notify icon
Ana içeriğin başı

Genel Müdür Mesajı

QNB Finansbank, müşterileri ve hissedarları adına önemli başarılara imza attı.

Değerli Hissedarlar ve Yönetim Kurulu üyeleri,

QNB Finansbank olarak, tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgınının damgasını vurduğu 2020 yılı ilk altı aylık dönemini güçlü bilançomuz, özverili çalışanlarımız ve ihtiyatlı tedbirlerimiz  ile  en güçlü karşılayan bankalardan biri olduk. 

30 Haziran 2020 tarihi itibarıyla, Bankamızın toplam aktifleri 2019 yıl sonuna kıyasla yüzde 15 artarak 208 milyar 358 milyon TL’ye ulaştı. Müşteri odaklı yaklaşımımız ile 2020 yılında da, özellikle kurumsal ve ticari krediler alanında büyümeyi sürdürdük. Bankamızın net kredileri, 2020 yılının ilk yarısında 2019 yıl sonuna kıyasla yüzde 11 oranında artarak 122 milyar 961 milyon TL’ye ulaşırken, müşteri mevduatımız ise yüzde 17 oranında artarak 117 milyar 103 milyon TL’ye yükseldi. 2020 yılının ilk altı aylık döneminde, Bankamızın net faiz gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 40 artışla 4 milyar 693 milyon TL’ye yükselirken, net ücret ve komisyon gelirleri aynı dönemde 1 milyar 169 milyon TL olarak gerçekleşti.  Bankamızın vergi öncesi kârı 1 milyar 566 milyon TL, net dönem kârı ise 1 milyar 272 milyon TL olarak gerçekleşti. 

COVID-19 salgınının etkilerinden çalışanlarımızı ve müşterilerimizi korumak için Mart ayı ortasında evden çalışmayı başlatan ilk banka olduk. Aynı şekilde, şubeye sınırlı sayıda müşteri kabul eden ve nöbetçi şube uygulaması başlatan ilk banka olduk. Değerli finansçıların yoğun çabaları ile hiçbir bankacılık faaliyetini aksatmadan geçirdiğimiz bu sürecin ardından 1 Haziran’dan itibaren şubelerimiz ve genel müdürlük binamızda  çalışmaya kademeli olarak, yeni normal  kurallar ile tekrar başladık.

Bu süreçte bir diğer çabamız da müşterilerimize karşı  sorumluluklarımızı yerine getirmek oldu. Hem bireysel hem de tüzel müşterilerimizin finansal sıkıntılarını gidermek, nakit akışlarını kesintisiz devamlılığını sağlamak için  yeni çözümler devreye aldık. KOBİ ve tarım sektöründeki müşterilerimize özel uzun vadeli geri ödemesiz işe dönüş kredi paketleri açıkladık. Dijital Köprü Projemiz ile özellikle 1 Temmuz’dan itibaren e-Dönüşüm zorunluluğuna giren, cirosu  5 milyon TL’nin altında olan KOBİ’lerin yanında yer alarak onlara destek verdik. 

KOBİ’lere yönelik finansal ve dijital çözümlerimiz, Dijital Köprü Projemiz ve COVID-19 Salgını süresince reel sektöre yönelik gerçekleştirdiğimiz kredi destek paketleriyle dünyanın en önde gelen saygın finans kuruluşu ve yayın gruplarından Euromoney tarafından düzenlenen “2020 Mükemmellik Ödülleri”nde  Orta ve Doğu Avrupa’nın En İyi KOBİ Bankası seçilerek büyük bir başarıya imza attık.

QNB Finansbank olarak, Mayıs ayında sendikasyon kredimizi yüzde 50 oranında arttırarak yeniledik ve uluslararası banka ve kuruluşlardan değişik vadelerde toplam 390 milyon dolar tutarında dış kaynak temin ettik. Bu kaynakları yine reel sektörü desteklemek üzere kullandık. 

Bu yıl 18.’si düzenlenen Altın Örümcek Ödülleri’nde Bankacılık ve Finans kategorisinde Enpara.com web sitesi, halkın oyları ile alanında en iyisi seçildi.  

QNBEYOND Hızlandırma Programı’nın ilk dönem girişimlerinden Kassa’ya 200 bin dolar ile ilk yatırımı gerçekleştirdik. Bu süreçte, ayrıca önemli Fintech girişimlerine destek vermek üzere  15 milyon dolar bütçe ile QNBEYOND Ventures’ı kurduk. Toplamda yaklaşık 20 farklı girişime yatırım yapmayı planlayan QNBEYOND Ventures, önümüzdeki dönemde kendi girişimlerinin yanı sıra başka girişim sermayesi fonlarında da yatırımcı olarak yer alacak.

COVID-19 salgını elbetteki hem çalışma düzenlerimizi hem de ekonomideki etkileri ile iş yapma süreçlerimizi etkiledi. Ancak toplumsal sorumluluğumuzu dikkate alarak bu süreçte  Minik Eller Büyük Hayaller Kurumsal Sosyal Sorumluluk Platformumuz altında çocuklarımıza verdiğimiz eğitimleri de hızla 2 ay gibi bir sürede online ortama taşıdık. TOG ile gerçekleştirdiğimiz Hayallerin Gücü Adına ve Habitat ile gerçekleştirdiğimiz Minik Eller Kod Yazıyor Projelerini online ortama taşıyarak tüm Türkiye’deki çocuklara ücretsiz olarak sunmaya başladık.  

Bu zor süreçte Bankamızın güçlü ilerleyişini sağlayan finansçılarımıza, müşterilerimize, tüm stratejik iş ortaklarımıza ve muhabir bankalarımıza teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Temel Güzeloğlu
Genel Müdür

QNB Finansbank A.Ş