bildirim ikonu
Ana içeriğin başı

Kartlar Hakkında

1.1 Kredi kartı yıllık üyelik ücretimin iadesini istiyorum

Çok üzgünüz bu talebinize olumlu cevap veremiyoruz.

Yıllık üyelik ücretleri sadece plastik kart bedeli olmayıp, müşterilerimize sunduğumuz taksit, ParaPuan, indirim gibi avantajların sürekliliğini sağlamak, kalitesini korumak amacıyla ve yine müşterilerimize bir sene boyunca sunduğumuz hizmetler (gönderilen ekstreler, tahsis edilen limit vb.) ile kart hamilinin kartını 7 gün 24 saat dünyanın her yerinde kullanabilmesine olanak sağlayan sistemin işletilmesi nedeniyle alınmaktadır. Ayrıca bu bedelin tahsil edilmesi yasal düzenlemelere de uygundur.

Bundan sonraki dönemlerde, ücret ödemek istemiyorsanız, ücretsiz kartımız olan Fix Card talebinde bulunabilirsiniz. Fix Card'a sahip olmak için buraya tıklayıp "Hemen Başvurun" formunu doldurabilirsiniz veya TC Kimlik Numaranızı 3457'ye SMS gönderebilirsiniz.

Belirtilen kapsam dışında bir durum nedeniyle detaylı inceleme yapılmasını istiyorsanız hızlı sonuç almak için hafta içi mesai saatlerinde 0850 222 2 900 nolu Sizi Dinliyoruz hattımızı arayabilirsiniz.

Yasal Düzenlemeler: Bankamızın banka ve kredi kartlarına ilişkin masrafları kart hamillerine yansıtması, Türk Ticaret Kanunu, Bankacılık Kanunu, 2006/11188 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı, 2006/1 Sayılı Merkez Bankası Tebliği, Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu, 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Borçlar Kanununda yer alan düzenlemelere göre hukuka uygundur. Konuya ilişkin özel yasa niteliğindeki 5464 Sayılı Kanunun 24. maddesine göre kart hamilinin yaptığı işlemler nedeni ile sözleşmede yer alması koşuluyla faiz, komisyon veya masraf gibi adlar altında ödeme talep edilebilir. 5464 Sayılı Kanunun 25. maddesi ve Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik’in 18.maddesinde, kredi kartı sözleşmelerinde yapılacak değişikliklerin kart hamiline hesap özeti ile bildirileceği, kart hamilinin kartını kullanmaya devam etmesi halinde, sözleşme değişikliğini kabul etmiş sayılacağı, kart hamili değişikliği kabul etmek istemezse kartını iptal etmek suretiyle sözleşmeyi feshetmek hakkına sahip olduğu belirtilmiştir.

1.2 Kredi kartıma neden faiz yansıdığını öğrenmek istiyorum

Bireysel kredi kartınıza, hesap özetinizde yazan son ödeme tarihine kadar hiç ödeme yapmaz veya eksik ödeme yaparsanız;

  • Hesap kesim tarihinden son ödeme tarihine kadar ödenmeyen toplam bakiyeye alışveriş faizi,
  • Son ödeme tarihinden itibaren bir sonraki hesap kesim tarihine kadar ise asgari tutarın ödenmeyen kısmına gecikme faizi ve kalan bakiyeye alışveriş faizi,
  • Nakit çekim işlemlerinde, işlem tarihinden itibaren ödeme tarihine kadar nakit avans faizi uygulanır.

Hesap özetinizde belirtilen borcunuzun tamamını son ödeme tarihine kadar ödediğinizde; önceki dönemden devreden borcunuz yok ise alışverişlerinizden kaynaklanan borcunuza herhangi bir faiz işletilmez. Önceki dönemden devreden borcunuz var ise hesap kesim tarihinden borcun ödendiği tarihe kadar faiz hesaplanır.
Faiz oranlarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

1.3 Kredi kartıma yansıyan faize itiraz ediyorum

Hızlı sonuç almak için hafta içi mesai saatleri içinde 0850 222 2 900 nolu Sizi Dinliyoruz hattımızı arayabilirsiniz.

Talebim acil değil, buradan iletmek istiyorum.

1.4 Kredi kartı kampanyasında sorun yaşadım

Kampanya koşulları ve detay bilgilere buradan ulaşabilirsiniz

Hızlı sonuç için hafta içi mesai saatleri içinde 0850 222 2 900 nolu Sizi Dinliyoruz hattımızı arayabilirsiniz.

Talebim acil değil, buradan iletmek istiyorum.

1.5 Kredi kartı harcamalarımı taksitlendirmek istiyorum

Koşullara uygun harcamalarınızı, İnternet ve Mobil Bankacılığımızı kullanarak veya 0850 222 0 900 nolu Çağrı Merkezimizi arayarak taksitlendirebilirsiniz.

Bireysel kredi kartınızla yaptığınız harcamaların taksitlendirilmesi ile ilgili koşullara buradan ulaşabilirsiniz.

1.6 Kredi kartım/ Banka kartım ulaşmadı

Kartınız bankamız sistemlerinde kayıtlı kurye adresinize gönderilmektedir.

İsterseniz kuryeyi beklemeden; size tahsis edilmiş «Hemen Teslim Kart» olup olmadığını 0850 222 0 900 nolu çağrı merkezimizden veya şubelerimizden öğrenebilir, üzerinde ad soyad bilgisi bulunmayan bu kartınızı size en yakın şubemizden anında teslim alıp kullanmaya başlayabilirsiniz.

Şubeden teslim alacağınız bu kart ile mevcut kartınızla yaptığınız tüm işlemleri yapabileceksiniz.

Adres değişiklik talepleriniz için, güvenliğiniz nedeniyle 0850 222 0 900 nolu çağrı merkezimizle görüşmenizi rica ediyoruz.

Adıma düzenlenmiş kartın teslim durumunu öğrenmek istiyorum.

1.7 Kredi kartı limitimin arttırılmasını istiyorum

Kredi kartı limit arttırım talebinizi, 0850 222 0 900 nolu çağrı merkezi numaramızı arayıp sesli yanıt sistemi üzerinden iletirseniz hızlı bir şekilde değerlendirmeye alınabilecektir.

1.8 Kartımın yenilenmesini istiyorum

Kart yenileme talebinizi 0850 222 0 900 nolu çağrı merkezimiz kanalıyla iletebilirsiniz. Ayrıca kredi kartı yenilemenizi şubelerimiz aracılığıyla veya internet bankacılığı üzerinden kendiniz de gerçekleştirebilirsiniz.

1.9 Kredi kartı ekstrem ulaşmadı

Kredi kartı ekstreleri hesap kesim tarihinde düzenlenerek aynı gün gönderilmektedir.

Hızlı sonuç almak için İnternet ve mobil bankacılığımız veya 0850 222 0 900 nolu çağrı merkezimiz kanalıyla ekstre iletişim bilgilerinizin güncelliğini kontrol edebilir, ekstre gönderim yönteminizi değiştirebilir veya tekrar gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

Talebim acil değil, buradan iletmek istiyorum.

1.10 Harcama itirazım var

Harcama itirazında bulunmak istiyorum

‘Harcama İtiraz Formu’ doldurulup imzalanarak 0 216 524 00 35 nolu faksa ya da belge@qnbfinansbank.com gönderilmelidir.

‘Harcama İtiraz Formu’na ulaşmak için tıklayınız.

Formun gönderilmesinin mümkün olmadığı durumlarda, itiraza konu işlemlerin ve itiraz nedeninin açıkça belirtildiği, imzalı itiraz dilekçesi de gönderebilirsiniz. 

Harcama itiraz formunu iletebileceğiniz faksınız ya da mail adresiniz yok ise imzalı itiraz formunuzu herhangi bir QNB Finansbank Şubesi aracılığıyla ileterek itirazınıza ilişkin kayıt yaratılmasını talep edebilirsiniz.

Harcama itirazım ne zaman sonuçlanacak

İtirazınız, 5464 sayılı Banka ve Kredi Kartları Kanunu ile Uluslararası Banka ve Kredi kartı kurallarınca işleme alınmakta olup  en az 45 günü bulabilen bir değerlendirmeden geçmektedir. Bu süre zarfında, Bankamızca yapılacak ön inceleme sonucu uygun bulunması halinde,
Bankamız itiraz ettiğiniz harcama tutar(lar)ını kredi kartı hesabınıza geçici olarak alacak kaydedecektir. 
İtirazınızın olumlu sonuçlandırılamaması halinde söz konusu işlem tutar(lar)ı kredi kartı hesabınıza faiz ve diğer ücretler  ile birlikte tekrar borç kaydedilecektir. Olumlu sonuçlanması halinde ise itirazınıza konu işlem(ler) ile ilgili varsa kredi kartı hesabınıza yansıyan faiz ve ücretler
iptal edilecektir. İtiraz sonucunuz ile ilgili bilgilendirme yazılı olarak tarafınıza iletilecektir. Harcama itirazınızla ilgili 0850 222 0 900 nolu çağrı merkezimizi arayarak detayları iletmenizi rica ediyoruz. 

1.11 Kredi kartı başvurum neden reddedildi

Talebinize olumlu cevap verebilmeyi çok isteriz. Ancak tüm kredi kartı başvuruları bankamız kredi politikaları çerçevesinde birçok farklı ölçüt gözetilerek değerlendirilmektedir. 

Başvuruların olumsuz değerlendirilme nedenlerini maalesef müşteri özelinde paylaşamıyoruz ama genel bilgi olması açısından; olumsuz değerlendirme sebeplerinden bazıları:

  • Tüm bankalardaki mevcut kredi ve kredi kartı borç toplamının gelire oranla yüksek seviyede olması,
  • Düzenli bir gelir sahibi olunmaması,
  • Son dönemde Finansbank'a veya başka bir bankaya olan kredi ve/veya kredi kartı borcunun ödemesi ile ilgili bir gecikme yaşanmış olması, şeklinde sıralanabilir.

Red bilgisi aldıysanız farklı bir aksiyon alamayacağımızı üzülerek bildiririz.