notify icon
Ana içeriğin başı

Genel Müdür Mesajı

QNB Finansbank, müşterileri ve hissedarları adına önemli başarılara imza attı.

Değerli Hissedarlar ve Yönetim Kurulu üyeleri,

QNB Finansbank olarak, 2019 yılının ilk üç aylık döneminde de istikrarlı büyüme çizgimizi sürdürdük. 

31 Mart 2019 itibarıyla toplam aktiflerimiz 2018 yıl sonuna kıyasla yüzde 8 artarak 169 milyar 802 milyon TL’ye ulaşırken, canlı krediler yüzde 3 oranında artarak 98 milyar 483 milyon TL’ye, müşteri mevduatı ise yüzde 5 oranında artarak 87 milyar 168 milyon TL’ye ulaştı.  

Bankamızın 2019 yılının ilk üç aylık döneminde net faiz gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4 oranında artarak 1 milyar 683 milyon TL’ye çıkarken,  net ücret ve komisyon gelirleri yüzde 33 artarak 631 milyon TL olarak gerçekleşti. Bankanın vergi öncesi kârı 781 milyon TL olurken, net dönem kârı 631 milyon TL olarak gerçekleşti. Bankamız toplam özkaynakları, bir önceki yıl sonuna göre yüzde 2 oranında artarak 14 milyar 858 milyon TL’ye ulaştı.

2019 yılı ilk çeyreğinde bankamız çok önemli anlaşma ve adımlar ile bireysel bankacılıktaki kazanımlarını devam ettirdi. THY ile imzalanan 5 yıllık Miles&Smiles anlaşması ile QNB Finansbank olarak Türkiye’nin en önemli sadakat programının ortağı olduk. Bizi çok önemli bir çizgiye taşıyacak bu yeni girişimimizin yanı sıra üst gelir segmentine yönelik yeni bir dünyanın da kapılarını araladık.  QNB First dünyası Türkiye’de bu alandaki bankacılık hizmetlerinde fark yaratacak. 

QNB Finansbank,  2019’da uluslararası piyasalarda eurobond ihracı gerçekleştiren ilk özel Türk bankası oldu. 5,5 yıl vadeli 500 milyon ABD Doları tutarındaki eurobond ihracına yaklaşık 150 yatırımcıdan 1,7 milyar dolar tutarında talep geldi. 

2019, ihracat ve turizm alanlarında önemli gelişmelere şahit olacağımız bir yıl olacak. Bu kapsamda, ihracattaki hedefimizi 8 Mart’ta Eximbank ile imzaladığımız Kadın Girişimci İhracat Destek Kredisi Paketi ile de pekiştirdik. 

Bankacılık sektöründe finansçılarımız ile sağladığımız bu başarıyı  2019 yılında da yine toplumsal katkıya dönüştürme hedefiyle çalışmaya devam ediyoruz. Bu yıl da geleceğe hazırlanırken çocuklarımızın yanında olacak ve Minik Eller Büyük Hayaller Platformumuz ile binlerce çocuğumuza birçok alanda dokunacağız.

Çocuklar kurumsal sosyal sorumluluk projelerimizin odağı olmaya devam edecek. Önümüzdeki dönemde de çocukların ve gençlerin yaratıcılıklarını, analitik düşünmelerini destekleyen yeni projeleri gönüllü finansçılarımızın destekleri ile hayata geçirmeyi sürdüreceğiz.

Hedeflerimize ulaşırken gücümüze güç katan finansçılarımıza, müşterilerimize, tüm stratejik iş ortaklarımıza ve muhabir bankalarımıza teşekkür ederim.

Saygılarımla

Temel Güzeloğlu
Genel Müdür

Bu sayfadaki bilgiler size yardımcı oldu mu?