notify icon
Ana içeriğin başı

Genel Müdür Mesajı

QNB Finansbank, müşterileri ve hissedarları adına önemli başarılara imza attı.

Değerli Hissedarlar ve Yönetim Kurulu üyeleri;

COVID 19, depremler, jeopolitik riskler ve tüm dünya genelinde ekonomik küçülmenin yaşandığı, dünya tarihine giren olağanüstü koşullarda geçen 2020 yılını, QNB Finansbank olarak güçlü bilançomuz ve özverili insan kaynağımız sayesinde yine istikrarlı bir büyüme ile kapattık. 

31 Aralık 2020 tarihi itibarıyla, QNB Finansbank’ın toplam aktifleri 2019  yıl sonuna kıyasla yüzde 25 artarak  227 milyar 253 milyon TL’ye ulaştı. Aynı dönemde,  net krediler yüzde 25 oranında artarak 138 milyar 719 milyon TL’ye, müşteri mevduatı ise yüzde 26 oranında artarak 125 milyar 976 milyon TL’ye çıktı.  Banka’nın 2020 yılı net dönem kârı 2 milyar 487 milyon TL olarak gerçekleşti.

Toplam özkaynaklar 2019 yıl sonuna göre %15 oranında artarak 19 milyar 222 milyon TL’ye ulaşırken; Banka’nın 31 Aralık 2020 tarihi itibarıyla sermaye yeterlilik rasyosu ise %16,4 olarak gerçekleşti.

QNB Finansbank olarak salgının ilk döneminden itibaren hem çalışanlarımız, hem müşterilerimizin sağlığı, hem de reel sektörün salgın kaynaklı sıkıntılarınına çözüm üretme anlamında en hızlı aksiyon alan bankaların başında geldik.

Şubelerimize sıra ile müşteri alma, dijital ve teknolojik altyapımız ile evden çalışma ve en iyi bankacılık hizmeti verme konusunda öncü olduk.

Reel sektörü desteklemek için 3 ay erteleme, KOSGEB kredileri, işe dönüş kredileri ve kredi destek paketleri ve  Dijital Köprü Projemiz çerçevesinde KOBİ’lerin dijitalleşmesine sağladığımız  çözümler ile tüm sektörleri desteklemeyi sürdürdük. 

Türkiye’de 1 Temmuz 2020 itibariyla zorunlu e-Fatura mükellefiyetinde ciro sınırı 5 milyon TL’ye, e-İrsaliye’de de 25 milyon TL’ye çekilirken, biz de Dijital Köprü Projesi ile işletmelere e-Dönüşüm hizmetlerini 2022 yılına kadar ücretsiz sunmaya devam ettik.  

Salgının zirvede olduğu ve dünya ekonomisinde karmaşanın en  üst düzeye çıktığı Mayıs 2020’de 
sendikasyon kredimizi artırarak yeniledik ve uluslararası banka ve kuruluşlardan değişik vadelerde toplam 390 milyon dolarlık dış kaynak sağladık. Sağlanan bu fonlamalar ile  Türkiye ekonomisine olan desteğimizi artırarak sürdürdük.  

Kasım 2020’de de yatırımcılardan gelen yüksek talep ve yoğun ilgiyle yılın ikinci yarısında da ikinci sendikasyon kredimizi yeniden artırarak yeniledik. 19 ülkeden 33 uluslararası bankanın katılımıyla 367 gün vadeli 113,5 milyon ABD Doları ve 200,5 milyon Avro olmak üzere toplam 350 milyon ABD Doları tutarında sendikasyon kredisi temin etmek üzere anlaşma imzaladık.

Özellikle teknolojik altyapımız ile yarattığımız dijital bankacılık çözümlerimiz 2020 pandemi koşullarında bizlere ne kadar öngörülü olduğumuzu bir kez daha gösterdi. Dijital çözümlerimiz ile tüm bankacılık hizmetlerini hızlı biçimde gerçekleştirerek akıllı bankacılığın adresi olmayı sürdürdük.

QNB Finansbank’ın girişim hızlandırma programı QNBEYOND’un ilk çalışmalarından biri olan ve 2019 yılında hayata geçen dijital asistan Q, 3,5 milyon mobil şube müşterisinin hayatına yeni bir yön getirdi. QNB Finansbank’ın hayata geçirdiği dijital asistan Q-finansal zeka ile bankacılık, sohbet ortamında daha da akıllı ve kolay hale geldi. Q, düzenli ödemeleri müşterilerimiz adına çözerken, sohbet ortamı ile de bankacılık işlemlerini kolaylaştırıyor.

Bankacılık faaliyetlerimiz ve hızlı ve ileri dijital çözümlerimizin yanısıra daha iyi ve sürdürülebilir bir dünya için çalışmalarımıza hız kesmeden devam ettik. QNB Finansbank, Birleşmiş Milletlerin kuruluşunun 75. yılı anısına UN Global Compact tarafından hazırlanan ‘Yenilenen Küresel İş birliği için CEO Bildirisi’ni imzaladı. Bu bildiri ile Birleşmiş Milletlere ve kapsayıcı çok taraflılığa desteğini bir kez daha gösteren QNB Finansbank, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ne (UNGC) olan bağlılığını da pekiştirdi.

İhracat konusunda geniş ve özel paketleri ile tüm işletmelerin yanında olan Bankamız, dünyanın en büyük B2B çevrimiçi platformu AliExpress ile anlaşma yaparak e-ihracat için KOBİ’lere özel avantajlar sundu. 

2021 yılına yeni normalin ihtiyaçlarına göre şekillendirdiğimiz akıllı ve verimli bankacılık çözümlerimiz ile giriyoruz. Pandeminin de etkisiyle bugüne kadar teknoloji alanında yaptığımız yatırımların ne kadar anlamlı olduğunu bir kez daha gördük. Pandemi, tüm sektörelerde olduğu gibi bizim sektörümüze de hızlı bir dijitalleşme fırsatı sundu. Güvenilirliği ve hızı bir arada sunan bankacılık hizmetlerimiz ile müşterilerimizin yanında olmaya devam ederken, dijital kanallarımızdaki gelişmeler ile tüm süreçlerimizde insan sağlığını korumayı hedefliyoruz. 

Tüm bu zorluklara rağmen banka olarak önemli başarılar elde ettiğimiz, güzel sonuçlar aldığımız bir yılı geride bırakıyoruz. QNB First ve QNB First Dijital uygulamalarımızla Stevie International Business Awards’ta dört ödülün sahibi olduk. QNB First Dijital’le ‘Müşteri Hizmetlerinde En İyi Teknoloji Kullanımı’ dalında bir altın, ‘Satış ve Pazarlama Mobil Uygulama’ dalında bir gümüş, ‘Dijital Müşteri Hizmetlerinde İnovasyon’ dalında bir bronz ve QNB First’le ‘En iyi Müşteri Memnuniyeti Stratejisi,’ dalında bir bronz ödül sahibi olduk. Yine QNB First markamızla QNB First dünyasına özel olarak tasarladığımız yeni Cep Şubesi QNB First Dijital, Avrupa’nın en önemli müşteri deneyimi yarışmalarından biri olan European Customer Centricity Awards’ta ‘En İyi Dijital Strateji’ kategorisinde birincilik ödülüne layık görüldük. 

Bu yıl bizi gururlandıran bir diğer gelişme de; dünyanın en önde gelen saygın finans kuruluşu ve yayın gruplarından Euromoney tarafından düzenlenen ‘2020 Mükemmellik Ödülleri’nde büyük bir başarıya imza atarak “Orta ve Doğu Avrupa’nın En İyi KOBİ Bankası” seçildik.

Bu yıl 18.'si düzenlenen Altın Örümcek Ödülleri'nde Bankacılık ve Finans kategorisinde Enpara.com Türkiye'nin en iyi web sitesi olarak seçildi.

2020 bize, aklımıza koyduğumuz ve inandığımız her türlü işi başarabileceğimizi gösterdi. 2021’in bankamızın yenilendiği ve güçlendiği bir yıl olacağına inanıyorum.

İnsan Kaynakları uygulamalarımız da, uluslararası arenada takdir görmeye devam etti. ‘The Stevie Awards for Great Employers' Programı’nda ödüle layık görülen QNB Finansbank İnsan Kaynakları Birimi; En İyi Genç İstihdam Stratejisi Kategorisi’nde ve En Yenilikçi Yetenek Kazanma Programı Kategorisi’nde altın, İşe Alımda Başarı Kategorisi’nde gümüş, En İyi Yetenek Kazanımı Kategorisinde ve Yılın İşe Alım ve Yetenek Kazanımı Ekibi Kategorisi’nde bronz olmak üzere toplam beş Stevie’nin sahibi oldu. 

Minik Eller Büyük Hayaller Platformu çatısı altında gerçekleştirdiğimiz kodlama eğitimlerini, COVID-19 sürecinde de devam ettirdik. Bu projemiz de kazandığı ödüller ile takdir görmeye devam ediyor; ‘Minik Eller Kod Yazıyor’ Projesi son olarak Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) Ödülleri'nde Toplumsal Değer Kategorisi’nde özel ödülün sahibi oldu.

Türkiye Özel Sektör Gönüllüleri Derneği tarafından her yıl düzenlenen ödül programında ‘Kurum içi En İyi Gönüllü Programı’ büyük ödülünü Gönüllü finansçılarımızın hayata geçirdiği projelerle kazandık.

Banka olarak toplumsal sorumluluğumuzu da hiçbir zaman unutmadık. Minik Eller Büyük Hayaller platformunun 5. yılında Türkiye’de sosyal sorumluluk olarak öncülüğünü üstlendiğimiz kodlama eğitimlerini pandemi döneminde evlerde eğitimlerini sürdürmek zorunda olan çocuklar için online olarak yeniden programladık. Tüm Türkiye’deki çocuklara ücretsiz ve sınırsız online platformu açtık. Habitat Derneği’nin de iş birliğiyle yürüttüğümüz “Minik Eller Kod Yazıyor Projesi”nde tüm Türkiye’de 8-12 yaş aralığındaki çocuklar www.minikellerkodyaziyor.com web sitesi üzerinden Scratch eğitimlerini online alabiliyorlar.  

QNB Finansbank olarak, 2021 yılında da çocuklarımızı kodlamadan matematiğe gelecekleri için çok önemli olan alanlarda onları evden de ulaşacakları online projeleri hayata geçirerek desteklemeyi sürdüreceğiz.

Hedeflerimize ulaşırken gücümüze güç katan finansçılarımıza, müşterilerimize, tüm stratejik iş ortaklarımıza ve muhabir bankalarımıza teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Temel Güzeloğlu
Genel Müdür