notify icon
Ana içeriğin başı

Genel Müdür Mesajı

QNB Finansbank, müşterileri ve hissedarları adına önemli başarılara imza attı.

Değerli Hissedarlar ve Yönetim Kurulu üyeleri;

Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgınının olağanüstü koşullarının hakim olduğu 2020 yılının ilk 9 aylık dönemini, QNB Finansbank olarak güçlü bilançomuz, özverili insan kaynağımız ve ihtiyatlı tedbirlerimiz sayesinde en sağlam şekilde karşılayan bankalardan biri olduk. Normalleşme sürecine geçişle beraber, odağımızı sağlığa ilişkin tedbirlerden ödün vermeden COVID-19 salgınının ekonomimiz üzerindeki olumsuz etkileri ile mücadeleye çevirdik. Bu kapsamda, müşterilerin tüm finansal ihtiyaçlarında yanlarında olmak ve reel sektörde çarkların dönmeye devam etmesini sağlamak üzere birçok yeni paket devreye aldık ve almaya da devam edeceğiz. 

30 Eylül 2020 tarihi itibarıyla, QNB Finansbank’ın toplam aktifleri 2019 yıl sonuna kıyasla yüzde 26 artarak 229 milyar 558 milyon TL’ye ulaştı. Aynı dönemde, net krediler yüzde 23 artarak 136 milyar 605 milyon TL’ye, müşteri mevduatı ise yüzde 29 oranında artarak 129 milyar 510 milyon TL’ye ulaştı. 2020 yılının ilk dokuz aylık döneminde, bankanın vergi öncesi kârı 2 milyar 289 milyon TL ve net dönem kârı 1 milyar 836 milyon TL oldu. Güçlü operasyonel performans neticesinde, toplam özkaynaklar 2019 yıl sonuna göre yüzde 6 oranında artarak 30 Eylül 2020 itibarıyla 17 milyar 719 milyon TL’ye ulaştı.

2020 yılının son çeyreğine yeni normalin ihtiyaçlarına göre şekillendirdiğimiz akıllı ve verimli bankacılık çözümlerimiz ile giriyoruz. Dijitalleşmenin arttığı şu günlerde, bu konuda yeni çalışmalarımız ile müşterilerimize ve sektöre katkımızı sürdürüyoruz. Güvenilirliği ve hızı bir arada sunan bankacılık hizmetlerimiz ile müşterilerimizin yanında olmaya devam ederken, dijital kanallarımızdaki gelişmeler ile tüm süreçlerimizde insan sağlığını korumayı temel hedef olarak alıyoruz. 

İnsan kaynakları alanındaki çalışmalarımızda da önceliğimiz finansçılarımızın sağlığını korumak oldu. İnsan Kaynakları uygulamalarımıza gösterdiğimiz bu özen, uluslararası arenada takdir görmeye devam etti. ‘The Stevie Awards for Great Employers' Programı’nda ödüle layık görülen QNB Finansbank İnsan Kaynakları Birimi; En İyi Genç İstihdam Stratejisi Kategorisi’nde ve En Yenilikçi Yetenek Kazanma Programı Kategorisi’nde altın, İşe Alımda Başarı Kategorisi’nde gümüş, En İyi Yetenek Kazanımı Kategorisinde ve Yılın İşe Alım ve Yetenek Kazanımı Ekibi Kategorisi’nde bronz olmak üzere toplam beş Stevie’nin sahibi oldu.

Dünya’nın dört bir yanından en iyi yönetim süreçleri ve sistemlerini uygulayan şirketlerin belirlendiği Brandon Hall Groups tarafından düzenlenen Mükemmellik Ödülleri’nde de QNB Finansbank, Yetenek Kazanımı Programlarıyla En İyi Yenilikçi Yetenek Kazanma Programı ve En İyi Yenilikçi Yetenek Yönetimi Programı Kategorileri’nde altın, Yüksek Potansiyel Gelişiminde En İyi İlerleme Kategorisi’nde gümüş ve En İyi Kaynak Bulma, Değerlendirme Stratejisi Kategorisi’nde bronz olmak üzere toplam dört ödülün sahibi oldu.

Minik Eller Büyük Hayaller Platformu çatısı altında gerçekleştirdiğimiz kodlama eğitimlerini, COVID-19 sürecinde de devam ettirmek amacıyla online platform üzerinden Türkiye’nin her yerinden kullanıcının kullanımına sunduk. Bu projemiz de kazandığı ödüller ile takdir görmeye devam ediyor; ‘Minik Eller Kod Yazıyor’ Projesi son olarak Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) Ödülleri'nde Toplumsal Değer Kategorisi’nde özel ödülün sahibi oldu. Kodlama eğitimlerimizin yanı sıra, çocukların bu kodlama alanındaki başarılarını bir adım ileri taşımak hedefi ile başlattığımız Scratch Cup Kodlama Yarışması’nı da devam ettiriyoruz. Çocuklar bu defa “Dünya’nın sorunlarına çözüm bulmak” amacıyla hayallerindeki Dünya için kodlayacaklar.

İçinde geçtiğimiz bu zorlu süreçte, başta bankamızın güçlü ve istikrarlı ilerleyişini sağlayan değerli finansçılarımız, müşterilerimiz, stratejik iş ortaklarımız olmak üzere tüm paydaşlarımıza teşekkür ederim.


Saygılarımla,
Temel Güzeloğlu
Genel Müdür
QNB Finansbank A.Ş.