bildirim ikonu
Ana içeriğin başı

Genel Müdür Mesajı

QNB Finansbank, müşterileri ve hissedarları adına önemli başarılara imza attı.

Değerli Hissedarlar ve Yönetim Kurulu Üyeleri,

2023 yılına Kahramanmaraş merkezli meydana gelen, birçok ilde hissedilip milyonlarca vatandaşımızı etkileyen deprem felaketi ile başlamıştık. Depremin ardından bölgede yaşanan zorlukların aşılması için atılan toplumsal dayanışma adımlarının önemli bir parçası olduk. Yılın ikinci çeyreğinde geride bıraktığımız seçim süreci ise ekonomi politikaları açısından önemli değişimleri beraberinde getirdi. Ekonomi politikalarındaki değişimin odağında enflasyonda kalıcı düşüşün sağlanması başta olmak üzere finansal istikrarın sürdürülmesi vardı. 

Türkiye’deki duruma paralel olarak küresel piyasalarda da ana gündem maddelerinin başında enflasyonla mücadele geldi. Gelişmiş ülkelerde son yılların en yüksek seviyelerine çıkan enflasyon, faiz artırımları başta olmak üzere atılan parasal sıkılaştırma politikaları ile düşüş sürecine girdi. 2024 yılında da gelişmiş ülkeler başta olmak üzere birçok ülkede kademeli olarak parasal gevşemenin başlaması bekleniyor. Öte yandan son yıllarda dünya çapında artan jeopolitik riskler ve sıcak çatışmalar önümüzdeki dönem için ekonomik büyümede yavaşlama olasılığını da artırıyor.

Türkiye ekonomisi açısından seçim sonrasındaki dönemde yeni ekonomi yönetiminin aldığı kararlar belirleyici oldu. Tüketici enflasyonu, yılın ikinci yarısında artmaya devam ederken politika faizinin kademeli olarak artırılmasıyla birlikte beklentilerde iyileşme görüldü. Piyasa beklentilerine paralel atılan sıkılaştırıcı adımlar ve uygulamaya alınan makro ihtiyati tedbirler ile ekonomik görünüm daha olumlu hale geldi. Bankacılık sektörü açısından da önceki yıllarda uygulamaya alınan regülasyonlar sadeleştirildiği için daha öngörülebilir bir ortam oluştu. 

Geride bıraktığımız yılda perakende kredilerdeki talebin yüksek seyretmesi, enflasyonda iç talep kaynaklı artışa neden oldu. Önümüzdeki dönemde dezenflasyonist süreçle birlikte enflasyonda kalıcı düşüşün sağlanması için iç talebin azalması önemli bir gereksinim olacak. Ayrıca, alınan aksiyonlar ve uygulanan politikalar ile birlikte müşteri mevduatları içerisinde Türk Lirası cinsinden mevduatların payı hızla arttı. 2024 yılında sektörde enflasyon beklentileri çerçevesinde TL ağırlıklı kredi büyümesi öngörüyoruz. Ayrıca, aktif kalitesinde bir miktar bozulma ihtimaliyle birlikte takipteki kredilerde sınırlı bir artış olabileceğini düşünüyoruz. 2023 yılı karlılık açısından çok olumlu bir yıl olsa da 2024 yılında piyasa şartları çerçevesinde net faiz marjlarının daralmasından ötürü sektörde karlılık baskısı oluşabilir.

Piyasalardaki değişken koşullara rağmen QNB Finansbank olarak 2023 yılını başarılı finansal sonuçlar ile kapattık. Bankamızın 31 Aralık 2023 itibarıyla toplam aktifleri, bir önceki yıl sonuna kıyasla yüzde 64 artarak 987 milyar 817 milyon TL’ye ulaştı. Aynı dönemde, net krediler yüzde 66 artış kaydederek 571 milyar 44 milyon TL’ye, müşteri mevduatı ise yüzde 58 artarak 606 milyar 466 milyon TL’ye ulaştı. 2023 yılında uyguladığımız stratejiler ve başarılı finansal performansımız çerçevesinde net dönem kârımız 33 milyar 172 milyon TL olarak gerçekleşti. Karlı büyümemizi sürdürdüğümüz bu dönemde yaptığımız yatırımlarla müşteri tabanımızı da kuvvetli bir şekilde büyüttük. Merkez Bankası tarafından belirlenen tüm hedefleri başarıyla gerçekleştirmenin yanı sıra kalıcı değer yaratma misyonumuz dahilinde dijitalleşme ve sürdürülebilirlik gibi alanlarda önemli projelere imza attık.

2023 yılında 300 milyon ABD doları nominal tutarında sermaye benzeri tahvil ihracı gerçekleştirdik. İki ayrı dönemde toplam 829 milyon ABD Doları tutarında sürdürülebilirlik bağlantılı sendikasyon kredisi temin ederek, yurtdışı piyasaların ülke ekonomimize olan güvenini tazeledik.

Banka olarak sürdürülebilirlik çalışmalarımızı “Dünyayla1” vizyonu ile bir adım daha ileri taşıdık. “Dünyayla1” olduğumuz dönüşüm yolculuğumuzda çevresel ve toplumsal zorluklarla karşı karşıya kaldığımız bir dünyada, doğayı korumayı, eşit hak ve özgürlükleri savunmayı, çocukların geleceğinin sözcüsü olmayı hedefledik. “Dünyayla1” vizyonunun önemli araçlarından biri olan sürdürülebilirlik bağlantılı sendikasyon kredisi ile de ülkemizin ekonomisine ve dış ticaretine destek vermeye devam edeceğiz. Bankamızın sürdürülebilirlik taahhütleri arasında bankanın “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” odağıyla daha adil bir çalışma ortamı, daha iyi bir dünya ve daha eşit bir gelecek yaratma hedefleri doğrultusunda cinsiyete dayalı farklılıkların azaltılması ve yaşadığımız deprem felaketi sebebiyle hasar gören bölgelere finansman kaynağı sağlanması gibi önemli maddeler yer alıyor. Bankamız ayrıca Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan (EBRD) depremden etkilenen kişi ve kurumlara kullandırılmak üzere 110 milyon dolarlık kredi anlaşması da imzaladı.

Deprem sonrası yaşamsal ihtiyaçları önceliklendirmemizin ardından bölgede Bankamızın kurumsal sosyal sorumluluk projelerinin de temelinde olan eğitime yöneldik. Deprem bölgesinde yaşayan çocuklarımızın eğitimlerine kaldıkları yerden devam edebilmeleri adına 36 milyon liralık fon ayrılarak TEV ve TED ile Minik Eller Büyük Hayaller Eğitim Bursu’nu hayata geçirdik. Çocuklarımızın fiziki eğitim koşullarını iyileştirmek için UNICEF İş Birliği ile "Depremden etkilenen bölgelerdeki 100 okulun renovasyonu projesini hayata geçirdik. Bu projeyi, Bankamızın Cumhuriyetimizin 100. Yılında “Çocukların eğitimine katkı sağlayarak, Cumhuriyeti gelecek yüzyıllara taşıyacak çocukları desteklemek üzere 100. Yıl Projesi” olarak belirledik.
 

Ayrıca; deprem bölgesinde sahada aktif çalışan STK'lardan biri olan Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) ile 2022 yılından bu yana sürdürdüğümüz “İklim Koruyucuları Yetişiyor” projesini deprem bölgesindeki çocuklarımızın psikolojik destek almaları için “Sosyal ve Duygusal Temelli Afet Sonrası Etkinlikler” projesine dönüştürdük. Halen devam eden bu proje kapsamında 1,750 çocuğa ulaştık. Bu çalışmaların yanı sıra Kadın Hekimler Eğitime Destek Vakfı (KAHEV) iş birliği ile depremden etkilenen 45 öğrenciye, eğitimlerinin devamı için 16 aylık eğitim bursu sağladık. Türkiye Down Sendromlular Derneği ile de özel gereksinimli çocuklarımız için İskenderun’da bir eğitim merkezi açtık.

Daha sürdürülebilir bir dünya için çalışmalarımızı sıklaştırdığımız bu dönemde birçok başarılı projeye de imza attık. WWF-Türkiye’nin (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) T.C. Millî Eğitim Bakanlığı iş birliğiyle yürüttüğü Doğa Öncüleri Gençlik Programı’nın da destekçisi olduk.  İklim değişikliğiyle mücadele ve sürdürülebilirlik konusundaki faaliyetleri çerçevesinde; yatırımcılara sunduğumuz sermaye piyasası araçlarına QNB Finansbank Temiz Enerji Endeksi’ni de ekledik.

Bankamız adına 2023 yılında “Hedefimiz eşit bir dünya… QNB Finansbank cam tavanı kırıyor!” sloganı ile harekete geçerek Cinsiyet Eşitliğine Duyarlı Bankacılık İlkeleri ve Eylem Planı içeren “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Rehberi’’ni yayımladık. Yüzde 51’ini kadınların oluşturduğu bankacılık sektörü hedef alınarak yayınlanan bu rehberle çalışma hayatında cinsiyet ayrımcılığının giderilmesi ve daha eşit çalışma koşulları için belirlenen taahhütleri kamuoyuyla paylaştık. Ayrıca iş yerinde toplumsal cinsiyet eşitliğiyle ilgili verileri raporlayan 2023 Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi'nde de (GEI) yerimiz aldık.

Bankamız ve iştirakleri, 2023 yılında da ulusal ve uluslararası ödül programlarında müşterilerimize sunduğumuz ürün, hizmet ve çözümlerle başarılar kazanarak toplam 17 ödülün sahibi oldu.

Geride bıraktığımız bu zorlu süreçte bankamızın sürdürülebilir ve karlı büyümesine katkı sağlayan, elde ettiğimiz başarılarımızın paydaşı olan tüm finansçılarımıza, müşterilerimize ve iş ortaklarımıza teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Ömür Tan
Genel Müdür