bildirim ikonu
Ana içeriğin başı

Dijital İşim Hesabı

Dijital üretim gelirleriniz varsa Dijital İşim Hesabı tam size göre!

 

Siz dijital yaratıcılıklarınıza devam edin, gerisini QNB Finansbank halletsin.

Dijital İşim’de Gelirleriniz Sizin İçin Otomatik Olarak Vergilendirilir

Sosyal içerik üreticiliği ile mobil cihazlar için uygulama geliştiriciliğinden sağladığınız kazançlara ilişkin vergi istisnasından Dijital İşim Hesabı açarak yararlanabilirsiniz.

Dijital İşim’de hesaba aktarılan tüm tutarlar anlık olarak %15 oran ile sizin adınıza otomatik vergilendirilir ve Gelir İdaresi Başkanlığı’na aktarımı yapılır.

Nasıl Başvurabilirim?

  • Vergi Dairenizden alacağınız “193 Sayılı Kanun’un Mükerrer 20/B Maddesi Uygulamasına İlişkin İstisna Belgesi” ile size en yakın şubemize başvurmanız sonrasında hem QNB Mobil’den hem de İnternet Bankacılığından yeni hesap açabilirsiniz.
  • Türk Lirası dışında USD, EUR, GBP para birimlerinde de hesap açılışı yapabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Avantajlı vergi kesintisinin yasal dayanağı nedir?

Gelir Vergisi Genel Tebliği (Seri No: 318) ile internet ortamındaki sosyal ağ sağlayıcıları üzerinden metin, görüntü, ses, video gibi içerikler paylaşan sosyal içerik üreticilerinin bu faaliyetlerinden elde ettikleri kazançlar ile akıllı telefon veya tablet gibi mobil cihazlar için uygulama geliştirenlerin elektronik uygulama paylaşım ve satış platformları üzerinden elde ettikleri kazançlar için gelir vergisi istisnası sağlanmıştır. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Dijital İşim Hesabımı kullanarak ödeme yapabilir miyim?

Evet, hesaba aktarılan tutarlardan otomatik vergi kesintisi yapıldıktan sonra kalan tutarlarla ödemelerinizi gerçekleştirebilir, ek olarak hesaba otomatik fatura ödeme talimatı tanımlayabilirsiniz.

Vergi kesinti tutarlarına nereden ulaşabilirim?

Hem QNB Mobil’de hem de İnternet Bankacılığı’nda hesap detayları altında aylık toplam vergi kesintisine ulaşabilirsiniz. Belirleyeceğiniz tarihler arasında detaylı vergi kesinti raporunu ise size en yakın şubemizden talep edebilirsiniz.

Hesaba giren tüm tutarlardan vergi kesintisi olacak mı?

Evet, Dijital İşim hesabına alacak olarak geçen tüm hareketlerden otomatik vergi kesintisi yapılmaktadır.

Vergi iade taleplerim için nasıl bir izleyebilirim?

Çeşitli nedenlerle, kesilen vergilere dair bir iade talebiz olursa durumu anlatan dilekçe ile Vergi Dairenize müracaat ederek iade talebinde bulunabilirsiniz.