bildirim ikonu
Ana içeriğin başı

Genel Müdür Mesajı

QNB Finansbank, müşterileri ve hissedarları adına önemli başarılara imza attı.

Değerli Hissedarlar ve Yönetim Kurulu üyeleri,

Hepimizi derinden sarsan deprem felaketini yaşadığımız ve ardından yoğun bir seçim gündemi ile geçirdiğimiz bir yarı yılı geride bıraktık. Piyasa koşulları ve yaşanan gelişmeler çerçevesinde ekonomik görünüm ve bankacılık sistemi de bu olaylardan direkt olarak etkilendi. 

QNB Finansbank olarak ülke ekonomisine katkı sağlamak amacı ile bankacılık faaliyetlerimize hız kesmeden devam ederken, bu süreçte deprem bölgesindeki yaraları sarmak üzere de bir dizi projeyi hayata geçirdik. 

Ayrıca, reel sektörü desteklemek ve sürdürülebilir bir dünya için hem sektöre hem de topluma öncü olacak projelerimiz ve doğru stratejik adımlar ile istikrarlı performansımızı sürdürdük. 30 Haziran 2023 tarihi itibarıyla, Bankamızın toplam aktifleri 2022 yıl sonuna kıyasla yüzde 30 artarak 782 milyar 657 milyon TL’ye ulaşırken, net kredileri %32 artış ile 454 milyar 99 milyon TL’ye ve müşteri mevduatı ise yüzde 31 artışla 503 milyar 507 milyon TL’ye yükseldi. 2023 yılının ilk altı aylık döneminde, Bankamızın net dönem karı 13 milyar 994 milyon TL seviyesinde gerçekleşti.

Türkiye ekonomisi, şubat ayında yaşanan deprem felaketinin olumsuz etkilerine rağmen, 2023 yılının ilk çeyreğinde yıllık bazda %4 oranında büyüdü. Öncü göstergeler, iç talepteki artışın ikinci çeyrekte de güçlü olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, uzun vadede yüksek ve sürdürülebilir bir büyüme hızı yakalayabilmek için; önümüzdeki dönemde enflasyon, bütçe açığı ve cari işlemler açığını makul seviyelere çekecek ve dış yatırımların artmasını sağlayacak politikaların izlenmesi önemli olacaktır.

Seçimlerin ardından yeni ekonomi yönetiminin mali disiplin ve bütçe dengesinin sağlanmasına  yönelik aldığı tedbirler ve piyasalardaki beklentilere paralel olarak faiz artırım ve parasal sıkılaştırma sürecine yönelik aksiyonlar önümüzdeki dönem için olumlu olacak işaretler verirken, alınan önlemler ve açıklanan politikalar da bankacılık sektöründeki regülasyonların piyasa koşullarına uygun olarak revize edilmesine yönelik beklentileri artırıyor. 

QNB Finansbank olarak 2022 yılı mayıs ayında imzaladığımız, bu yıl haziran ayında vadesi gelen sendikasyon kredimizi sürdürülebilirlik kriterleri ile %102 oranında yeniledik. Bu yenileme oranı, uluslararası bankaların hem bankamıza hem de Türkiye ekonomisine olan güveninin bir göstergesidir. Toplam 329 milyon ABD Doları tutarındaki bu kredi anlaşmasında kullanılan sürdürülebilirlik kriterleri; 2023 yılı şubat ayında tüm Türkiye’yi derinden etkileyen deprem felaketi sebebiyle 2023 yılı sonuna kadar deprem afet yardımı kapsamında bölgeye kredi kullandırılması ve “QNB Finansbank Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Rehberi”nde yer alan cinsiyetler arası ücret farkının iyileştirilmesi olmak üzere, bankanın öncelik verdiği sürdürülebilirlik hedeflerine paralel şekilde belirlendi.

Ayrıca, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile depremden etkilenen kişi ve kurumlara kullandırılmak üzere 110 milyon ABD Doları tutarındaki bir kredi anlaşmasına imza attık. Bu kredi ile deprem bölgesindeki ihtiyaç sahibi olan şirket ve kişilerin acil finansman ihtiyaçlarını karşılayacağız.

Diğer yandan Bankamız ürün ve hizmetleri ile yine başarılara imza attı. Türkiye’nin ilk şubesiz dijital bankacılık uygulaması Enpara.com dijital dünyanın en başarılı marka ve projelerinin ödüllendirildiği Brandverse Ödül programında Online Bankacılık kategorisinde altın ödüle layık görüldü.

Bu yıl Habitat Derneği iş birliği ile dördüncü kez gerçekleştirdiğimiz Scratch Cup 2023 finalinde çocuklar, ‘Temiz Enerjim Benim Enerjim’ sürdürülebilirlik temasıyla kodladıkları oyunlarını sergiledi. İkisi yurtdışı olmak üzere 53 şehirden toplam 1098 başvuru ile rekor katılımın olduğu bu yıl, 8 farklı şehirden 23 çocuk katıldı. Bu katılım, Minik Eller Büyük Hayaller platformumuz ile sürdürdüğümüz kodlama eğitimi ve bu konuda çocuklarımızın sunumlarının değerlendirildiği yarışmaların ne kadar doğru bir çalışma olduğunu da bize gösterdi. 

Tüm zorlu ve değişken koşullara rağmen Bankamızın karlı ve sürdürülebilir büyümesine büyük katkı sağlayan değerli finansçılarımıza ve siz değerli ortaklarımıza çok teşekkür ederiz. 


Saygılarımla,

Ömür Tan
Genel Müdür
QNB Finansbank A.Ş.