NFC Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Okuma Süresi 3 dk
20.11.2023

NFC Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Akıllı telefonların günlük hayatta daha fazla yer almasıyla birlikte birçok işlem daha pratik bir şekilde yapılabilir hale geldi. Yaşamın her alanında büyük yer kaplayan bu mobil cihazlara entegre edilen yeni özellikler ise online alışverişten yön bulmaya, bankacılık işlemlerinden uzak mesafe iletişimlerine kadar her ihtiyaç için pratik çözümler sunar. NFC özelliği de dijital dönüşüm sağlayan çözümlerden yalnızca biri olarak öne çıkar. Telefonların yanı sıra hemen hemen akıllı saatlerin tamamında bulunan NFC, cihazlar arası iletişimi kolaylaştırır. Yaklaşık 10 yıldır var olmasına rağmen bilinirliği sınırlı kalan NFC hakkında daha detaylı bilgi için yazının devamına göz atabilirsiniz.

NFC Nedir?

Türkçe’deki karşılığı “Yakın Alan İletişimi” olan Near Field Communication ifadesinin kısaltması NFC, bir kablosuz veri aktarım yöntemidir. Akıllı telefon, tablet, dizüstü bilgisayar ve türevi cihazlar arasında az mesafe bulunması durumunda veri paylaşımını mümkün kılar. Radyo dalgalarıyla sağlanan bu yakın mesafe iletişimi sayesinde mobil cihazlar, ulaşım kartı ve kredi kartı gibi ürün işlemlerinde kullanılabilir.
Son zamanlarda hızlı bir yükseliş gösteren ve yoğun kullanılan NFC, yakın mesafe haberleşme teknolojisi sağlar. Bu özellik sayesinde fiziki bir şubeye gitmeye gerek kalmadan cep telefonu üzerinden banka hesabı açma işlemi yapılabilir. Ayrıca yanınızda cüzdanınız olmasa dahi telefonunuzu kullanarak ödeme yapmanız mümkün olur.

NFC Nasıl Kullanılır?

Gerçekleştirilecek işlem fark etmeksizin, NFC özelliğini kullanabilmek için öncelikle mobil cihazın NFC ile uyumlu olup olmadığını kontrol etmek gerekir. Eğer cihaz uyumlu ise NFC özelliği aktif hale getirilmelidir. NFC’nin aktifleştirilmesi kullanılan telefonun işletim sistemine göre değişiklik gösterebilir. Gerekli tüm ayarlamalar yapıldıktan sonra NFC kullanıma hazır hale getirilebilir.

NFC Kullanımının Avantajları Neler?

NFC kullanımı pek çok avantajı da beraberinde getirir. Bu avantajları şu şekilde sıralamak mümkündür:
  • Teknolojinin sağladığı avantajların başında rahat ve pratik bir şekilde kullanılabilmesi yer alır. Bluetooth ve Wi-fi gibi kablosuz bağlantı teknolojilerinden farklı olarak karmaşık kurulumlar ve eşleştirme prosedürlerini ortadan kaldırır.
  • Cihazları birbirine yaklaştırarak kolayca iletişim kurmayı sağlayan RFID teknolojisine dayanan NFC, temassız ödemelerde büyük rol oynar.
  • Güvenlik sağlaması ve kolay kullanımıyla fiziksel kredi kartlarına duyulan gereksinimi minimize eder.
  • İletişim bilgisi, fotoğraf ve URL bilgisi gibi verilerin iki cihaz arasında aktarımını kolaylaştırır.
  • Fiziksel anahtar ve parola ihtiyacını ortadan kaldırarak basit bir dokunuşla güvenli alanlara erişimi mümkün kılar.
  • Ödeme işlemlerinde operasyonel açıdan verimliliğin artmasını sağlar.
  • Ödemelerde geleneksel kredi kartlarına göre kullanıcıya daha etkili bir güvenlik imkanı sunar.
  • Birden fazla kart arasından kullanıcıların dinamik olarak seçim yapmasına imkan tanır.

NFC Kullanımının Avantajları Neler?

Hayatı çok daha pratik hale getiren ve NFC ile desteklenen teknoloji uygulamaları şöyle sıralanabilir:

Veri Aktarımı

İki cihaz arasında dosya alma ve gönderme gibi veri aktarım süreçlerinde kullanılabilir. Gönderilecek dosya seçildikten sonra gönderen ve alıcı cihaza hafifçe dokunarak süreç hızlı bir şekilde başlatılabilir.

Ulaşım

Tren turnikeleri, otobüslerin ödeme kartları ve güvenli giriş çıkış için şirket otoparkları gibi pek çok alanın sistemine güç sağlar.

NFC Etkin Pasaportlar

Bazı ülkelere ait pasaportlar NFC özelliklidir. Bu sayede kullanıcı pasaport bilgilerine tek dokunuşla erişim sağlanabilir. Hükümetler ziyaretçilerin hareketlerini kontrol ederek suçlu olanların ülkeye giriş yapmasını önleyebilir.

Otomatik Otel Süreçleri

Otel ve tatil köylerinin büyük bir kısmı NFC teknolojisini kullanarak giriş ve çıkış işlemlerini otomatikleştirir.

Sosyal Ağlar

Dünyanın farklı yerlerindeki insanların birbiriyle iletişimde kalmasını kolaylaştırır. NFC sayesinde arkadaşınız ile müzik dinlemek ve eş zamanlı olarak fotoğraf paylaşmak kolaylaşır.

Ev Otomasyonu

Ev platformlarından bazılar NFC desteklidir. Hem iOS hem de Android işletim sistemiyle çalışma sergileyen cihazları kullanarak otomasyonu kontrol etmek için hazırlanan NFC etiketlerini yapılandırmak mümkün olur.

Ödemeler

NFC teknolojisinin en yoğun kullanımı, mobil cihazlar üzerinden nakit olmayan ve kartsız olarak ödeme yapılması durumuna görülür. Pratik bir şekilde gerçekleştirilen NFC ödemeleri sırasında kullanıcılardan CVC numarası gibi herhangi bir ayrıntı talep edilmez. Mobil bir cihaz ile NFC terminaline dokunarak ödeme gerçekleştirilebilir. NFC ödeme sistemi sayesinde pek çok işletme rakiplerin önüne geçerek çok daha iyi müşteri deneyimi sunabilir. Siz de mevcut ya da yeni kuracağınız işletmeniz için e-dönüşüm hizmetleriyle tanışmak ve rakipleriniz arasında öne çıkmak istiyorsanız, QNB Finansbank Dijital Köprü tarafından sunulan çözüm odaklı hizmetlerden yararlanabilirsiniz.