notify icon
Ana içeriğin başı

Genel Müdür Mesajı

QNB Finansbank, müşterileri ve hissedarları adına önemli başarılara imza attı.

Değerli Hissedarlar ve Yönetim Kurulu üyeleri,

QNB Finansbank olarak sağlıklı bilanço ve güçlü sermaye yapımızla 2019 yılında istikrarlı büyüme çizgimizi sürdürmenin yanı sıra ülke ekonomisine katkımızı da sürdürmeye devam ettiğimizi belirtmekten gurur duyuyorum. Bankamızın 2019 yılının ilk dokuz ayında nakdi ve gayri nakdi krediler aracılığıyla ekonomiye sağladığı kaynak 137 milyar TL’ye ulaştı.

30 Eylül 2019 itibarı ile, Bankamızın toplam aktifleri 2018 yıl sonuna kıyasla yüzde 11 artarak  174 milyar 192 milyon TL’ye yükselirken, net kredileri yüzde 10 oranında artarak 103 milyar 590 milyon TL’ye, müşteri mevduatı ise yüzde 13 oranında artarak 94 milyar 375 milyon TL’ye ulaştı.

2019 yılının ilk dokuz aylık döneminde, Bankamızın net faiz gelirleri 5 milyar 243 milyon TL seviyesinde gerçekleşirken,  net ücret ve komisyon gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 35 artarak 2 milyar 7 milyon TL’ye ulaştı. Bankamızın vergi öncesi kârı 2 milyar 330 milyon TL olurken, net dönem kârı ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12 artış kaydederek 1 milyar 960 milyon TL olarak gerçekleşti.

Bankamız toplam özkaynakları bir önceki yıl sonuna göre yüzde 6 oranında artarak 15 milyar 475 milyon TL’ye ulaşırken; Bankamızın sermaye yeterlilik rasyosu 30 Eylül 2019 tarihi itibarıyla %15,79 olarak gerçekleşti.

Sürdürülebilir gelir kaynaklarına yönelirken, sektör genelinin üzerinde bir kredi büyümesi sağladık. Riskleri zamanında ve doğru tanımlayan, etkin ve sistematik risk yönetimi stratejimiz ile karlılığımızı korumayı başardık. 

2019 yılının  üçüncü çeyreğinde KOBİ’lere yönelik Dijital Köprü projemiz ile sektörde yine bir ilke imza attık, KOBİ Bankacılığı’nda da QNB Finansbank olarak sektörde fark yaratmaya devam edeceğiz. 

Minik Eller Büyük Hayaller Sosyal Sorumluluk Platformumuz çatısı altında yine değerli Gönüllü finansçılarımız ile birlikte, işbirliği yaptığımız kurumlarla çocuklarımızın geleceğine katkı sağlamayı sürdürüyoruz. QNB Finansbank Tales Matematik Müzesi Gezici TIR’ı çocukların matemetiğin keyifli dünyasını keşfetmelerini sağlamak için Anadolu’nun çeşitli illerine gitmek üzere yeniden yola çıktı. Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ile birlikte gerçekleştirdiğimiz Hayallerin Gücü Adına Projesi ile çocukların hayallerini geliştirmek, hikaye yaratabilme ve anlatabilme becerilerini arttırmak üzere eğitimlere 2019-2020 eğitim döneminde de devam ediyoruz.

Hedeflerimize ulaşırken gücümüze güç katan finansçılarımıza, müşterilerimize, tüm stratejik iş ortaklarımıza ve muhabir bankalarımıza teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Temel Güzeloğlu
Genel Müdür

QNB Finansbank A.Ş