İçeriğe Git Alt Bölüme Git Sol Menüye Git

Genel Müdür'ün Mesajı

QNB Finansbank, müşterileri ve hissedarları adına önemli başarılara imza attı.

Genel Müdür Mesajı

Değerli Hissedarlar ve Yönetim Kurulu üyeleri

Türkiye ekonomisinin büyüme ivmesini sürdürdüğü 2018 yılının ilk çeyreğinde biz de QNB Finansbank olarak güçlü büyüme performansımızı koruduk.

31 Mart 2018 tarihi itibarıyla toplam aktiflerimiz yıl sonuna kıyasla yüzde 8 artarak 135 milyar 574 milyon TL'ye ulaştı. 2017 yıl sonuna kıyasla canlı krediler yüzde 6 oranında artarak 86 milyar 469 milyon TL'ye, müşteri mevduatı ise yüzde 5 oranında artarak 68 milyar 343 milyon TL'ye ulaştı.

2018 yılının ilk üç aylık döneminde net faiz gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 20 oranında artarak 1 milyar 615 milyon TL'ye ulaşırken, net ücret ve komisyon gelirleri yüzde 15 artarak 474 milyon TL olarak gerçekleşmiştir. Bankamızın vergi öncesi kârı 669 milyon TL olurken, net dönem kârı ise 529 milyon TL oldu. Toplam özkaynaklarımız bir önceki yılsonuna göre yüzde 5 oranında artarak 12 milyar 735 milyon TL'ye ulaştı.

2018 ilk çeyreğinde de bankamızın güçlü finansal yapısı ve kredi notlarıyla fonlama kaynaklarını çeşitlendirerek geniş yatırımcı kitlelerine ulaştık. QNB Finansbank olarak 2018 ilk üç ayında da tüzel kredilerdeki büyümemizi sürdürdük. Gerek kurumsal bankacılık ve proje finansmanı alanında gerekse de KOBİ bankacılığı alanında Türk ekonomisini desteklemeye devam ettik.

2017 yılı sonunda dünyanın önde gelen bankacılık gruplarından Credit Suisse ve Deutsche Bank'tan 575 milyon dolar seküritizasyon kredisi sağladık. Uluslararası piyasaların QNB Finansbank'a ve Türkiye ekonomisine olan güvenini net bir şekilde ortaya koyan, bankamızın kredi notunun da üzerinde bir kredi notuyla temin ettiğimiz seküritizasyon kredisi, QNB Finansbank olarak bugüne kadar anılan bankacılık gruplarından sağladığımız en yüksek tutarlı ve en uzun vadeli finansman oldu. Sözkonusu bu finansmanı reel sektörü, KOBİ'leri ve Türkiye ekonomisini desteklemek için kullanmaya devam edeceğiz.

Bu yıl bankacılık sektöründe 2017 yılında yakalanan yüksek kredi büyüme rakamlarının ardından kredi büyümesinin normalleşmesini bekliyoruz. Ancak KGF'de kalan limitin de kullandırılması ve vadesi gelen kredilerin yeniden kullandırılması sayesinde ivme kaybı sınırlı olacaktır. Son yıllarda olduğu gibi sektör büyümesinin tüzel krediler ağırlıklı olarak devam etmesini bekliyoruz. Önümüzdeki dönemde sermaye hareketlerine bağlı olarak, finansal ve makroekonomik göstergelerin seyri bankacılık sektöründe belirleyici olacak.

Bankacılık sektöründe finansçılarımız ile sağladığımız bu başarı ve katkıyı 2018 yılında da yine toplumsal katkıya dönüştürme hedefiyle çalışmaya devam ediyoruz. Bu yıl da geleceğe hazırlanırken çocuklarımızın yanında olacak ve Minik Eller Büyük Hayaller platformumuz ile binlerce çocuğumuza birçok alanda dokunacağız.

Çocuklar kurumsal sosyal sorumluluk projelerimizin odağı olmaya devam edecek. Önümüzdeki dönemde de çocukların ve gençlerin yaratıcılıklarını, analitik düşünmelerini destekleyen yeni projeleri hayata geçireceğiz. Microsoft Türkiye ve Habitat Derneği işbirliğimizle gerçekleşen "Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor" projemiz hız kesmeden devam ediyor. Hedefimiz 20 bin çocuğa ulaşmak.

QNB Finansbank, Realta Danışmanlık Şirketi tarafından düzenlenen '2017 En Gözde Şirketler Araştırması'nda üniversite öğrencilerinin en çok çalışmak istediği finans şirketleri arasında bu yıl da zirvede yer aldı. 10 yıldır süren bu araştırmada bankacılık sektöründe üçüncü kez zirvede olmanın büyük mutluluğunu yaşıyoruz.

2018 yılında bir önceki yıldaki grafiğimizi devam ettirerek tüm alanlarda sektörün üzerinde büyümeyi hedefliyoruz. 2018 yılında da sektörün daha çok tüzel kredilerde büyümeye devam edeceğini öngörüyoruz. İhracatı özendirmeye yönelik makro politikalar çerçevesinde alınan tedbirlerde bu öngörümüzü desteklemektedir. Banka olarak sektör büyümesine paralel bir şekilde tüzel kredilerde büyüme iştahımız devam edecek. Kurumsal bankacılık ve proje finansmanında rekabetçi politikamız devam ederken dış ticaret işlemlerinde pazar payımızı artıracağız. Ana hissedarımız QNB'nin gücüyle birlikte özellikle çok uluslu firmaların nakit akışlarını bankamız üzerinden geçirmelerini sağlamak ana hedeflerimizden biri olacak.

Hedeflerimize ulaşırken gücümüze güç katan finansçılarımıza, müşterilerimize, tüm stratejik iş ortaklarımıza ve muhabir bankalarımıza teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Temel Güzeloğlu
Genel Müdür