Yurt Dışında Şirket Kurmadan Önce Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

Okuma Süresi 3 dk
25.10.2023

Yurt Dışında Şirket Kurmadan Önce Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

Globalleşmenin etkisiyle birlikte dünyanın farklı yerlerinde şirket kurmak ve yeni pazarlara girmek firmalar için cazip avantajlar sunuyor. Özellikle Türkiye’de kendini ispat etmiş şirketler yurt dışına açılarak işlerini geliştirmeyi hedefliyor. Girişimciler, yurt dışındaki vergi ve teknoloji gibi konularda sunulan fırsatları değerlendirmek ve sektörlerinde fark yaratmak için çeşitli ülkelerde şirket açma gayreti gösteriyor. Yurt dışında şirket kurmak ve tüm süreçleri dijitalleştirmek ise şirketlerin büyüme yolculuğunda oldukça önemli. Ticari faaliyetlerinizde dijital dönüşümden yararlanarak finansal raporlama, ön muhasebe, lojistik, insan kaynakları ve müşteri ilişkileri alanındaki işlemlerinizi internet üzerinden yönetmek size avantaj sağlar. Dijital dönüşüm fırsatlarından yararlanarak iş süreçlerini en az hata payıyla ve en verimli şekilde yürütebilirsiniz. Üstelik dijitalleşmeyle birlikte şirket içi raporlama ve vergi prosedürleri gibi konularda hızlı ve eksiksiz biçimde ilerleyebilirsiniz. Peki, yurt dışında şirket nasıl kurulur? Yurt dışında şirket açmanın avantajları neler?

Yurt Dışında Şirket Nasıl Kurulur?

Son yıllarda Türk girişimcilerin çoğu yurt dışında şirket açmak konusunda hayli istekli. Bunda yeni pazarlara yayılma, şirketi büyütme ve ekonomik avantajlardan yararlanma gibi etkenler önemli rol oynuyor. Yurt dışında şirket açma işlemleri ülkeye göre değişen prosedürlere tabi. Şirket kurmak için 18 yaşını doldurmuş olmak ilk aşamada yeterli. Bunun ardından ise şirket açmak için gereken başlıca belgeler aşağıdaki gibi:
 • Benzeri olmayan bir şirket ismi seçimi
 • Şirket sahibi, yöneticiler ve hissedarlar hakkında bilgiler
 • Şirket kuruluşunu bildiren sözleşme
 • Şirkete ait ana sözleşme
 • Kayıtlı şirket adresi
 • Ticaret sicil kaydı
 • Şirkete ait banka hesabı açma
Söz konusu belgeler ülkelerdeki ticari koşullara göre değişebiliyor. Şirket kurmak istediğiniz ülkedeki kuruluş belgelerini araştırarak tüm evrakları eksiksiz bir şekilde hazırlayabilir ve şirket kurma sürecini hızla tamamlayabilirsiniz.

Yurt Dışında Şirket Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şirketinizin yer aldığı sektöre uygun bir ülkede işlerinizi büyütme hayaliniz varsa ülkenin ekonomik koşullarından vergi düzenlemelerine kadar birçok noktaya dikkat etmeniz şart. Yurt dışında firmanızı açarken göz önünde bulundurmanız gerekenler şu şekilde:
 • Vergi düzenlemeleri: Her ülkenin kanunlarla belirlenmiş çeşitli vergi yükümlülükleri bulunuyor. Bu sebeple şirket açacağınız ülkedeki vergi koşullarını derinlemesine araştırmalı ve vergi ödeme oranlarınızı doğru hesaplayarak yasal yükümlülüklerinizi eksiksiz biçimde yerine getirmelisiniz.
 • Ülke yönetmelikleri: Farklı bir pazara giriş yapmak beraberinde birçok farklı uygulamaya tabi olmayı gerektirebiliyor. Bazı ülkeler yabancıların şirket açması için lokal bir yönetici ve iş ortağı şartı ararken bazı ülkeler ise farklı düzenlemelerle şirket faaliyetlerini sınırlandırabiliyor. İş kuracağınız ülkenin ticari koşullarını iyi araştırmak doğru hamleler yapmanız adına önem taşıyor.
 • Ülkenin ekonomik durumu: Bulunduğunuz ülkenin ekonomik koşulları şirket faaliyetlerinizi doğrudan etkileme potansiyeli taşıyor. Bu nedenle firma açmadan önce ilgili ülkenin ekonomik durumunu ve geleceğe dair ekonomik hedeflerini iyi bir biçimde araştırmak gerekiyor.
 • Dil gerekliliği: İş yapmak istediğiniz ülkenin diline hakim olmak ticari faaliyetlerinizin sorunsuz yürümesi açısından önemli noktalardan biri. Ülkenin dilini yeteri kadar bilmiyorsanız tercümanla çalışmak veya hem İngilizce hem de ülkenin dilini bilen kişilerden oluşan bir ekip kurmak şirketinizin verimliliği açısından öne çıkan etkenler arasında bulunuyor.

Yurt Dışında Şirket Açmanın Avantajları

Farklı bir ülkede iş kurmak ekonomik ve lojistik bakımından şirketlere pek çok ayrıcalık sağlıyor. Yurt dışında şirkete sahip olmanın avantajlarından bazıları ise şu şekilde:

 • Yurt dışında faaliyet gösteren bir şirkete sahip olmak o ülkede geçici veya kalıcı olarak oturum izni almanıza imkan tanıyor.
 • Yabancı bir ülkede iş kurmak sektöre göre bazı vergi indirimi ve fırsatlarından yararlanmaya olanak tanıyor. Bunun yanında ülkeye göre değişen teşvikler de şirketlerin gelişimine katkı sağlıyor.
 • Yabancı bir ülkede iş açmak global çapta avantajlı depolama ve lojistik imkanlarından yararlanmayı mümkün hale getiriyor.
 • Ekonomisi gelişmiş ülkelerde şirket kurmak işinizin daha kısa sürede büyüme kaydetmesine yardımcı oluyor.

Yurt dışında şirket kurmanın en kolay yollarından biri QNB Finansbank’ın Dijital Köprü çözümlerinden faydalanmak. Siz de QNB Finansbank Dijital Köprü ve Mükellef iş birliği ile yurt içinde ve yurt dışında online olarak şirketinizi kolayca açabilir, dijital çözüm süreçlerini hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik yurt içi, yurt dışı şirket kurulumuna göre size sunulan özel indirim ve avantajlardan da yararlanabilirsiniz. Siz de QNB Finansbank Dijital Köprü ve Mükellef iş birliğine dair dijital çözümleri öğrenmek için hemen başvurun!