bildirim ikonu
Ana içeriğin başı

Değerli Paydaşlar,

Bilgi paylaşımını arttırarak hep beraber daha iyiye erişebileceğimizin farkındalığıyla yarattığımız QNB Finansbank Sürdürülebilirlik web sitemizdeki ilk yazımda, finans sektörünün sınırları zorlayan dönüşümünün anahtarı iki önemli konudan bahsetmek istiyorum; sürdürülebilirlik ve dijital dönüşüm. 

Sürdürülebilirlik, iş modellerimizi ve stratejilerimizi yeniden şekillendirdiğimiz bir dönem başlattı. Artık kurumlar olarak sadece finansal gerçekleşmelere odaklanmamız yetmiyor, aynı zamanda attığımız her adımın çevresel ve toplumsal etkilerini göz önünde bulunduran bir anlayışa sahip olmamız da gerekiyor. Sürdürülebilirlik sadece kendi geleceğimiz için değil, aynı zamanda gezegenimiz ve toplumumuz için de sorumluluk taşıdığımızı fark ettiğimiz bir yaklaşımı ifade ediyor. Bankalar olarak, bu yaklaşımı müşterilerimize, çalışanlarımıza ve tüm paydaşlarımıza yaygınlaştırmak, iş yapış şeklimizi daha sürdürülebilir ve etik bir yöne çevirmek önceliklerimiz arasında. Keza bizde bu bakış açısıyla QNB Finansbank sürdürülebilirlik yol haritamızı bir dönüşüm yolculuğu olarak şekillendirdik. Dönüşüme önce kendimizden başlayarak müşterilerimizin dönüşüm yolculuklarına ortaklık etmeyi kendimize ilke edindik.

Dijital dönüşüm ise, finansal hizmetlerin sunuluş şeklini kökten değiştiriyor. Teknolojinin gücü, bankacılığı daha erişilebilir, hızlı ve verimli hale getiriyor. Mobil uygulamalar, online bankacılık platformları ve dijital ödeme sistemleri gibi çözümler, müşterilerimizin finansal ihtiyaçlarına daha keskin çözümler sunmamızı sağlıyor. QNB Finansbank’ın içinden doğan Enpara.com, Dijital Köprü gibi markalarımız bunun birer kanıtı niteliğinde.  Ancak dijital dönüşüm yalnızca müşteri deneyimini iyileştirmekle kalmıyor, aynı zamanda operasyonel verimliliği artırarak iş süreçlerini optimize ediyor, ürün ve hizmetlerimiz kaynaklı olumsuz çevresel etkileri azaltmaya yardımcı oluyor. Bunların da ötesinde dijitalleşme, bankacılık servislerini fiziki sınırları aşarak her yere ve herkese eşit şekilde ulaştırmamızda çok önemli bir rol oynuyor. Bu sayede dijitalleşme, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nı temel alarak oluşturduğumuz sürdürülebilirlik yol haritamızda, hedeflerimize ulaşma yolundaki  adımlarımızı daha güçlü atmamızı sağlıyor.

Öte yandan, dijital teknolojiler ile desteklenmiş finansal hizmetler, Sürdürülebilir Finans gibi önemli bir kavramın gelişmesine de katkı sağlıyor. Finansal faaliyetlerde ekonomik kazanç sağlamanın ötesinde çevresel sürdürülebilirlik ve toplumsal faydanın da gözetilmesi olarak tanımlanan sürdürülebilir finans, toplumun ve çevrenin ihtiyaçlarına cevap verecek yatırımlar ile kalkınmayı desteklemekteki en önemli aracımız.

Finans sektörünün dönüşümü; sadece dijital hizmetleri daha geniş bir kitleye yaymakla kalmıyor, aynı zamanda uygun maliyetle kaliteli, iklim dostu ve çeşitlendirilmiş finansal hizmetler sunmayı da içeriyor. Kapsayıcılık ve dijitalleşme, finansal sistemin istikrarını artırıyor, istihdam oranlarını yükseltiyor, kalıcı ekonomik kalkınmayı destekliyor ve şeffaflık sağlıyor. Bu nedenle, teknoloji destekli güçlü bir finansal sistemin, sürdürülebilir ulusal kalkınmanın etkinliğini artırdığına inanıyorum. 

Gelecek, sürdürülebilirlik ve dijital dönüşümün kucaklanmasıyla şekilleniyor. Biz de QNB Finansbank olarak, sermayeyi ekonominin sürdürülebilir değişimine katkıda bulunan projelere yönlendirmeye odaklanarak ilerliyoruz. 

Değerli okurlar, QNB Finansbank olarak biliyoruz ki, toplumsal, çevresel ve ekonomik anlamda sorumlu bir gelecek inşa etmek bizlerin elinde.  Bu bakış açısıyla finans sektöründeki dönüşüme liderlik etmeye, daha iyi bir gelecek için finansal kapsayıcılığı yaygınlaştırmaya kararlılıkla devam edeceğiz. 
 

Ömür Tan
Genel Müdür