notify icon
Ana içeriğin başı

Genel Müdür Mesajı

QNB Finansbank, müşterileri ve hissedarları adına önemli başarılara imza attı.

Değerli Hissedarlar ve Yönetim Kurulu üyeleri;

2021 yılının ilk yarısını yine pandemi koşulları altında tam kapanma ile geçirmiş olsak da, sağlık konusundaki çalışmalar ve hızlı aşılama programının başlaması ile umut veren gelişmeler ile kapattık. 

1 Temmuz itibarı ile ise hem aşılamanın 18 yaşa kadar tüm vatandaşlarımıza uygulanmaya başlaması  hem de ekonomik ve sosyal açılmanın gerçekleşmesi ile birlikte hızlı bir toparlanma dönemine girdik. 2021 yılının ilk 6 aylık döneminde banka olarak istikrarlı büyümemizi sürdürmeye devam ettik. 

30 Haziran 2021 itibarıyla, QNB Finansbank’ın toplam aktifleri 2020 yıl sonuna kıyasla  yüzde 14 artarak 258 milyar 997 milyon TL’ye ulaşırken, aynı dönemde net krediler yüzde 13 oranında artarak 157 milyar 415 milyon TL’ye, müşteri mevduatı ise yüzde 20 oranında artarak 150 milyar 915 milyon TL’ye ulaştı. 2021 yılının ilk altı aylık döneminde, Bankanın net dönem kârı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11 oranında artarak 1 milyar 410 milyon TL olarak gerçekleşti. 

2021 yılının ilk 6 aylık döneminde son 1,5 yıldır olduğu gibi önceliğimiz çalışanlarımızın ve müşterilerimizin sağlığını korumak olurken, ekonomik büyüme ve reel sektörün desteklenmesi için yaptığımız çalışmalara da hız verdik.

KOSGEB kredileri, 9 ay ana para ödemesiz işe dönüş kredileri, 20 bin TL tutarında faizsiz kredi seçeneklerimiz ile reel sektöre desteğimizi hız kesmeden sürdürdük. Dijital Köprü ile KOBİ’lerin teknolojik altyapılarını destekleyerek yeni dijital çağa hızla ayak uydurmaları için bir çok hizmeti devreye soktuk. 

Bireysel müşterilerin tüm finansal hayatına dokunacak ve bu dönemde bankacılığın geleceği olacak dijital zeka Q’yu hizmete soktuk. Q ile bankacılık artık yeni bir teknolojik boyuta ulaşıyor. 

Mayıs ayında  sendikasyon kredimizi artırarak yeniledik ve uluslararası bankalardan toplam 335 milyon ABD Doları finansman sağladık. Sürdürülebilirlik performans kriterlerine dayalı olarak gerçekleştirilen bu işlem ile QNB Finansbank sürdürülebilir kalkınma için yaptığı çalışmalara bir yenisini daha ekledi. Haziran ayında ise, Bankamız  ilk yeşil tahvil ihracını EBRD ile gerçekleştirdi. Bankanın 50 milyon ABD Doları tutarındaki bu ilk yeşil tahvil ihracı, aynı zamanda EBRD’nin Türkiye’deki bir bankaya ilk yeşil tahvil yatırımı olma özelliğini de taşıyor.

QNB Finansbank olarak dijital alanda yaptığımız yatırımlar ve  çalışmalar ile 2021 yılının ilk yarısında da  farkımızı ortaya koyduk. Artık hem tüzel hem de bireysel bankacılıkta bu yöndeki gücümüz daha da öne çıkıyor. 

Dijital Köprü platformumuz, Global Finance “The Innovators 2021” kapsamında “Kurumsal Bankacılıkta Üstün İnovasyon” kategorisinde dünyanın en iyi 10 bankası arasında yer aldı. QNB Finansbank’ın kurum içi girişimcilik programı QNBEYOND’un fikir kampının ilk dönem kazananlarından olan Mono uygulaması  bilişim sektörünün üst düzey yöneticileri tarafından, IDC Bulut Teknolojileri zirvesinde “Bir Hizmet Olarak Yazılım” (Software as a Service) kategorisinde ‘Yılın En İyi Mobil Uygulaması’ seçildi.

Bankacılık faliyetlerimiz ve ekonomiye sağladığımız katkılarımızın yanı sıra sürdürülebilir bir dünya için üzerimize düşen sorumluluklarımızı yerine getirirken, Minik Eller Büyük Hayaller platformu altında çocuklarımızın geleceğine katkı sağlamak üzere çalışmalarımıza da hız kesmeden devam ediyoruz. 

Tüm bu zorlu süreçte bizimle birlikte yoğun çalışan finansçılarımıza, bize destek olan müşterilerimize, tüm stratejik iş ortaklarımıza ve muhabir bankalarımıza teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Temel Güzeloğlu
Genel Müdür