notify icon
Ana içeriğin başı

Genel Müdür Mesajı

QNB Finansbank, müşterileri ve hissedarları adına önemli başarılara imza attı.

Değerli Hissedarlar ve Yönetim Kurulu üyeleri;

2021 yılına belirsizlikler ile birlikte girsek de, COVID-19 aşısındaki gelişmeler geleceğe dair umut veriyor. 2021 yılının ilk üç aylık döneminde, ekonomik faaliyetlerdeki hareketlenmeyle beraber banka olarak istikrarlı büyümemizi sürdürmeye devam ettik. 

31 Mart 2021 tarihi itibarıyla, QNB Finansbank’ın toplam aktifleri 2020 yıl sonuna kıyasla yüzde 10 artarak 249 milyar 727 milyon TL’ye ulaşırken, aynı dönemde net krediler yüzde 6 oranında artarak 147 milyar 58 milyon TL’ye, müşteri mevduatı ise yüzde 15 oranında artarak 144 milyar 861 milyon TL’ye yükseldi. 2021 yılının ilk üç aylık döneminde, bankanın net kârı 697 milyon TL olarak gerçekleşirken, 31 Mart 2021 tarihi itibarıyla, toplam özkaynaklar 2020 yıl sonuna göre yüzde 2 oranında artarak 19 milyar 601 milyon TL’ye ulaştı. 

QNB Finansbank olarak 2020 yılında COVID-19 salgınının başlaması ile birlikte hem çalışanlarımızı hem de müşterilerimizi korumak için en hızlı önlem alan banka olduk. Sağlık sektörünün ihtiyaçlarında yanında olmak, reel sektörü desteklemek ve ekonomiye katkı sağlamak için azami seviyede gayret gösterdik.

2021 yılının ilk üç aylık döneminde de önceliğimiz çalışan ve müşterilerimizin sağlığı olurken, ekonominin büyümesi ve reel sektörün toparlanması için yaptığımız çalışmalara da hız verdik. İşe devam kredileri, kamu çalışanları için özel paketler, KOBİ’ler için yeni dijital çözümler ile daha dijital, teknolojiyi tüm birimlerinde daha da fazla kullanan, hızlı çözüm üreten bankacılık faaliyetlerimiz ile çalışmalarımıza hız verdik. 

QNB Finansbank olarak dijital alanda yaptığımız yatırımlar ve çalışmalar ile 2020 yılında farkımızı ortaya koyduk. Artık hem kurumsal hem de bireysel bankacılıkta bu yöndeki gücümüz daha da öne çıkıyor. 

Elbette bankacılık faaliyetlerimizin yanı sıra sektörümüzdeki ölçek ve konumumuzdan doğan sorumluluğumuz ile kurumsal sosyal sorumluluk projelerimiz ile çocuklara verdiğimiz destekleri pandemi döneminde yine dijital çözümlerimiz ile hız kesmeden, hatta daha da çok çocuğa ulaşarak sürdürüyoruz.

“QNB Finansbank TALES Matematik Müzesi” artık tüm Türkiye’de çocukların çevrimiçi ücretsiz ulaşabilecekleri bir platform haline geldi. Türkiye’de öncüsü olduğumuz kodlama eğitiminin ardından matematik konusunda verdiğimiz desteği de dijital platforma taşıdık. 

Habitat Derneği iş birliğiyle gerçekleştirilen kodlama yarışmamız Scratch Cup 2021, bu yıl “Dünyanın Sorunlarına Çözüm’ temasıyla çevrimiçi platformda gerçekleşti. Çocukların teknoloji ve daha sürdürülebilir bir dünya için ne kadar bilinçli olduğunu bu yarışmada da gördük. Yarışmaya 1800’den fazla çocuk ve 673 takım başvurdu. Finaller 10 ekipten 23 çocuğun katılımıyla gerçekleşti. 

Tüm bu zorlu süreçte gücümüze güç katan finansçılarımıza, müşterilerimize, tüm stratejik iş ortaklarımıza ve muhabir bankalarımıza teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Temel Güzeloğlu
Genel Müdür