bildirim ikonu
Ana içeriğin başı

İklim Dostu Dijital Platformlar

QNB Finansbank Dijital Kanallarımız artık iklim dostu!

Günümüz dünyasında karbon ayak izi, birey ve kurumların sürdürdükleri faaliyetler ile atmosfere saldığı sera gazlarının karbondioksit eşleniği cinsinden tanımlanan ve iklim değişikliği ile mücadele kapsamında azaltılmasına dair çalışmalar yapılan önemli bir sorundur. Kurumsal karbon ayak izi ise ulaşım, ısınma, elektrik tüketimi gibi faaliyetlerinden kaynaklanan sera gazı salınımlarının kurum düzeyinde belirlenip hesaplanmasını içerir. QNB Finansbank olarak geride bıraktığımız karbon ayak izimizi yaşanılabilir bir dünya ve gelecek için yönetmenin, iklim değişikliği ile mücadelede önemli bir adım olduğu bilinci ile hareket ediyor, yenilenebilir enerji dönüşümünü ürün ve hizmetlerimiz ile destekliyoruz.

Bankamızın veri merkezlerinde ihtiyaç duyulan elektrik enerjisi, müşterilerimizin çevrim içi platformlarımızda sorunsuz bir deneyim yaşamasında önemli rol oynuyor. Fakat elektrik enerjisinin veri merkezlerimize ulaşması yolculuğu, ardında önemli miktarda karbon ayak izi bırakıyor. QNB Finansbank olarak sahip olduğumuz, IREC (International Renewable Energy Certificate) - Yenilenebilir Enerji Sertifikamız ile 2021 yılından beri tükettiğimiz elektrik enerjisinin tamamını yenilenebilir kaynaklarından temin ettiğimizi belgelemekte ve faaliyetlerimizin sebep olduğu (Kapsam 2*) sera gazı emisyonlarımızı nötrlemekteyiz. 

Karbon nötr duruşumuzu 2023 yılında veri merkezlerimize sağlanan elektriğin iletimi esnasında (Kapsam 3**) açığa çıkan karbon ayak izini, Net Zero firması aracılığı ile Rüzgar Enerjisi projesine gönüllü karbon kredisi yatırımı yaparak ileri taşımaya devam ediyoruz. QNB Finansbank web sitesi ile birlikte Enpara.com, Dijital Köprü, Tüzel İnternet ve Mobil şube, QNB eFinans, Card Finans, QNB Finansbank Miles&Smiles, Finans Yıldızı, QNBEYOND ile Kurumsal ve Bireysel Online ve Mobil Bankacılık platformlarımızı iklim dostu hale getiriyoruz. Detaylarına aşağıdaki sertifikalarımızdan da ulaşabileceğiniz, çevre dostu rüzgar santrali projesi sayesinde yılda yaklaşık 169 ton sera gazı emisyonunun azaltılmasına destek oluyoruz.

*Kapsam 2: İthal / satın alınan elektrik, ısı veya buharın üretilmesiyle ilgili dolaylı emisyon hesaplarını kapsar.

**Kapsam 3 emisyonları: Bir şirketin faaliyetlerinden (Kapsam 2'de belirtilenler hariç olmak üzere) dolaylı olarak kaynaklanan emisyonları içerir. Bu “yukarı” ve “aşağı” yönde tüm işlem emisyonlarını kapsar.


Enpara.com Bireysel İnternet Şube, Mobil Şube, Websitesi ve Şirketim İnternet Şube ve Mobil Şube platformlarımızın karbon nötr sertifikasını görmek için tıklayınız.

QNB eFinans, Dijital Köprü, Neovade, Tüzel Mobil, Tüzel İnternet Şube ve Finans Yıldızı platformlarımızın sertifikasını görmek için tıklayınız.

Bireysel İnternet ve Mobil Şube platformlarımızın sertifikasını görmek için tıklayınız.

QNB Finansbank web sitesi ,QNB Finansbank Miles&Smiles web sitesi, CardFinans web sitesi ve QNBeyond web sitesi platformlarımızın sertifikasını görmek için tıklayınız.

QNB Finansinvest platformlarımızın sertifikasını görmek için tıklayınız.