İçeriğe Git Alt Bölüme Git Sol Menüye Git

Genel Müdür'ün Mesajı

QNB Finansbank, müşterileri ve hissedarları adına önemli başarılara imza attı.

Genel Müdür Mesajı

Değerli Hissedarlar ve Yönetim Kurulu üyeleri

Bankamızın 30. yılını kutladığı 2017 yılını başarılı sonuçlarla geride bıraktık. Karlılıkta hedefimizin üzerinde, büyümede ise hem hedeflerimizin hem de rekabetin üzerinde sonuçlar elde ettik.

Bankamızın toplam kredileri 31 Aralık 2017 itibarıyla, bir önceki yıl sonuna kıyasla yüzde 31 artarak 82 milyon 683 bin TL'ye ulaştı. Net faiz gelirlerimiz yine geçen yıla kıyasla yüzde 25 artarak 5 milyar 652 milyon TL oldu. Bu dönemde bankamızın net karı 1 milyar 603 milyon TL olarak gerçekleşti. Özkaynaklar toplamı ise yüzde 20 artışla 12 milyar 155 milyon TL'ye ulaştı. 2017'de müşteri mevduatımız yüzde 26 artarak 65 milyar 297 milyon TL'ye ulaştı.

Bankamızın güçlü finansal yapısı ve kredi notlarıyla yıl içinde fonlama kaynaklarını çeşitlendirerek geniş yatırımcı kitlelerine ulaştık.

2017'nin Nisan ayında bazı proje finansman kredilerimizi teminat göstermek suretiyle yurtdışından 3 yıl vadeli 200 milyon ABD doları tutarında fonlama sağladık.

Mayıs ayında uluslararası piyasalarda 5 yıl vadeli 750 milyon ABD doları tutarında eurobond ihracı gerçekleştirdik. 500 milyon ABD doları olarak planlanan ihraç, Londra ve New York'ta yapılan başarılı yatırımcı görüşmelerinin ardından 6 kata varan talep üzerine 750 milyon ABD doları seviyesine yükseldi. Dünyanın dört bir yanından 220'nin üzerinde yatırımcının ilgi gösterdiği tahvil ihracı son iki yılda Türk bankalarınca gerçekleştirilen en düşük oranlı dolar cinsinden eurobond ihracı oldu. QNB Finansbank'ın en yüksek tutarlı tahvil ihracı olma özelliğini taşıyan bu borçlanma, uluslararası piyasalarda yeni ana hissedarımız Qatar National Bank ile QNB Finansbank'a duyulan güvenin önemli bir göstergesiydi.

European Bank for Reconstruction and Development'ın (EBRD-Avrupa Kalkınma Bankası) kadın girişimcilere destek programı Women in Business kapsamında, kadınların sahibi veya yöneticisi olduğu işletmelere kullandırmak üzere 55 milyon ABD doları kredi sağladık. Bankamız, EBRD'nin 300 milyon avroluk Kadın Girişimcilik Programı altında aldığı ilk krediyi en hızlı kullandıran ve ikinci kredi dilimine hak kazanan tek Türk bankası oldu. QNB Finansbank'ın toplam kadın girişimcilik kaynağı bu yeni dilimle 100 milyon avroya ulaştı. Kredi, ayrıca Avrupa Birliği ve T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın garantörlüğünü de içeriyor.

Bu yıl Güneydoğu Avrupa için Avrupa Fonu (EFSE) ve Frankfurt Okulu ile işbirliği içinde sürdürdüğümüz Tarımsal Okuryazarlık Sosyal Sorumluluk Projesi'nde ikinci dönemi başlattık. Proje kapsamında Ağustos-Aralık ayları arasında 10 ayrı ilde çiftçilerle yapılan toplantılarda Frankfurt Okulu eğitmenleri tarafından finansal bilgilerin yanı sıra sulama teknolojileri, kuraklık riski, hayvancılık gibi tarım başlıklarında da eğitim yapıldı.

Kasım ayında dış ticaretin finansmanında kullanılmak üzere yaklaşık 775 milyon ABD dolarlık sendikasyon kredisi sağladık. 2016 yılındaki sendikasyonumuza kıyasla, 2017'de hem katılımcı banka sayısı arttı, hem de yüzde 135 yenileme rasyosuna ulaştık.

Aralık ayında ise DPR Seküritizasyon Programımız altında 10 yıl vadeli yaklaşık 550 milyon ABD doları tutarında finansman temin ettik. Uluslararası piyasalardan yaptığımız tüm bu borçlanmalar yabancı piyasaların, yatırımcıların ve muhabirlerin bankamıza duyduğu güvenin bir kanıtı oldu.

Operasyonel alanda ve finansal hizmetlerin dijitalleşmesi süreçlerinde de ilkleri gerçekleştirmeye devam ettik. Western Union ile uluslararası para transferi işlemlerini mobil hale getirdik. Türkiye'de ilk defa Mobil Bankacılık kanalından Western Union para transferi QNB Finansbank Cep Şubesi ile hayata geçti.

2017 yılında Türkiye'nin ilk dijital bankası Enpara.com, beş yılı geride bıraktı. Enpara.com 2012 yılında bankacılıkta yeni bir kategori yaratarak Türkiye'nin yüzde yüz şubesiz ilk dijital bankası oldu. 870 bin bireysel müşteriye ulaşan Enpara.com, Ekim 2016'dan beri KOBİ'lere de Enpara.com Şirketim markası altında hizmet veriyor ve 10 bin müşteriye ulaştı. Aralık ayı itibarıyla müşterilerimize sunduğumuz yeni kredi kartı ürünümüzle hem büyüme ivmemizi artıracağız hem de bireysel müşterilerimizin neredeyse tüm bankacılık ihtiyaçlarını karşılar duruma geleceğiz. Net Tavsiye Skoru 74 olan Enpara.com, müşterisiyle kurduğu özel bağ ile benzersiz bir müşteri deneyimi sağlamış durumda. Kredi kartı ile Enpara.com çok daha özel bir konuma gelmiş olacak.

2017 yılı boyunca başarılarımız pek çok ödüle layık görüldü.

QNB Finansbank olarak Türkiye'de gerçekleştirilen proje finansmanı ve özel sektörün tahvil ihracı işlemlerinin ödüllendirildiği Bonds&Loans Türkiye ödüllerinde üç kategoride ikisi birincilik olmak üzere dört ödül aldık. İstanbul 3. Havalimanı Projesiyle "Yılın Ulaştırma Finansmanı Kredisi" kategorisinde ve Galataport projesiyle "Yılın Altyapı Finansmanı Kredisi" kategorisinde birincilik ödüllerinin sahibi olduk. "Yılın Ulaştırma Finansmanı Kredisi" kategorisinde Galataport projesiyle ikincilik ödülü ve "Yılın Proje Finansmanı Kredisi" kategorisinde ise İstanbul 3. Havalimanı projesiyle üçüncülük ödülüne layık görüldük.

Çocuklar kurumsal sosyal sorumluluk projelerimizin odağı olmaya devam edecek. Minik Eller Büyük Hayaller platformumuz şu ana kadar binlerce çocuğa ulaştı. Önümüzdeki dönemde de çocukların ve gençlerin yaratıcılıklarını, analitik düşünmelerini destekleyen yeni çalışmaları hayata geçireceğiz. Microsoft Türkiye ve Habitat Derneği işbirliğimizle gerçekleşen "Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor" projemiz ile 16. Altın Pusula Türkiye Halkla İlişkiler Ödülleri yarışmasında Büyük Ödül'ün sahibi olduk. Çocukları matematiğin eğlenceli dünyasıyla tanıştıran ve özel tırlarla Türkiye'yi dolaşan Harika Matematik sergisi sponsorluğuyla da ödüle layık görüldük.

Türkiye İç Denetim Enstitüsü Farkındalık Ödülleri'nde üç kategoride ödül kazandık. Banka, denetimde kariyer hedefleyen yetenekler için tasarlanan bir kariyer yolculuğu programı olan Finans AuditPro ile "Kurumsal Farkındalık" ödülünü alırken Anadolu Ziyaretleri programı ile "Toplumsal Farkındalık" ödülüne layık görüldü. Banka müfettişlerimizden Hatice Pınar Yıldız da TİDE'nin sosyal medya çalışmalarına katkısıyla "Bireysel Farkındalık" Ödülü'nün sahibi oldu.

ABD kökenli, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Talent Board'un bağımsız araştırmasına bu yıl Türkiye ilk kez dahil oldu ve QNB Finansbank, işe alım süreçlerinde adayların deneyiminin bizzat kendileriyle yapılan anketlerle araştırıldığı, Talent Board tarafından düzenlenen Candidate Experience Survey'de ödüle layık görüldü.

QNB Finansbank olarak bu yıl da toplumun ve ekonominin gelişmesine destek sağlayan kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarımıza, sponsorluk ve organizasyonlarımıza devam ettik. Geleceğin liderlerini bugünden yaratma misyonumuzla eğitim, sanat, spor ve girişimciliğe desteğimize yeni dönemde de devam edeceğiz.

İstihdam ve katma değer yaratma potansiyeli olan projelerin hayata geçmesini sağlama hedefiyle gerçekleştirdiğimiz Geleceğin Patronları Yarışması'nı bu yıl dördüncü kez düzenlendik. Bu yıl 450 projeyle girişimciler Geleceğin Patronu olmak için yarıştı. Yarışmaya 2013 yılından bu yana 5 bin 800 proje başvurdu. 46 proje finale kaldı. 250 projenin sahibi girişimcilik konusunda eğitim desteği aldı. Geleceğin Patronları yarışmasıyla Girişimci ekosistemine önemli bir katkıda bulunduğumuza inanıyoruz.

2018 yılında 2017 yılındaki grafiğimizi devam ettirerek tüm alanlarda sektörün üzerinde büyümeyi hedefliyoruz. 2018 yılında sektörün daha çok tüzel kredilerde büyümeye devam edeceğini öngörüyoruz. İhracatı özendirmeye yönelik makro politika çerçevesinde alınan tedbirler bu öngörümüzü desteklemektedir. Sektör büyümesine paralel bir şekilde ve risk maliyetlerimize odaklanarak tüzel kredilerde büyümeye devam edeceğiz. Kurumsal bankacılık ve proje finansmanında rekabetçi politikamız devam edecek ve dış ticaret işlemlerinde pazar payımızı artıracağız.

Finansal performansın geliştirilmesinde inovasyon yatırımlarının öneminin farkındayız. Banka olarak yaptığımız teknolojik yatırımlarla geçtiğimiz dönemlerde operasyonel verimliliğimizde ciddi seviyede artış sağladık ve bununla beraber müşterilerimiz işlemlerini çok hızlı bir şekilde tamamlayabilir hale geldi. Önümüzdeki dönemlerde operasyonel verimliliğimizi arttırıcı projeler önceliğimiz olmaya devam edecek. 2018 yılında dijital kanallarımızı aktif olarak kullanan müşteri sayımızı artırmayı hedefliyoruz.

Hedeflerimize ulaşırken gücümüze güç katan müşterilerimize, hissedarlarımıza ve iş ortaklarımıza teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Temel Güzeloğlu
Genel Müdür