notify icon
Ana içeriğin başı

Genel Müdür Mesajı

QNB Finansbank, müşterileri ve hissedarları adına önemli başarılara imza attı.

Değerli Hissedarlar ve Yönetim Kurulu üyeleri,

QNB Finansbank, 2019 yılını da istikrarlı büyümesini sürdürerek kapattı. Kredi büyümesi, mevduat hacmi ve özkaynak karlılığında önemli başarılar sağlayan bankamız geçen yıl sektöründe dikkat çeken bir büyüme gerçekleştirdi. 

31 Aralık 2019 tarihi itibarıyla bankanın toplam aktifleri, 2018 yıl sonuna kıyasla %15 artarak 181 milyar 681 milyon TL’ye ulaşırken, net kredileri %18 oranında artarak 110 milyar 683 milyon TL’ye, müşteri mevduatı ise %20 oranında artarak 100 milyar 219 milyon TL’ye yükseldi. 

Toplam özkaynaklar 2018 yıl sonuna kıyasla %15 oranında artarak 16 milyar 685 milyon TL’ye yükseldi. Banka’nın 31 Aralık 2019 tarihi itibarıyla sermaye yeterlilik rasyosu ise %15,73 olarak gerçekleşti.

2019 yılı net kârı ise 2 milyar 622 milyon TL olarak gerçekleşti. 

2019 yılı QNB Finansbank olarak önemli başarılara imza attığımız bir yıl oldu. 

Özellikle kurumsal krediler, KOBİ bankacılığı, dijital bankacılık ve müşterilerin ana bankası olma yolunda önemli adımların atıldığı 2019 yılını son derece başarılı bir yıl olarak geride bıraktık. 

Sürdürülebilir gelir kaynaklarına yönelirken, sektör genelinin üzerinde bir kredi büyümesi sağladık. Riskleri zamanında ve doğru tanımlayan, etkin ve sistematik risk yönetimi stratejimiz ile karlılığımızı korumayı başardık. 

2019 yılında bireysel bankacılık alanındaki yatırımlarımızın yanı sıra KOBİ’lerimize yönelik ihracat, dijital bankacılık, e-fatura teminatlı kredi gibi çok önemli çözümler sunan ürünler geliştirdik. Kadınlara özel hazırladığımız Kadın Girişimci İhracat Paketi ile tüm bankacılık sektöründe kadın girişimcilere yurt dışı kapısının aralanmasında öncü rol aldık. E-fatura teminatlı KOBİ kredimiz ile özellikle küçük işletmelerin finansman ihtiyacını karşılamak adına tüm sektörleri ve büyük kurumları ortak paydada buluşturduk.

Yılın son çeyreğinde açıkladığımız Dijital Köprü Projesi, bankacılık sektöründe KOBİ’lere yönelik ürün ve hizmetlerimizin kapsamını daha da zenginleştirdik. QNB Finansbank KOBİ bankacılığında büyük bir fark yaratan iştirakimiz QNB eFinans ile gerçekleştirdiğimiz bu projemiz ile yalnızca son çeyrekte 25 bin yeni KOBİ ile çalışmaya başladık. 2020 hedefimiz 50 bin, 2021 hedefimiz ise 100 bin yeni müşteri. 

Aralık 2019’da imzaladığımız sendikasyon kredisi ile, Türkiye’de 2016 yılından bu yana üç yıl vadeli ilk ve tek sendikasyonunu gerçekleştirdik. 19 ülkeden 34 uluslararası katılımıyla 1 yıl ve 3 yıl olmak üzere iki vadede toplam 457 milyon ABD Doları uluslararası finansmanın sağlandığı sendikasyon, finans kuruluşlarının Türk bankacılık sektörü ve QNB Finansbank’a duyduğu güvenin göstergesidir. 

Geleceğin bankacılık teknolojilerini yaratmak üzere kurduğumuz Fincube’ü, QNB çatısı altında tüm dünyada uygulamaya alınacak özel bir projeye dönüştürdük. Bankacılık sektörünün geleceğini belirleyecek dijital uygulamalar geliştirecek olan Fincube, bu yeni yapıda QNBEYOND unvanı ile İstanbul merkezli olarak faaliyetlerini devam ettirecek.

Miles&Smiles ortaklığımız ile; hem müşteri portföyümüzü arttırma hem de müşterilerimizin ana bankası olma stratejimiz doğrultusunda önemli bir başarıya imza attık. 

Çağrı Merkezimiz, Tele Satış Birimimiz ve KOBİ Bulut Şubemiz dünyanın en saygın iş ödülleri arasında gösterilen Uluslararası Stevie İş Ödülleri’nde toplam 4 dalda ödüle layık görüldü.

QNB Finansbank insan kaynakları, eğitim ve gelişim uygulamaları "Finansçı 360" ve "Şube Müdürü Gelişim Programları" ile dünyanın saygın iş ödülleri arasında gösterilen, iki farklı işveren ödülü olan Stevies for Great Employers ve Brandon Hall Group Excellence Awards'ta 11 ödül kazandı.

Minik Eller Büyük Hayaller Sosyal Sorumluluk Platformumuz çatısı altında yine değerli gönüllü finansçılarımız ile birlikte, iş birliği yaptığımız kurumlarla çocuklarımızın geleceğine katkı sağlamayı sürdürüyoruz. 

2018 yılında başlattığımız QNB Finansbank Tales Matematik Müzesi Gezici Tırı projemizi 2019 yılında da başarıyla sürdürdük. 

Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ile birlikte gerçekleştirdiğimiz Hayallerin Gücü Adına Projesi ile çocukların hayallerini geliştirmek, hikâye yaratabilme ve anlatabilme becerilerini artırmak üzere eğitimlere 2019-2020 eğitim döneminde de devam ediyoruz.

QNB Finansbank olarak, 2015 yılından bu yana öncülüğünü üstlendiğimiz kodlama eğitimlerini bu yıl da Habitat Derneği ile birlikte başlattığımız “Minik Eller Kod Yazıyor” projesi ile sürdürüyoruz. 

2019 yılında 39 şehirde 726 gönüllü finansçımız ile 83 bin 801 çocuğa farklı projelerle ulaştık. Ayrıca finansçılarımızın 160 başarılı çocuğuna, 110 özel durumlu çocuğuna ve bugüne kadar vefat eden 107 finansçımızın  çocuklarına burs desteğimizi sürdürdük. 2020 yılında daha çok gönüllü finansçımız ile daha fazla çocuğa ulaşmayı hedefliyoruz.

QNB Finansbank olarak, 2020 yılında da çocuklarımızı kodlamadan matematiğe, sanattan kültürel gelişime kadar birçok alanda eğitecek projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz.

Hedeflerimize ulaşırken gücümüze güç katan finansçılarımıza, müşterilerimize, tüm stratejik iş ortaklarımıza ve muhabir bankalarımıza teşekkür ederim. 

Saygılarımla,

Temel Güzeloğlu
Genel Müdür

QNB Finansbank A.Ş