hazırlığı içindeler. Ekonomilerin yeni duruma göre yapılandırılmasının kaçınılmaz olduğu ancak özellikle gelişen ülkeler için bunu sağlayacak fonlama kanallarına ulaşımın zorlaştığı mevcut durumda bu uluslararası kuruluşlara da çok iş düşüyor. Kısıtlı fonların en etkin ve zamanında dağıtımı, en doğru ekonomi politikaları konusunda koordinasyonun sağlanması, olası riskler konusunda farkındalığın arttırılması gibi alanlar, toparlanma sürecinin hızı ve kalıcılığı konusunda belirleyici olacaktır. 

Dünya’da ülkelerin hatta kentlerin kendilerini izole ettiği bir dönemdeyiz. Ülkeler arası ticaretin neredeyse durma noktasına gelmesi ile birlikte, bir süre daha tedarik düzeni yerel kaynaklar üzerinden yapılacak. Tüm finans, hizmet, iş dünyası, geleceğini dijital olarak kuracak ve yürütecek. 2020 yılının ikinci yarısı sınırlı ticaret, turizm faaliyetleri, yerel yoğun tedarik zinciri yönetimleriyle birlikte inşa edilecek.  

Tüm bu gelişmeler ışığında Türkiye olarak biz de Haziran ayı itibarıyla karantinanın rahatlatılması, sosyal izolasyonun yavaş ve kontrollü olarak azaltılması öngörüsü üzerinden planlama yapıyoruz. Önce iş ve günlük hayatlarımız aşamalı olarak normale dönecek. Ancak bu, kademeli bir süreç olacak. Yaşamın normale dönmeye başlaması ile birlikte asıl önemli mücadele başlayacak. Türkiye olarak işsizliğin azaltılması ve reel sektörün yeniden toparlanması önceliklerimiz olacak. 

Ayrıca burada net görülen bir husus varsa o da önümüzdeki dönemde salgının bize yeni bir ekonomik sistemi ve bankacılık modelini getirecek olmasıdır. Bu dönemde dijital bankacılık uygulamaları ve kullanımı daha da yoğunlaşacak, çağrı merkezi faaliyetleri artacak, insan sağlığı en birinci konumuz olacak. Tüm bu koşullar göz önünde bulundurulduğunda, güçlü bir bankacılık sektörü Türkiye ekonomisinin hızlı ve en az kayıpla toparlanmasında en büyük rolü üstlenecektir. 
QNB Finansbank olarak COVID-19 salgını dönemine güçlü bir bilanço ile girdik. 31 Mart 2020 tarihi itibarıyla, Banka’nın toplam aktifleri 2019 yıl sonuna kıyasla yüzde 13 artarak 205 milyar 735 milyon TL’ye ulaşırken, net krediler yüzde 9 oranında artarak 120 milyar 897 milyon TL’ye, müşteri mevduatı ise yüzde 16 oranında artarak 116 milyar 377 milyon TL’ye yükseldi. Banka’nın vergi öncesi kârı 918 milyon TL ve net dönem kârı 766 milyon TL oldu.  31 Mart 2020 tarihi itibarıyla, Bankanın toplam özkaynakları 16 milyar 28 milyon TL seviyesinde gerçekleşirken,  sermaye yeterlilik rasyosu ise %15,11 oldu.  

QNB Finansbank olarak COVID-19 ile mücadele çerçevesinde öncelikle çalışanlarımız ve müşterilerimizin sağlığını korumak adına çok hızlı önlemler aldık. Nöbetçi şube uygulamaları, şubeye sınırlı sayıda müşteri girişi ve  evden çalışmaya hızlı geçiş uygulamalarımız  ile sektördeki öncülüğümüzü sürdürdük. Tüm genel müdürlük, bölgeler, şubeler ve iştirakler uyum içerisinde çalışarak her zaman olduğu gibi müşterilerimize kesintisiz ve güvenli hizmet sunarak bu zorlu dönemde yanlarında olduk. 

Tüm aldığımız önlemlerin ötesinde, ekip olarak çalışmamız ve birbirimize verdiğimiz destek en önemlisiydi. Bu başarıda katkısı olan tüm finansçılara, müşterilerimize ve paydaşlarımıza katkıları için bir kez daha teşekkür ediyorum.


Saygılarımla,

Ömer A. Aras
Yönetim Kurulu Başkanı

QNB Finansbank A.Ş