Elektronik Teminat Mektubu

Tüm Bankalar

Elektronik Teminat Mektubu Nasıl Kullanılır?

Hemen Başvur Platforma Giriş İçin Tıklayın

Artık teminat mektubu kullanımlarınızı şubeye gitmeden hızlı ve kolayca dijital bankacılık kanallarımızdan gerçekleştirebilirsiniz!

Bankamızda kayıtlı limitleriniz dahilinde Kamu Kurumlarına Hitaben e-ihale geçici teminat mektupları ve Elektronik Teminat Mektubu Platformuna (ETMP) üye olan muhataplara hitaben 5 Milyon TL’ye kadar olan teminat mektubu kullanımlarınızı Dijital Köprü’de yer alan İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılık üzerinden gerçekleştirilebilir, kullandığınız teminat mektuplarıyla ilgili detayları gözlemleyebilirsiniz.

Üstelik avantajlı komisyon oranlarıyla…

Elektronik Teminat Mektubu verilebilecek firma listesi için tıklayınız.

Dijital Bankacılık Kanallarımızdan Kullanabileceğiniz Mektup Türleri Nelerdir?

  • Gümrük
  • Geçici
  • Kesin(Kati)
  • Mal Alımı
  • Avans
  • Kamu İktisadi Kuruluşu – Geçici
  • Kamu İktisadi Kuruluşu – Kesin (çok yakında)

 

Sıkça Sorulan Sorular
Teminat mektubu nedir?

Teminat mektupları; bankaların yurt içinde ya da yurt dışında bulunan müşterileri lehine bir malın teslimi, bir işin yapılması veya bir borcun ödenmesi gibi konularda muhatap kuruluşlara veya kişilere hitaben verdikleri garanti sözleşmesi niteliğindeki belgelerdir.

Teminat mektubu ile elektronik teminat mektubu arasındaki fark nedir?

Elektronik teminat mektubu, banka tarafından düzenlenen teminat mektuplarının elektronik ortamda düzenlenmesini, mektubun yaşam döngüsü boyunca gerçekleştirilecek işlemlerin elektronik ortamda gerçekleştirilmesini sağlayan sistemdir.

Elektronik teminat mektubunu hangi dijital bankacılık kanallarından kullanabilirim?

Dijital Köprü İnternet Bankacılığı ve Dijital Köprü Mobil Bankacılık üzerinden kullanım yapılabilir.

Elektronik teminat mektubunu nasıl kullanırım?

Eğer bankamızda kayıtlı bir limitiniz varsa Dijital Köprü İnternet Bankacılığı üzerinden Krediler > Teminat Mektupları > Kullanım adımından, Dijital Köprü Mobil Bankacılıktan ise Krediler > Teminat Mektubu Kullanımı adımından kullanabilirsiniz. 

Hangi teminat mektuplarını dijital bankacılık kanallarından kullanabilirim?

ETMP muhataplarına yönelik Mal Alımı, Gümrük, Kesin(Kati), Avans, Geçici ve Kamu İhale Kurumları (KİK) türlerindeki mektuplar kullanılabilir.

Teminat mektubu kullanımında vade veya tutar sınırı var mı?
Gümrük mektupları süresiz kullanılabilirken diğer mektup türleri için kullanım sırasında vade tarihi seçimi yapılmalıdır.
Talep ettiğim teminat mektubu türünü seçtikten sonra ne yapmalıyım?
Ekranlarda teminat mektubu kullanımı için istenen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurarak akış devam ettirebilir. Üst alanda yer alan sizler için hazırladığımız kullanım videomuzu izleyebilirsiniz.
Komisyon tutarı var mı? Nasıl hesaplayabilirim?
Komisyon tutarı mektup türü ve vade tarihine göre değişiklik göstermektedir. Mektubunuzu onaylamadan önce seçimlerinize göre hesaplanan komisyonu görüntüleyebilirsiniz.
Komisyon Tahsilat Planı nedir?

Mektubun vadesine göre hangi tarihlerde ne kadar komisyon alınacağını gösteren plandır.

Komisyon tutarını nasıl ödeyebilirim?

Mektubunuzu kullanırken komisyon ödemesinin yapılacağı hesabınızı seçebilirsiniz. Komisyon, seçtiğiniz hesaptan; KİK mektupları için aylık veya 3 aylık dönemlerde, diğer mektup türleri için 3 aylık dönemlerde tahsil edilir.

KİK Geçici Elektronik Teminat Mektubu kullanmak için hangi bilgilere ihtiyacım var?

Diğer mektuplarda olduğu gibi; vade, tutar muhatap gibi bilgilerin yanı sıra KİK Geçici Teminat Mektuplarında, İhale Kayıt Numarası ve Teminat Yöneticisi Numarası bulunması gerekir.

Teminat mektubu metnini onaylarken ekran dondu, ne yapmalıyım?

Dijital Köprü İnternet Bankacılığında Krediler > Teminat Mektubu > Gözlem ekranından mektubunuzu gözlemleyebiliyorsanız mektubunuzu onaylamışsınız ve kullanım gerçekleşmiş demektir. Eğer mektubunuz Gözlem ekranında yer almıyorsa kullanımınız gerçekleşmemiştir, yeniden deneyebilirsiniz.

Teminat mektubu metnini onaylarken “İşleminiz tamamlanamadı” uyarısı aldım, bu ne anlama geliyor?

Mektup kullanımı gerçekleşmemiş demektir. Bu durum anlık bir hatadan, internet yavaşlığından veya farklı bir nedenden gerçekleşebilir. Bu durumun uzun süre devam etmesi halinde şubelerimiz ya da çağrı merkeziyle iletişime geçebilirsiniz.

Mevcut teminat mektuplarımı nereden görebilirim?

Dijital Köprü İnternet Bankacılığında Krediler > Teminat Mektubu > Gözlem ekranından kullandığınız teminat mektuplarınızı görebilirsiniz.

QR Okut
Mobil Uygulamayı İndir
Mobil Uygulamamızı Yükleyin!
Uygulamayı İndir

Platforma Giriş İçin Tıklayın