bildirim ikonu
Ana içeriğin başı

Kobiler İçin Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı

Kur korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı ile birikimlerinizi kolayca değerlendirin!

Birikimlerinizi Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı ile kur değişimine karşı değerini koruyacak şekilde yönlendirebilirsiniz.

 • %0 stopaj avantajı
 • Kur değişimine karşı birikiminizin korunması

Döviz Tevdiat Hesabından (DTH) Türk Lirasına Dönüşen Kur Korumalı Türk Lirası Vadeli Mevduat Hesabı Özellikleri

 • Hesap yurt içi yerleşik tüzel kişiler için açılabilecektir.
 • USD, EUR, GBP dönüşümleri için 31 Aralık 2021-31 Aralık 2022 tarihleri arasındaki herhangi bir tarihte USD, EUR, GBP bakiyesi bulunan müşterilerimiz faydalanabilecektir.
 • Altın dönüşümleri için ise 31 Aralık 2021 tarihinde XAU (Altın) bakiyesi olan müşterilerimiz faydalanabilecektir.
 • Bu hesap özelinde stopaj uygulanmayacaktır.
 • 3,6 ve 12 aylık vadeler için hesap açılabilecektir.
 • Hesap açılırken TL mevduat faizi belirlenir ve vade sonunda faiz getirisi kur değişimi ile kıyaslanarak yüksek olan getiriden nemalandırılır. Açılışta belirlenen kur ile vade tarihinde gerçekleşen kur dikkate alınarak hesaplanacak getirinin, açılışta belirlenen faiz getirisinden fazla olması durumunda eksik olan kısım vade tarihinde otomatik olarak tamamlanacaktır.
 • Dönüşüm işlemlerinde ve hesap açılışındaki kurun belirlenmesinde, işlem günü hesap açılış saatinde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından en son yayınlanan döviz alış kuru esas alınacaktır. Vade sonu kur hesaplamalarında ise işlem günü itibariyle Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından saat 11:00’de ilan edilen döviz alış kuru esas alınacaktır.
 • Hesap açılışında belirteceğiniz tercihiniz doğrultusunda hesabınız vade sonunda otomatik olarak yenilenebilir veya vade sonunda kapanarak toplam tutar vadesiz hesabınıza aktarılabilir. Vade süresinde veya vade sonunda bu tercihinizi şubemiz veya QNB Mobilden güncelleyebilirsiniz.
 • Hesap vade tarihinden önce kapatıldığı durumda hesabın açıldığı tarihte açılış saatine göre belirlenen TCMB döviz alış kuru ile hesabın kapatıldığı tarihte saat 11:00’de açıklanan TCMB döviz alış kuru karşılaştırılır. Düşük olan kura göre hesap bakiyesi güncellenecek olup, hesabın kapanacağı tarihte kurun düşük olması durumunda, vade başlangıç tarihindeki anaparadan kayıp yaşanabilecektir.
 • Hesap erken kapamaları için size en yakın şubelerimize başvurabilirsiniz.
 • Vade sonunda dönüş kuru üzerinden döviz alım işlemi yapılabilir ve bu işlemler kambiyo gelir vergisinden muaftır.
 • Güncel faiz oranlarımız hakkında detaylı bilgiyi en yakın şubemizden öğrenebilirsiniz.

*DTH'dan Türk Lirasına Dönüşen Kur Korumalı Türk Lirası Vadeli Mevduat Hesabı hesabının özellikleri, hesabın işleyiş şekli ve çalışma esasları TCMB tarafından belirlenmiştir.

**Güncel faiz oranlarımız hakkında detaylı bilgiyi en yakın şubemizden öğrenebilirsiniz.

Vade Sonu Getiri Senaryoları

Kur Artışı Faiz Getirisinden Yüksek Olursa

Hesap Açılışı Dönüşüm Kuru: 1 USD=10 TL
Hesap Açılış Tutarı: 1,000,000 TL
Vade: 92 gün
Faiz Oranı: 17%
Müşterinin Alacağı Net Faiz: 42,849 TL
Vade Sonunda Döviz Kuru: 1 USD= 14 TL
Kur Artışı Kaynaklı Elde Edilen Getiri: 400,000 TL (Kur artış oranı %40; kur artış oranı * ana para)

 • Kur getirisi ile faiz getiri arasındaki fark müşteriye ayrıca ödenecek olup, müşteri toplamda 400,000 TL getiri elde edecektir.

*Yukarıdaki senaryoda belirtilen tutar, faiz oranı ve döviz kuru örnek olup, güncel faiz oranları için en yakın şubelerimize başvurabilirsiniz.

Kur Artışı Faiz Getirisine Eşit veya Düşük Olursa

Hesap Açılışı Dönüşüm Kuru: 1 USD=10 TL
Hesap Açılış Tutarı: 1,000,000 TL
Vade: 92 gün
Faiz Oranı: 17%
Müşterinin Alacağı Net Faiz: 42,849 TL
Vade Sonunda Döviz Kuru: 1 USD = 10.1 TL
Kur Artışı Kaynaklı Elde Edilen Getiri: 10,000 TL (Kur artış oranı %1; kur artış oranı * ana para)

 • Faiz getirisi kur getirisinden daha yüksek olduğu için müşteri vade sonunda mevduat faiz getirisini (42,849 TL) elde edecektir.

*Yukarıdaki senaryoda belirtilen tutar, faiz oranı ve döviz kuru örnek olup, güncel faiz oranları için en yakın şubelerimize başvurabilirsiniz.

Kur Vade Başlangıcından Daha Düşük Olursa

Hesap Açılışı Dönüşüm Kuru: 1 USD=10 TL
Hesap Açılış Tutarı: 1,000,000 TL
Vade: 92 gün
Faiz Oranı: 17%
Müşterinin Alacağı Net Faiz: 42,849 TL
Vade Sonunda Döviz Kuru: 1 USD = 9 TL

 • Kur düştüğü için vade sonunda müşteri direkt olarak mevduat faiz getirisini (42,849 TL) elde edecek ve anapara+faiz tutarı USD bazında artış gösterecektir.

*Yukarıdaki senaryoda belirtilen tutar, faiz oranı ve döviz kuru örnek olup, güncel faiz oranları için en yakın şubelerimize başvurabilirsiniz.

Nasıl Hesap Açabilirim?

 • Hesap açılışı için en yakın şubemizle iletişime geçebilirsiniz. Size en yakın QNB Finansbank şubesini öğrenmek için tıklayınız.

Sıkça Sorulan Sorular

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabına dilediğim zaman para yatırabilir miyim veya bu hesaptan dilediğim zaman para çekebilir miyim?

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabınıza vade süresince para yatırma veya çekme işlemi yapılamamaktadır.  Vade sona ermeden para çekmek isterseniz hesabınızı erken kapatmanız gerekecektir. Erken kapama durumundaki uygulamaya bir sonraki soruda yer verilmiştir.

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabını erken kapatabilir miyim?

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabını erken kapatmanız durumunda, bu hesabınızdan faiz getirisi kazanamamış olursunuz. Ayrıca erken kapatma esnasında hesabın açıldığı tarihteki saat 11:00’de açıklanan TCMB USD alış kuru ile hesabın kapatıldığı tarihte saat 11:00’de açıklanan TCMB USD alış kuru karşılaştırılır ve kurun düşük olması durumunda vade başlangıç tarihindeki anaparadan kayıp yaşanabilecektir.