notify icon
Ana içeriğin başı

Genel Müdür Mesajı

QNB Finansbank, müşterileri ve hissedarları adına önemli başarılara imza attı.

Değerli Hissedarlar ve Yönetim Kurulu üyeleri,

İki yıllık zorlu pandemi dönemi ardından umutla başladığımız 2022 yılında, Rusya–Ukrayna Savaşı ile yeni bir insanlık sınavıyla karşı karşıyayız. Dünya hem insanlık adına hem de savaşın getirdiği ekonomik etkilerle zorlu bir mücadeleye başladı.

Savaş kaynaklı etkiler küresel piyasalarda görülen dalgalanmalar ve başta emtia fiyatları kaynaklı olmak üzere yaşanılan enflasyonist ortamda QNB Finansbank olarak doğru stratejiler ile 2022 yılının ilk üç ayını başarılı bir performans ile kapattık.

31 Mart 2022 tarihi itibarıyla, QNB Finansbank’ın toplam aktifleri 2021 yıl sonuna kıyasla yüzde 15 artarak 425 milyar 669 milyon TL’ye ulaştı. Aynı dönemde, Banka’nın net kredileri yüzde 20 oranında büyüyerek 240 milyar 762 milyon TL’ye, müşteri mevduatı ise yüzde 16 oranında artarak 248 milyar 263 milyon TL’ye yükseldi. Bankanın 2022 yılının ilk üç aylık döneminde, net faiz gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 107 oranında artarak 5 milyar 91 milyon TL’ye ulaşırken, net ücret ve komisyon gelirleri ise yıllık bazda yüzde 51 oranında artışla 1 milyar 64 milyon TL olarak gerçekleşti. QNB Finansbank’ın yılın ilk üç aylık dönemindeki net dönem kârı 2 milyar 383 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. 

2022 yılının ilk çeyreği, yaşanan ekonomik gelişmelerle tüm bankacılık sektörü için yeni stratejilerin belirlenmesine sahne oldu. - Küresel gelişmelerin de tetiklediği enflasyonist ortam, bankacılık için müşterileri ve reel sektörü destekleme konusundaki çalışmaları her zamankinden daha önemli hale getirdi.

QNB Finansbank olarak biz de bu dönemde dijitalleşen dünyada doğru bankacılık işlemleri yapma konusunda müşterilerimizi desteklerken, sunduğumuz dijital çözümler ile hem kurumları hem de bireyleri en hızlı ve çözüm üreten hizmetler ile bilgilendirmeyi bir görev olarak belirledik.

Elbette artık yeni bir dünya içerisindeyiz. Bankacılık sektörü olarak en önemli görevlerimizden biri de fonlamadan doğan sorumluluğumuz ile sürdürülebilir bir dünya için yaratacağımız katkılar olacak. Yatırımcılarımızı ve yeni yatırım araçlarımızı bu vizyon çerçevesinde belirlerken, müşterilerimize de doğru ve karlı yatırım araçları sunmaya devam edeceğiz. Bu kapsamda, Barclays Bank ile maliyetinin QNB Finansbank'ın enerji verimliliği performansına bağlı olarak belirlendiği ilk repo işlemimizi tamamladık. Bu işlem ile QNB Finansbank, düşük karbonlu, çevre dostu ekonomiye uzun vadeli bağlılığını ve taahhüdünü bir kez daha ortaya koydu.

KOBİ ve daha büyük ölçekli firmaların dijital dönüşümünü hızlandırmak üzere hayata geçirdiğimiz Dijital Köprü Platformu’na yeni dijital çözümler ekleyerek platformda sunulan çözüm yelpazesini genişletmeye devam ediyoruz. Firmalar, ihtiyaçlarını karşılayan birçok dijital çözüme tek bir platform üzerinden kolayca erişebildikleri Dijital Köprü’de artık finansman ihtiyaçlarına da çözüm bulabilecek.

İhracat konusunda yaptığımız çalışmalarla dünya devleri ile iş birliklerini sürdürüyoruz. Ali Express ile yaptığımız iş birliğini 2022 yılında da yenileyerek e-ihracat alanında KOBİ’lere özel sunduğumuz avantajları devam ettiriyoruz. Ayrıca, Adım Adım İhracat programı ile de ihracat başta olmak üzere, dış ticaret işlemlerinde desteğe ihtiyaç duyan KOBİ’lere özel çözüm ve hizmetler sunuyoruz.

QNB Finansbank Telefon Bankacılığı ekipleri; müşteri hizmetleri, iletişim merkezi, iş geliştirme ve satış profesyonelleri için dünyanın en önemli ödül programlarından biri olan ve bu yıl 16’ncısı düzenlenen 2022 Stevie Awards for Sales & Customer Service (Satış ve Müşteri Hizmetleri) Ödülleri’nde toplam beş kategoride ödüle layık görüldü.

Bankacılık çalışmalarımızın yanında bankamızın en önemli misyonu olan çocukları geleceğe hazırlama yolundaki hedefimizi sürdürüyoruz. Minik Eller Büyük Hayaller Platformumuzun çatısı altında yine çocuklara kodlama, matematik ve sanat alanlarında eğitimler vererek ilerliyoruz.

QNB Finansbank ve Habitat Derneği iş birliğiyle gerçekleştirilen Scratch Cup 2022, bu yıl üçüncü kez gerçekleşti. 10 takımdan 28 çocuk, doğayı kurtarmak için kendi oyunlarını kodlayarak kıyasıya yarıştı. Bu yıl düzenlenen yarışmaya ikisi yurt dışı olmak üzere 57 farklı şehirden 836 takım başvurdu.

Tüm bu başarıların arkasında yer alan değerli finansçılarımıza, müşterilerimize ve ortaklarımıza çok teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Ömür Tan
Genel Müdür
QNB Finansbank A.Ş.