notify icon
Ana içeriğin başı

Genel Müdür Mesajı

QNB Finansbank, müşterileri ve hissedarları adına önemli başarılara imza attı.

Değerli Hissedarlar ve Yönetim Kurulu üyeleri,

QNB Finansbank, 2018 yılında da kurumsal krediler, proje finansmanı ve KOBİ kredilerinde büyüyerek Türkiye ekonomisine katkı sağlamayı sürdürürken, mevduat tarafında, fonlama kaynaklarının güçlü artışını devam ettirdi. 

31 Aralık 2018 tarihi itibarıyla Bankamızın toplam aktifleri  yüzde 25 artarak 157 milyar 416 milyon TL’ye ulaşırken, canlı kredileri yüzde 16 oranında artarak 95 milyar 295 milyon TL’ye, müşteri mevduatı ise yüzde 28 oranında artarak 83 milyar  413 milyon TL’ye ulaştı. Bankamızın net dönem kârı 2 milyar 410 milyon  TL olarak gerçekleşti. 

Bankamız net faiz gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 36 oranında artarak 7 milyar 683 milyon TL’ye ulaşırken,  net ücret ve komisyon gelirleri yüzde 27 oranında artarak 2 milyar 140 milyon TL olarak gerçekleşti. Bankamız özkaynakları bir önceki yıl sonuna göre yüzde 20 oranında artarak 14 milyar 572 milyon TL’ye ulaşırken sermaye yeterlilik rasyosu yüzde 15,42 oldu.

2018 yılı QNB Finansbank’ın önemli başarılara imza attığı bir yıl oldu. 

THY ile imzaladığımız Miles & Smiles anlaşması ile QNB Finansbank olarak yeni ve önemli bir segmentte daha iddialı büyüme kararlılığımızı ortaya koyduk. 

Türkiye’nin ilk şubesiz dijital bankası Enpara.com, bugün hala rakipsiz olarak, sürekli gelişen ürün portföyüyle 1 milyon 300 binden fazla müşterisine hizmet veriyor.  

QNB Finansbank tarafından geleceğin bankacılık teknolojilerini geliştirmek, yenilikçi girişimleri desteklemek amacı ile Fincube Kuluçka Merkezi ve Hızlandırma Programı’nı hayata geçirdik. Fincube’da finans alanında dijital ve teknolojik çalışmalar yapan genç girişimlere ve Bankamızın bu konudaki uzman isimlerine özgürce çalışacakları bir platform sunuyoruz. 

Kurumsal bankacılıkta Kuzey Marmara Otoyolu Asya ve Avrupa Kesimi, Piazza AVM ve Bilkent Laboratuvar Kamu Özel Sektör Ortaklığı projelerine sağladığımız proje finansmanı çalışmalarımız ile uluslararası ekonomi ve finans dergisi EMEA Finance’nin 2017 yılı Proje Finansman Ödülleri ve Başarı Ödülleri’nde  altı ödüle layık görüldük.  

Bankacılık sektöründe finansçılarımız ile sağladığımız bu başarıyı  2018 yılında da yine toplumsal katkıya dönüştürme hedefiyle çalışmaya devam ettik ve  Minik Eller Büyük Hayaller platformumuz ile binlerce çocuğumuza birçok alanda destek olduk.

Çocuklar, kurumsal sosyal sorumluluk projelerimizin odağı olmaya devam edecek. Önümüzdeki dönemde de çocukların ve gençlerin yaratıcılıklarını, analitik düşünmelerini destekleyen yeni projeleri gönüllü finansçılarımızın destekleri ile hayata geçireceğiz. Çocuklarımıza verdiğimiz kodlama eğitimlerini daha üst bir seviyeye taşıyan yeni bir projeye başlıyoruz.  Habitat Derneği iş birliğinde gerçekleşecek bu proje ile Türkiye genelinde çocuklarımızı geleceğe hazırlamaya devam edeceğiz.

Analitik düşünmeyi desteklemek üzere 2018 yılında 16 kent ile başladığımız “Tales Matematik Müzesi ve QNB Finansbank Tales Matematik Müzesi Gezici TIR”ı Projesi’ni 2019 yılında ikinci etabıyla sürdürme kararı aldık.  Toplam 34 adet modül ve 5 ayrı atölye ile TIR, Anadolu’yu gezecek, çocuklar matematik ve geometri atölye çalışmaları ile bu bilimi yeniden keşfedecek. Projeyle toplamda 32 kente gideceğiz.

Çocukların hikaye kurgulama ve anlatma yeteneklerini keşfetmeleri ve öğrenmeleri için Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ile “Hayallerin Gücü Adına” projesini de sürdüreceğiz. Müzikte de Genç Yeteneklerimizi desteklemeye  devam edeceğiz. 

Hedeflerimize ulaşırken gücümüze güç katan finansçılarımıza, müşterilerimize, tüm stratejik iş ortaklarımıza ve muhabir bankalarımıza teşekkür ederim. 

Saygılarımla

Temel Güzeloğlu
Genel Müdür

Bu sayfadaki bilgiler size yardımcı oldu mu?