bildirim ikonu
Ana içeriğin başı

Masraf Komisyon

6.1 Kredi kartı yıllık üyelik ücretimin iadesini istiyorum

Çok üzgünüz bu talebinize olumlu cevap veremiyoruz.

Yıllık üyelik ücretleri sadece plastik kart bedeli olmayıp, müşterilerimize sunduğumuz taksit, ParaPuan, indirim gibi avantajların sürekliliğini sağlamak, kalitesini korumak amacıyla ve yine müşterilerimize bir sene boyunca sunduğumuz hizmetler (gönderilen ekstreler, tahsis edilen limit vb.) ile kart hamilinin kartını 7 gün 24 saat dünyanın her yerinde kullanabilmesine olanak sağlayan sistemin işletilmesi nedeniyle alınmaktadır. Ayrıca bu bedelin tahsil edilmesi yasal düzenlemelere de uygundur.

Bundan sonraki dönemlerde, ücret ödemek istemiyorsanız, ücretsiz kartımız olan Fix Card talebinde bulunabilirsiniz. Fix Card'a sahip olmak için buraya tıklayıp "Hemen Başvurun" formunu doldurabilirsiniz veya TC Kimlik Numaranızı 3457'ye SMS gönderebilirsiniz.

Belirtilen kapsam dışında bir durum nedeniyle detaylı inceleme yapılmasını istiyorsanız hızlı sonuç almak için hafta içi mesai saatlerinde 0850 222 2 900 nolu Sizi Dinliyoruz hattımızı arayabilirsiniz.

Yasal Düzenlemeler: Bankamızın banka ve kredi kartlarına ilişkin masrafları kart hamillerine yansıtması, Türk Ticaret Kanunu, Bankacılık Kanunu, 2006/11188 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı, 2006/1 Sayılı Merkez Bankası Tebliği, Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu, 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Borçlar Kanununda yer alan düzenlemelere göre hukuka uygundur. Konuya ilişkin özel yasa niteliğindeki 5464 Sayılı Kanunun 24. maddesine göre kart hamilinin yaptığı işlemler nedeni ile sözleşmede yer alması koşuluyla faiz, komisyon veya masraf gibi adlar altında ödeme talep edilebilir. 5464 Sayılı Kanunun 25. maddesi ve Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik’in 18.maddesinde, kredi kartı sözleşmelerinde yapılacak değişikliklerin kart hamiline hesap özeti ile bildirileceği, kart hamilinin kartını kullanmaya devam etmesi halinde, sözleşme değişikliğini kabul etmiş sayılacağı, kart hamili değişikliği kabul etmek istemezse kartını iptal etmek suretiyle sözleşmeyi feshetmek hakkına sahip olduğu belirtilmiştir.

6.2 Kredi kartıma neden faiz yansıdığını öğrenmek istiyorum

Bireysel kredi kartınıza, hesap özetinizde yazan son ödeme tarihine kadar hiç ödeme yapmaz veya eksik ödeme yaparsanız;

  • Hesap kesim tarihinden son ödeme tarihine kadar ödenmeyen toplam bakiyeye alışveriş faizi,
  • Son ödeme tarihinden itibaren bir sonraki hesap kesim tarihine kadar ise asgari tutarın ödenmeyen kısmına gecikme faizi ve kalan bakiyeye alışveriş faizi,
  • Nakit çekim işlemlerinde, işlem tarihinden itibaren ödeme tarihine kadar nakit avans faizi uygulanır.

Hesap özetinizde belirtilen borcunuzun tamamını son ödeme tarihine kadar ödediğinizde; önceki dönemden devreden borcunuz yok ise alışverişlerinizden kaynaklanan borcunuza herhangi bir faiz işletilmez. Önceki dönemden devreden borcunuz var ise hesap kesim tarihinden borcun ödendiği tarihe kadar faiz hesaplanır.

Faiz oranlarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

6.3 Kredi kartıma yansıyan faize itiraz ediyorum

Hızlı sonuç almak için hafta içi mesai saatleri içinde 0850 222 2 900 nolu Sizi Dinliyoruz hattımızı arayabilirsiniz.

Talebim acil değil, buradan iletmek istiyorum.

6.4 Kredi masraflarımın iadesini istiyorum

Değerli müşterimiz Bankacılık Kanunu’nun 144. maddesine istinaden Bakanlar Kurulu’nun 16.10.2006 tarih ve 2006/11188 sayılı kararına dayanılarak  T.C. Merkez Bankası tarafından 2006/1 sayılı “Mevduat ve Kredi Faiz Oranları ve Katılma Hesapları Kar ve Zarara Katılma Oranları ile Kredi İşlemlerinde Faiz Dışında Sağlanacak Diğer Menfaatler Hakkında Tebliği” hazırlanmıştır. 

Anılan Tebliğ’in 4. maddesinde  "… faiz dışında sağlanacak diğer menfaatlerin ve tahsil olunacak masrafların nitelikleri ve sınırları serbestçe belirlenir." şeklinde bir düzenleme bulunmakta olup, bu düzenleme çerçevesinde bankamızca belirlenen masraf ve komisyonların tür, oran ve tutarları T.C. Merkez Bankası'na bildirilmektedir.

Bankamız uygulamaları da bu kurallar çerçevesinde işlemektedir.

Yukarıda belirtilen kapsam dışında bir durum nedeniyle detaylı inceleme istiyorum.

6.5 Kredi faiz oranları için soru / itirazım var

Değerli müşterimiz kredi faiz oranlarımız müşteri skoruna göre değişiklik gösterebilir.

Kredi Hesap Makinesi adresimizde yer alan örnek hesaplamalar, uygulanabilecek en düşük faiz oranı ile yaklaşık sonuç vermekte ve ilgili sitede bu konu ile ilgili bilgilendirme yer almaktadır.

6.6 Kredime bağlı sigorta poliçemin iptalini istiyorum

Poliçe iptal taleplerinizin değerlendirilebilmesi için Şubelerimize başvurabilir veya 0850 222 0 900 nolu hattan Çağrı Merkezimizi arayabilirsiniz

6.7 Sigorta poliçemle ilgili talep / itirazım var

Değerli müşterimiz sigorta ile ilgili tüm talepleriniz için 0850 222 0 900 nolu çağrı merkezimizi arayabilir yada bağlı bulunduğunuz şubeden işlemlerinizi yapabilirsiniz.