notify icon
Ana içeriğin başı

Genel Müdür Mesajı

QNB Finansbank, müşterileri ve hissedarları adına önemli başarılara imza attı.

Değerli Hissedarlar ve Yönetim Kurulu üyeleri,

Dünya; 2022 yılının son çeyreğine gelişmiş ülkeler de dahil olmak üzere yüksek enflasyonist ortam, Avrupa’da devam eden enerji krizi, bir süredir devam eden siyasi belirsizlikler ve tüm bu faktörlerin bir sonucu olarak yavaşlayan ekonomik aktivite ile mücadele ederek giriyor.

Dünya ile birlikte Türkiye de yüksek enflasyon ile mücadele etmeyi sürdürüyor. Enflasyon ile mücadele ve piyasaların güven üzerine kurulu istikrarlı bir ortamda işlemesi ekonomideki en önemli konu başlıklarından birisi olarak öne çıkıyor. 

Gözümüz, en fazla ihracat yaptığımız Avrupa ülkelerinde yaşanan enerji sıkıntısı ve beraberinde üretimde ve talepte yaşanacak düşüşün etkileri üzerinde olacak. Bir yandan da Avrupa’nın ihtiyaçlarının üretilmesi ve tedarik zincirindeki önem Türkiye için bir fırsatı yanında getiriyor. 

Bankacılık sektörü olarak biz de bu süreçte ekonomik büyümeye katkı sağlamaya devam ederek reel sektörü hem ihracatın hem de üretimin artışı için desteklemeyi sürdüreceğiz. 

QNB Finansbank tüm bu belirsizlikler içinde, doğru stratejiler ve başarılı bir yönetim ile 2022 yılının üçüncü çeyreğini de istikrarlı büyüme ile kapattı. 30 Eylül 2022 tarihi itibarıyla bankamızın toplam aktifleri 2021 yıl sonuna kıyasla yüzde 49 artarak 555 milyar 144 milyon TL’ye ulaştı. Aynı dönemde, Bankamızın net kredileri yüzde 52 artarak 304 milyar 862 milyon TL’ye, müşteri mevduatı ise yüzde 59 artarak 340 milyar 754 milyon TL’ye yükseldi. 2022 yılının ilk 9 aylık döneminde, Bankamızın net dönem kârı 11 milyar 471 milyon TL oldu. 30 Eylül 2022 tarihi itibarıyla, toplam öz kaynaklarımız 2021 yıl sonuna göre yüzde 73 artış kaydederek 38 milyar 321 milyon TL’ye ulaştı. 

2022 yılının üçüncü çeyreğinde de hem müşterilerimizi hem de reel sektörü destekleyen birçok bankacılık ürününü hayata geçirirken, sürdürülebilirlik konusunda da tüm banka ve iştiraklerimiz ile önemli stratejik çalışmalar yürütmeye devam ettik.

Bu kapsamda KOBİ ve daha büyük ölçekli firmaların dijital dönüşümünü hızlandırmak üzere hayata geçirdiğimiz, reel sektörün üretim ve ihracatı için çok önemli hizmetleri barındıran Dijital Köprü Platformu’nda, e-Fatura ve diğer e-Dönüşüm Hizmetlerini yeni başvuran müşterilere 2025 yılına kadar ücretsiz olarak sunmaya devam edeceğiz. Öte yandan Dijital Köprü Adım Adım İhracat Programı ile dış ticaret elçilerini yetiştirmeye başladık. Bu kapsamda ‘Dijital Köprü Adım Adım İhracat Programı’ bünyesinde kurum içi olarak düzenlediğimiz ‘Dış Ticaret İleri Düzey Sertifika Eğitimi Programı’ ise ilk mezunlarını verdi.

Sürdürülebilirlik bağlantılı kaynakları ekonomimize kazandırmaya ve bu alanda ürün çeşitliliğimizi arttırmaya devam ettik. EBRD’den kadın liderliğindeki KOBİ işletmelere kullandırılmak üzere 50 milyon Amerikan dolarına kadar fon sağladık. Sürdürülebilirlik performans kriterlerine dayalı swap işlemleri gerçekleştirmek üzere Merrill Lynch International ile anlaştık. Ayrıca, bankamızın ihtiyaç duyduğu elektrik enerjisinin tamamını yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlıyoruz.

Bunun yanı sıra reel sektörün desteklenmesinde sürdürülebilirlik artık olmazsa olmaz bir koşul haline gelmeye başlıyor. İştirakimiz QNB Finansleasing ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası 25 milyon Avro tutarında yeni bir kredi sözleşmesi imzaladı. Sağlanan kaynak, yeşil ekonomiyi destekleyen yatırımlar, KOBİ‘lerin enerji verimliği projeleri ile kadın girişimcilerin yeşil dönüşüm temelli yatırımlarının finansmanı için kullanılacak.

Sermaye piyasalarında ise iştirakimiz QNB Finansinvest, 2022 yılının ilk 9 ayında gerçekleştirdiği    
3,1 milyar TL’lik halka arz toplamı ile bir rekora imza attı. Bu dönemde aracı kurum olarak liderlik ettiği halka arzlar ile QNB Finansinvest, yenilenebilir enerji, tekstil, demir-çelik ve teknoloji sektörlerinde faaliyet gösteren önemli markaları sermaye piyasalarına kazandırdı.

QNB Finansbank, insan kaynakları uygulamaları ile Stevie Awards for Great Employers Programı’ndan iki ödül alarak dünyanın en iyi işveren markaları arasında yerini alırken; Dijital Köprü çözümleri ile de Global Finance and Review Dergisi’nden Yılın En İyi Dijital Dönüşüm Bankası’ ve ‘Mikro ve KOBİ İçin En İyi Çevrimiçi Hizmetler Bankası’ ödüllerinin sahibi oldu. 

Minik Eller Büyük Hayaller Platformumuz çatısı altında yine çocuklara kodlamadan matematiğe, sanattan sürdürülebilir gelecek için projeler üretmeye yönelik birçok başlık altında eğitimlerimize hız kesmeden devam ediyoruz.

Tüm bu başarılara katkı sağlayarak Bankamızın sürdürülebilirlik prensipleri çerçevesinde büyümesinin bir parçası olan değerli finansçılarımıza, müşterilerimize ve ortaklarımıza çok teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Ömür Tan
Genel Müdür
QNB Finansbank A.Ş.