bildirim ikonu
Ana içeriğin başı

Evim İşim Hesabı

Esnaf Vergi Muafiyeti hesabı Evim İşim ile vergi ödemelerinde avantajı yakala!

El emeği göz nuru ürünleriniz ile dijitalden gelir sağlarken vergi ödemelerinizi dert etmemeniz için QNB Finansbank yanınızda.

Evim İşim’de Gelirleriniz Sizin İçin Otomatik Olarak Vergilendirilir

  • Evinizde ürettiğiniz malları elektronik ortamlar üzerinden satarak gelir sağlıyorsanız Vergi Dairenizden alacağınız Esnaf Muafiyeti Belgesi ile Evim İşim Hesabı açarak avantajlı vergi oranlarından yararlanamaya başlayabilirsiniz.
  • Evim İşim’de hesaba aktarılan tüm tutarlar anlık olarak %4 oran ile sizin adınıza otomatik vergilendirilir ve Gelir İdaresi Başkanlığı’na aktarımı yapılır. Yanınızda işçi çalıştırdığınızı tevsik edici belgeyi şubelerimize iletmeniz halinde ise kesinti oranı %2’ye düşer.
     

Nasıl Başvurabilirim?

  • Esnaf Vergi Muafiyet Belgenizi size en yakın şubemize teslim etmeniz sonrasında şubelerimizin yanında hem QNB Mobil’den hem de İnternet Bankacılığından yeni hesap açabilirsiniz.
  • Türk Lirası dışında USD, EUR, GBP para birimlerinde de hesap açılışı yapabilirsiniz.
     

Sıkça Sorulan Sorular

Avantajlı vergi kesintisinin yasal dayanağı nedir?

7256 numaralı kanuna 11/11/2020 tarihinde yapılan ek yasal düzenleme ile “ayrı bir işyeri açmaksızın ve sanayi tipi veya seri üretim yapabilen makine ve alet kullanmaksızın oturdukları ev/meskende imal ettikleri malları internet vb. elektronik ortamlar üzerinden satanlar için vergi oranları düzenlenmiştir. İlgili tebliğe buradan ulaşabilirsiniz.

Evim İşim Hesabımı kullanarak ödeme yapabilir miyim?

Evet, hesaba aktarılan tutarlardan otomatik vergi kesintisi yapıldıktan sonra kalan tutarlarla ödemelerinizi gerçekleştirebilir, ek olarak hesaba otomatik fatura ödeme talimatı tanımlayabilirsiniz.

Vergi kesinti tutarlarına nereden ulaşabilirim?

Hem QNB Mobil’de hem de İnternet Bankacılığı’nda hesap detayları altında toplam aylık toplam vergi kesintisine ulaşabilirsiniz. Belirleyeceğiniz tarihler arasında detaylı vergi kesinti raporunu ise size en yakın şubemizden talep edebilirsiniz.

Hesaba giren tüm tutarlardan vergi kesintisi olacak mı?

Evet, Evim İşim hesabına alacak olarak geçen tüm hareketlerden otomatik vergi kesintisi yapılmaktadır.

Vergi iade taleplerim için nasıl bir izleyebilirim?

Çeşitli nedenlerle, kesilen vergilere dair bir iade talebiz olursa durumu anlatan dilekçe ile Vergi Dairenize müracaat ederek iade talebinde bulunabilirsiniz.