Hangi Ülkede Şirket Kurmak Daha Avantajlı?

Okuma Süresi 3 dk
11.03.2024

Hangi Ülkede Şirket Kurmak Daha Avantajlı?

Son yıllarda küreselleşmenin de etkisiyle pek çok yatırımcı, yurt dışında şirket kurma ve işlerini büyütme konusunda planlar yapar. Bu noktada şirket kurmanın avantajlı olduğu ülkeler öne çıkar. Hem vergi avantajı hem teknolojik altyapısı hem de gelişmiş ekonomik koşulları ile adından söz ettiren ülkeler, yeni girişimler için ideal noktalar arasında gösterilir. Öte yandan söz konusu ülkelerin hukuki düzeni, bürokratik yapısı ve kolay yatırımcı vizesi olanakları da yatırımcıları cezbeden noktalar arasında bulunur. Siz de farklı ülkelerin sunduğu avantajları değerlendirerek dijital şirketinizi kurabilir, yeni pazarlara açılma şansı yakalayabilirsiniz. Peki, hangi ülkede şirket kurmak avantajlı?

Şirket Kurma Noktasında Avantajlar Sunan Ülkeler

Siz de yurt dışında şirket kurmak istiyorsanız, işte en avantajlı ülkeler:

Singapur

Son yıllarda dijital şirket kurmak isteyenlerin favori ülkelerinden biri, Singapur. Asya kıtasının güçlü ülkelerinden biri olan Singapur, iş yapmanın en kolay olduğu ülkeler arasında. Online şirket açma işlemlerinin sadece 3 gün sürdüğü ülkede, şirketinizi rahat dijital süreçler sayesinde hızlıca kurabilirsiniz. Üstelik vergi avantajlı ülkeler arasındaki Singapur’da sermaye kazanç vergisi yok. Ek olarak Singapur'da bürokratik işlemlerin kolaylığı ve güçlü ulaşım sistemi de ülkeyi yatırımcılar için ideal kılar.

İsviçre

Avrupa’nın doğal güzellikleri ile dikkat çeken ülkelerinden bir diğeri, İsviçre. Yaşam ve eğitim standartlarının yüksek olduğu İsviçre, Avrupa’da en az vergi alan ülkeler listesinde bulunur. Yatırımcılar için yüksek vergi muafiyeti sunan İsviçre’de, dernek ve tüzel kişiler için vergi oranı %4,25 olurken kurumsal şirketler için bu oran %8,5’tir. Şirket açmak için bürokratik işlemlerin hızlı seyrettiği ülkede, şirketinizi 6 gün gibi bir sürede açabilirsiniz.

Yeni Zelanda

Dijital şirket kurmak isteyenlerin en çok tercih ettiği ülkeler arasında Yeni Zelanda dikkat çeker. İşgücü maliyetinin diğer ülkelere oranla hayli düşük olduğu Yeni Zelanda’da, şirket kurmak yalnızca 1 gün sürer. İş yapma kolaylığı ile adından söz ettiren ülkede yatırımcılar; sosyal güvenlik, bordro ve sermaye kazancı gibi ek vergi yükümlülüklerinden muaf tutulur. Özellikle niş alandaki işler için uygun koşullar sunan Yeni Zelanda, girişimcilerin uğrak noktalarından olmayı başarır.

Estonya

Az nüfuslu ülkelerden biri olan Estonya, e-vatandaşlık sistemi ile yatırımcılara şirket kurma konusunda kolaylık sunar. Estonya’da bir şirket kurmak için orada fiziksel bir mağaza açmanıza veya yaşamanıza gerek yok. Ülkede dijital vatandaşlığa başvurarak kabul aldığınızda 1 gün içinde online şirketinize sahip olabilirsiniz. Üstelik dijital şirketinizle ilgili tüm prosedürleri internetten yürütebilirsiniz. Gerekli yasal süreçlerin ardından Estonya pazarında iş yapmaya başlayabilirsiniz.

Güney Kore

Asya’nın gelişmekte olan ülkelerinden biri olan Güney Kore, teknoloji ve otomobil sektörlerinde yatırımcılar için tam bir cazibe merkezi olarak öne çıkar. Yetenekli işgücüne sahip olan ülkeye yatırım yaparak teknoloji alanında her geçen gün gelişen fırsatlardan yararlanabilirsiniz. Güney Kore’de şirketinizin yeni bir şubesini açabilir veya keşif amaçlı bir ofis kurma hakkından faydalanabilirsiniz. Ülkede yatırımcılar tarafından en çok tercih edilen şirket türü, limited şirket olup oldukça ekonomik süreçler sunar.

BAE

Uluslararası yatırımcıların radarında olan bir başka ülke, BAE. Ülkenin en cazip noktalarından olan Dubai’de, turizm ve kiralama sektörüne yatırım yapabilirsiniz. Bunun yanında ülkede yükselen sektörlerden bir diğeri de konaklama. Lüks konaklama seçeneklerine olan ilginin arttığı Dubai’de, hizmet sektörüne yönelik bir iş kurabilirsiniz. Uluslararası lojistik işleri için önemli noktalardan olan BAE, stratejik konumu ile dikkat çeker. BAE’de şirket açmanın en avantajlı yanları; basit bürokrasi ve düşük vergi oranları.

ABD

Şirket kurma konusunda dünyanın en avantajlı ülkelerinin başında, hiç kuşkusuz ABD gelir. Fırsatlar ülkesi olarak bilinen Amerika’da, inovatif ve istihdam imkanı sunan işler her zaman takdir edilir. İşinizi kurarken ihtiyaç duyabileceğiniz finansman ve kaynak noktasında ülkede önemli fırsatlar elde etmeniz mümkün. Fonlar, iş ortakları ve melek yatırımcıların oldukça fazla olduğu ülkede, işinizi genişletmek için değerli olanaklar yakalayabilirsiniz. İşinizi 6 günde kurabileceğiniz ülkede, son yıllarda home-office şirket işleri de hayli revaçta. Amerika’da iş kurabileceğiniz şehirler arasında Miami, Chicago, Los Angeles, New York ve Boston ilk sıralarda. Siz de şirket kurmanın avantajlı olduğu ülkeler arasından sektörünüze uygun seçimler yaparak önemli iş fırsatları yakalayabilir, işinizi genişletebilirsiniz. Dijital iş süreçlerinde QNB Finansbank Dijital Köprü’nün bankacılık ve diğer dijital çözümlerinden yararlanabilir, tüm işlemleri tek yerden yönetebilirsiniz. Dijital Köprü’ye özel avantajlı fiyatlarla yurt dışında şirket kurmak için hemen Yurt Dışı Şirket Kurulum Çözümü Mükellef’e başvurun!

https://www.qnbfinansbank.com/dijitalkopru/dijital-cozumlerimiz/mukellef