bildirim ikonu
Ana içeriğin başı

Yönetim Kurulu Başkanı Mesajı

Amacımız, siz müşterilerimize üstün hizmet vererek finansal açıdan tüm beklentilerinizi karşılayabilmektir.

Değerli Ortaklarımız,

2023 yılının ilk yarısına şüphesiz 6 Şubat’ta yaşadığımız, Kahramanmaraş merkezli, yaygın ve şiddetli deprem damgasını vurdu. Bu trajik olayı hiçbir zaman unutmayacağız. Yaraları sarmak için çalışmaya var gücümüzle devam edeceğiz. Yılın ilk yarısında gerçekleşen diğer bir önemli olay ise Milletvekili ve Cumhurbaşkanı Seçimleri oldu. 

Seçim sonrasında şekillenen yeni ekonomi yönetimi ve Merkez Bankası Başkanı atamaları ile birlikte, düzenlemelerde sadeleşme ve makro ihtiyati tedbirlerin gevşetilmesi adımları ile normalleşen gündem hem bankacılık hem de reel sektörün faaliyetleri açısından olumlu gelişmelere işaret ediyor.

Dünyada enflasyonla mücadele için Merkez Bankaları’nın sıkılaştırma adımlarını sürdürdüğünü görüyoruz. Bu durum, global anlamda enflasyon seviyelerinde bir gevşeme sağladı. Bununla birlikte, önümüzdeki dönemde de Merkez Bankalarının sıkı para politikalarını devam ettirmesini bekliyoruz. 
Türkiye’de ise deprem felaketi ile sarsıldığımız yılın ilk 3 aylık döneminde ekonomide yıllık bazda yüzde 4 oranında büyüme devam etti. İkinci çeyrekte de büyümenin devam edeceğine ilişkin öncü göstergeler bulunuyor. Ancak büyümenin sürmesi için mali disipline, bütçe ve cari açığın azaltılmasına yönelik alınacak tedbirlerin önemi büyük olacak. Alınan önlemler ve açıklanan politikalar da bankacılık alanında regülasyonlarda sektörü rahatlatacak yeni kararların alınacağı umudunu artırıyor. 
Ümit ediyoruz ki, sıkı para politikası ve disiplinli maliye politikası süreci kademeli olarak uygulanır, enflasyon kontrol altına alınır ve ülkemiz ekonomisi sağlıklı bir büyüme sürecine girer. Doğru yönde atılan adımlar, ileriye daha güvenle ve umutla bakmamızı sağlıyor.

QNB Finansbank olarak bu süreci doğru stratejilerle başarılı bir şekilde yönetmeye devam ediyoruz. 2023 yılının ilk yarısını büyüme ile kapattık. 30 Haziran 2023 tarihi itibarıyla, Bankamızın toplam aktifleri 2022 yıl sonuna kıyasla, yüzde 30 oranında artışla 782 milyar 657 milyon TL’ye, net kredileri ise aynı dönemde yüzde 32 artışla 454 milyar 99 milyon TL’ye ulaştı. Aynı dönemde, müşteri mevduatı yüzde 31 oranında artarak 503 milyar 507 milyon TL, toplam öz kaynaklar ise yüzde 24 oranında artarak 55 milyar 32 milyon TL olarak gerçekleşti. 2023 yılının ilk 6 aylık döneminde, Bankamızın net dönem kârı, 13 milyar 994 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. 

Banka ve iştiraklerimizin üst yönetimlerinin katılımıyla yaptığımız çalıştay ile “Bütünleşik Afet Yönetimi” Programımızı hayata geçirdik. Bu program sayesinde, İstanbul başta olmak üzere tüm illerimizde olası depremlere çok daha dayanıklı bir kurum yaratacağız. Hedefimiz, olası depremlerde sıfır can kaybı ve kesintisiz hizmet sunabilmek. Bu amaca yönelik farkındalık, eğitim ve aksiyonlar içeren adımları fazlar halinde devreye alacağız.

Yılın ilk yarısında hizmetkar liderlik anlayışımız ile de örtüşen ve Bankamız için çok önemli bir projeye imza attık. Kadir Has Üniversitesi iş birliği ile hazırladığımız ve kamuoyuna duyurduğumuz Cinsiyet Eşitliği’ne Duyarlı Bankacılık İlkeleri ve Eylem Planı’nı içeren “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Rehberi”ni yayımladık. Hedefimizi “daha eşit bir dünya” olarak belirledik ve bu konuda taahhütlerimizi belirledik. Bankamız bu konuda da öncülüğünü gösterdi. Çok olumlu geri dönüşler aldık. 

2023 yılının ilk 6 aylık döneminde de, her zaman olduğu gibi özverili çalışmaları ile bankamızın başarılı büyümesine katkı sağlayan tüm finansçılarımıza, bize güvenen müşterilerimize ve iş ortaklarımıza teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Ömer A. Aras
Yönetim Kurulu Başkanı