İçeriğe Git Alt Bölüme Git Sol Menüye Git

Genel Müdür'ün Mesajı

QNB Finansbank, müşterileri ve hissedarları adına önemli başarılara imza attı.

Genel Müdür Mesajı

Değerli Hissedarlar ve Yönetim Kurulu üyeleri ;

Türkiye ekonomisinde yaşanan büyüme paralelinde, QNB Finansbank olarak biz de yine sektörün üzerinde bir ivme ile ilk altı ayı önemli bir büyüme ile kapattık.

30 Haziran 2018 tarihi itibarıyla toplam aktiflerimiz yıl sonuna kıyasla yüzde 19 artarak 149 milyar 266 milyon TL'ye ulaşırken, Haziran 2018 itibarı ile net dönem kârımız 1 milyar 133 milyon TL olarak gerçekleşti.

Bankamızın 2017 yıl sonuna kıyasla canlı kredileri yüzde 14 oranında artarak 93 milyar 217 milyon TL'ye, müşteri mevduatı ise yüzde 13 oranında artarak 73 milyar 818 milyon TL'ye ulaştı. 2018 yılının ilk altı aylık döneminde; net faiz gelirlerimiz bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 22 oranında yükselerek 3 milyar 372 milyon TL'ye ulaşırken, net ücret ve komisyon gelirlerimiz yüzde 19 oranında artarak 970 milyon TL oldu. QNB Finansbank'ın toplam özkaynakları 2017 sonuna göre yüzde 9 oranında artarak 13 milyar 235 milyon TL'ye ulaştı.

Bu yıl bankacılık sektöründe 2017 yılında yakalanan yüksek kredi büyüme rakamlarının ardından kredi büyümesinin normalleşmesini bekliyoruz. Bankacılık sektörünün daha çok tüzel kredilerde büyümeye devam edeceğini öngörüyoruz. İhracatı özendirmeye yönelik makro politikalar çerçevesinde alınan tedbirler de bu öngörümüzü desteklemektedir. Banka olarak sektör büyümesine paralel bir şekilde risk maliyetlerimize odaklanarak tüzel kredilerde büyüme iştahımız devam edecek. Seçimlerin ardından belirsizliğin ortadan kalkması ve hükümetin mali disiplin konusundaki olumlu açıklamalarının da piyasaları ve bankacılık sektörünü rahatlatmasını beklemekteyiz.

QNB Finansbank tarafından kurulan Türkiye'nin ilk şubesiz dijital bankası Enpara.com'un müşteri sayısı 1 milyona ulaştı. Masrafsız bankacılık hizmetlerine aidatı olmayan kredi kartı ürünü de ekleyen Enpara.com hızla büyümeye devam ediyor.

2018 yılının ikinci çeyreğinde de uluslararası piyasalarda Türkiye ekonomisi ve QNB Finansbank'a olan güvenin altını çizen yeni finansman anlaşmalarına imza atmayı sürdürdük. Mayıs ayında dünyanın önde gelen bankalarından birinden geçtiğimiz yıl Nisan ayında temin ettiğimiz 3 yıl vadeli ve 200 milyon dolar tutarlı finansman sözleşmemizin vadesini 14 ay uzatırken, aynı şartlarda 3 yıl vadeli ve 105 milyon 500 bin tutarlı ek bir bir finansman daha temin ettik.

Tüm bu başarılarımız ile Kuzey Marmara Otoyolu Asya ve Avrupa Kesimi, Piazza AVM ve Bilkent Laboratuvar PPP projelerine sağladığımız proje finansman çalışmalarımız ile uluslararası ekonomi ve finans dergisi EMEA Finance'nin 2017 yılı Proje Finansman Ödülleri ve Başarı Ödülleri'nde altı ödüle layık görüldük.

Bankacılık sektöründe finansçılarımız ile sağladığımız bu başarıyı 2018 yılında da yine toplumsal katkıya dönüştürme hedefiyle çalışmaya devam ediyoruz. Bu yıl da geleceğe hazırlanırken çocuklarımızın yanında olacak ve Minik Eller Büyük Hayaller platformumuz ile binlerce çocuğumuza birçok alanda dokunacağız.

Çocuklar kurumsal sosyal sorumluluk projelerimizin odağı olmaya devam edecek. Önümüzdeki dönemde de çocukların ve gençlerin yaratıcılıklarını, analitik düşünmelerini destekleyen yeni projeleri gönüllü finansçılarımızın destekleri ile hayata geçireceğiz. Microsoft Türkiye ve Habitat Derneği işbirliği ile gerçekleşen, çocuklarımıza kodlama eğitimi verdiğimiz "Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor" projemiz hız kesmeden devam ediyor. Hedefimiz 20 bin çocuğa ulaşmak. Analitik düşünmeyi destekleyen yeni projelerimizi de çocuklarla buluşturmaya hazırlanıyoruz.

Hedeflerimize ulaşırken gücümüze güç katan finansçılarımıza, müşterilerimize, tüm stratejik iş ortaklarımıza ve muhabir bankalarımıza teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Temel Güzeloğlu
Genel Müdür