bildirim ikonu
Ana içeriğin başı

Engelsiz Bankacılık

Bankacılıkta engelleri kaldırıyoruz

QNB Finansbank'a dokunan herkesle, ihtiyaçları anlamaya, doğru çözümler üretmeye ve memnuniyete dayalı mutlaka başarmayı hedefleyen yaşam boyu sürecek bir ortaklık kurmak misyonumuz çerçevesinde çalışıyoruz.

QNB Finansbank ile çalışan veya çalışmak isteyen müşterilerimiz, %40 engellilik durumunu belirten belgelerle şubelerimize başvurmaları halinde aşağıda belirtilen hizmetlerden ek bir ücret ödemeden yararlanabilecektir. Bu hak ve hizmetlerden 70 yaş ve üzeri olan tüm müşterilerimiz herhangi bir bildirim yapılmasına gerek kalmadan faydalanabilecektir.

Genel Çalışmalar

Engelsiz Bankacılık çalışmaları kapsamında, müşterilerimiz ile doğrudan iletişim halinde olan çalışanlarımıza, engelli müşterilerimize doğru yaklaşımı destekleyen ve işaret dili öğrenmeyi teşvik eden farkındalık e-eğitimleri verilmiştir.

Şubelerimiz

Engelli ve 70 yaş üstü müşterilerimiz, sıramatikten öncelikli sıra numaralarını alarak işlemlerini, üst kata çıkmadan giriş katında gerçekleştirebilirler.

Şubedeki müşteri temsilcilerimizin işitme engelli müşterilerle iletişimini kolaylaştırmak için Çağrı Merkezimizde işaret dili konusunda uzman kişilerden oluşan özel bir ekip kurulmuştur. Şubedeki Akıllı Ekran'lardan Çağrı Merkezine bağlanılarak bu ekipten "Görüntülü tercümanlık hizmeti" alınabilecektir.

30 şubemizde engelli erişimine yönelik aşağıdaki uygulamalar yapılmıştır:

 • Hissedilebilir Yüzey (Nokta ve Çubuk olarak)
 • Kabartma Braille alfabeli tabela
 • Portatif engelli rampası
 • Kablosuz engelli yardım butonu
 • Merdivenlerde kaydırmaz bant çalışması
 • İşitme kaybı olanlar için indüksiyon döngü sistemi (banko)

ATM

Ortopedik Engelliler için Düzenlemeler

Tüm Türkiye çapında ATM'lerimizin yaklaşık %2'si SN 521 500 normları referans alınarak Ortopedik engelli erişimine uygun hale getirilmiştir:

 • Tekerlekli sandalyeden ATM klavyesine erişebilmek için ATM yüksekliğinin uygun olması (90-95 cm)
 • Tekerlekli sandalye ile ATM'ye ulaşmak ve geri dönebilmek için ATM önünde yeterli manevra alanı bulunması
 • Tekerlekli sandalyenin ATM'ye kolaylıkla yanaşabilmesi için klavyenin altında yeterli alan bulunacak şekilde ATM'nin konumlandırılması, bunun mümkün olmadığı durumlarda ATM'ye yan yaklaşmak için ATM'nin önünde yeterli alan bulundurulması
 • ATM önünde basamak veya kot farkı varsa, ATM'ye ulaşım için uygun bir rampa veya uygun diğer bir düzenleme oluşturulması

Görme Engelliler için Düzenlemeler

ATM ekranını göremeyen, görmekte güçlük çeken veya işlemlerini sesli olarak yapmayı tercih eden tüm müşterilerimiz için ATM'lerimizde kulaklık girişi ile aktive olan "sesli menüler" geliştirilmiştir. "Bakiye Sorma", "Para Çekme", "Para Yatırma", "Kart Borç Sorgulama" ve "Kart Borç Ödeme" işlemleri sesli yönlendirme ve kabartmalı tuşlar yardımıyla gerçekleştirebilmektedir. Sesli menülere kulaklık giriş bölmesi olan tüm ATM'lerimizden erişilebilmektedir.

 • Ekranda gösterilen uyarılar, yönlendirmeler, onay ve hata mesajları gibi bilgiler sesli okunmaktadır.
 • Sesli işlem menüsüne ulaşmak için öncelikle "KULAKLIK GİRİŞİ" etiketinin üstündeki girişe kulaklığın takılması gerekmektedir.
 • İşlem sırasında kulaklık çıkartılırsa, işlem sonlanır ve kart iade edilir.
 • İşlemlerin sorunsuz tamamlanması için her işlem öncesinde bilgilendirme metni okunur.
 • İsteyen müşteriler için işlem öncesinde ya da işlemin herhangi bir aşamasında ATM ekranını kapalı konuma getirme seçeneği sunularak hizmet mahremiyeti sağlanmaktadır.
 • ATM'lerde sesli menü kapsamında ses tekrarlama özelliği bulunacak ve ses yüksekliğinin müşteri tarafından ayarlanabilmesine imkan tanınmıştır.

Engelli ve 70 yaş üzeri tüm müşteriler "Ortak ATM" hizmetlerinden ücretsiz/masrafsız olarak yararlanabileceklerdir.

Ayrıca bu müşterilerimizin cep telefonlarına, sesli menü kullanılmadan yapılan ve müşterinin hesabında finansal sonuç doğuran ATM işlemlerinde otomatik olarak kısa mesaj gönderilerek güvenliklerinin arttırılması sağlanmıştır.

QNB Finansbank Ortopedik Engelli/Sesli ATM adresleri için tıklayınız.

Tüm bankalara ait Ortopedik Engelli/Sesli ATM adresleri için tıklayınız.

Çağrı Merkezi

Tüm engelli ve 70 yaş üzeri müşterilerimizin Çağrı Merkezini aradıklarında öncelikli olarak Müşteri Temsilcisine ulaşmaları sağlanmıştır.

Görme engelli müşterilerimizin seçim yapabilmesini kolaylaştırmak için IVR'da tuşlama süreleri uzun tutulmuştur.

Ayrıca, yalnızca dış arama ve IVN araması ile ilerlenen süreçler işitme engelliler için tekrar düzenlenmiştir.

Dijital Kanallar

Web Sitemiz ve tüm Dijital Kanallar (QNB Mobil / İnternet Şubesi) görme engelli müşterilerimiz için ekran okuyucu programlarla uyumlu hale getirilmiştir.

Bankacılık hizmetlerine ilişkin sözleşmelerin, ekran okuyucu programlarla uyumlu hale getirilerek banka internet sayfalarından erişilebilir duruma getirilmesi sağlanmıştır.

Görme engelli müşterilerimizin QNB Mobil'den tanınmış ve doğrulanmış olarak doğrudan Çağrı Merkezine öncelikli olarak ulaşabilmeleri sağlanmıştır.

İşitme engelli müşterilerin Web Sitemizden "Kayıp Çalıntı" işlemi için, Internet Şubemizden ve QNB Mobil'den "tüm işlemler" için; Çağrı Merkezi Müşteri temsilcisinden anında yardım alarak işlemlerini yapabilecekleri güvenli bir çevrimiçi yazışma (chat) kanalı hizmeti devreye alınmıştır.

POS İşlemleri

Tüm POS cihazlarımız engelsiz bankacılık yönetmeliğine uygundur (tuşların telefon standardına uygun konumlandırılması, bazılarında kabartma kullanılması, ekran kalitesi v.b.. )

POS ve WebPOS'tan yapılan kredi kartı harcamalarında engelli müşterilerin cep telefonuna otomatik olarak kısa mesaj iletilerek güvenlik seviyesinin arttırılması sağlanmıştır.