notify icon
Ana içeriğin başı

Genel Müdür Mesajı

QNB Finansbank, müşterileri ve hissedarları adına önemli başarılara imza attı.

Değerli Hissedarlar ve Yönetim Kurulu üyeleri,

QNB Finansbank olarak Türkiye’yi Mart ayında etkisine alan COVID-19 salgınını ve etkilerini; hem Banka bilançomuz hem de çalışanlarımız ile ilgili tedbirlerimiz ile en güçlü karşılayan bankalardan biri olduk. 

31 Mart 2020 tarihi itibarıyla, Bankamızın toplam aktifleri 2019 yıl sonuna kıyasla yüzde 13 artarak 205 milyar 735 milyon TL’ye ulaşırken, net kredileri yüzde 9 oranında artarak 120 milyar 897 milyon TL’ye, müşteri mevduatı ise yüzde 16 oranında artarak 116 milyar 377 milyon TL’ye yükseldi. 2020 yılının ilk üç aylık döneminde Bankamızın net faiz gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 43 artışla 2 milyar 402 milyon TL olurken,  net ücret ve komisyon gelirleri aynı dönemde yüzde 4 artarak 654 milyon TL’ye yükseldi.

Bankamızın vergi öncesi kârı 918 milyon TL’ye, net dönem kârı ise 766 milyon TL’ye ulaştı.

31 Mart 2020 itibarıyla, toplam özkaynaklar 16 milyar 28 milyon TL seviyesinde gerçekleşirken, Bankamızın sermaye yeterlilik rasyosu %15,11 oldu. 

COVID-19 salgınının dünyaya yayılması ile birlikte, biz de öncelikle çalışanlarımızı ve müşterilerimizi korumak ve bankacılık faaliyetlerimizi kesintisiz sürdürmek için hızla senaryo ve uygulama çalışmalarımızı başlattık.

Bu çerçevede Mart ayı ortasında ilk evden çalışmayı başlatan, ilk şubeye sınırlı sayıda müşteri girişi kabul eden ve nöbetçi şube uygulaması başlatan banka olduk.

Çalışanlarımızı hızla bilgilendirdik. Hem çalışanlarımızın hem de ailelerinin sağlığını yakından takip ettik, hijyen ve koruma ekipmanları ile onları en üst düzeyde salgından korumak adına çabalarımızı artırdık.

Bu noktada finansçılar da yeni dönemde çalışmalarını evden de olsa kesintisiz sürdürdüler. Bu da bize bu süreci güçlü atlatma yönünde önemli katkı sağladı. Bankamızın Net Tavsiye Skorunda bu dönemde gerçekleşen anlamlı artış da bunu teyit ediyor. 

QNB Finansbank olarak dijital bankacılık alanında yaptığımız çalışmalarımızın önemini bu dönemde daha da iyi gördük. Kesintisiz hizmet ve hızlı çözümler ile bankacılık faaliyetlerimizde sorun yaşamadan bu süreci geçiriyoruz.

Elbette sektörümüzdeki büyüklüğümüzden doğan sorumluluğumuz ile bu süreçte COVID-19 salgını ile mücadele çalışmalarına da aktif olarak katıldık. Mart ayı itibarıyla gerek birebir ekipman alımı gerekse çeşitli mali yardımlar aracılığı ile bu   mücadele için 10 milyon TL bağışta bulunduk. 

Ayrıca salgından etkilenen birey ve kurumları desteklemeyi teminen, kredi erteleme, KGF kredisi, çek desteği, kredi kartı ödeme ertelemeleri ile banka olarak tüm sorumluluklarımızı yerine getiriyoruz.

Ekonomik mücadele ve toparlanma döneminde de en etkin rol alacak bankalardan biri olacağız. Bilançomuzun gücü ile bankacılık hizmetlerini kesintisiz sürdürmeye devam edeceğiz.

Dijital bankacılık, çağrı merkezi, yeni bankacılık çözümleri, genç neslin yeni çalışma biçiminde aktif ve verimli olması  konusunda İnsan Kaynakları modellemeleri; yeni start-up uygulamaları ile biz de COVID-19 sonrasındaki yeni düzende yine öncü bankalar arasında yerimizi almak üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 

Bu mücadelede bize sınırsız destek veren finansçılarımıza, müşterilerimize, tüm stratejik iş ortaklarımıza ve muhabir bankalarımıza teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Temel Güzeloğlu
Genel Müdür

QNB Finansbank A.Ş