Açık Bankacılık KOBİ`ler için Neden Önemli?

Okuma Süresi 3 dk
15.03.2024

Açık Bankacılık KOBİ`ler için Neden Önemli?

“Open Banking”, yani “Açık Bankacılık” hizmeti, firmaların finansal hareketlerini hızlandırma ve şirketlere çeviklik kazandırma amacıyla uygulanan bir yöntemdir. Dijital bankacılık yöntemlerinin hızlı ve güvenilir bir şekilde gerçekleştirilebilmesine olanak tanıyan açık bankacılık, işletmeler için de önemli avantajlara sahiptir. Firma için açık bankacılık, şirketleri dijital dönüşüm sürecinden geçirmenin ve şirket hacmini zirveye taşımanın en önemli adımlarından biridir. Peki açık bankacılık nedir ve neden önemlidir? Merak ettiğiniz tüm detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Açık Bankacılık (Open Banking) Hizmeti Nedir?

Açık bankacılık, finans sektörünün dijital platformlara taşınmaya başlamasıyla ortaya çıkan ve mobil bankacılık uygulamalarının daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına olanak tanıyan bir yöntemdir. Açık bankacılık hizmetinde şahıs ve şirketlerin bankacılık verileri, hesap sahibinin rızası alınarak üçüncü taraf kurumlarla paylaşılır. Bu sayede müşteriye özel yeni ürün ve hizmetler kolaylıkla geliştirilebilir.
Açık bankacılık hizmeti, regülasyon kurumları tarafından denetlenen ve güvence altına alınan bir süreçtir. Bu sebeple de belirli standartlara tabi olarak uygulanır. Açık bankacılık hizmetleri için müşterinin verdiği izin, 6 ay boyunca geçerlidir. İznin üzerinden 6 ay geçtikten sonra müşterinin yeniden izin vermemesi durumunda finansal verilerin üçüncü taraflarla paylaşılması durdurulur.

Açık Bankacılık KOBİ’ler için Neden Önemlidir?

Açık bankacılık, finans kuruluşlarının verileri birbirleriyle paylaşmaları sayesinde tüm finansal durumunuzu tek bir merkezden görüntüleyebilmenize ve denetleyebilmenize olanak tanır. Bu sebeple de şirket yönetimine büyük bir kolaylık katar. Özetle firmalar için açık bankacılık, şirketin finansal hareketlerini denetlemenin, maddi varlıkları tek bir merkezden yönetmenin, firmanın finansal durumunu kolayca analiz etmenin en kolay yoludur. Uygulamanın firmalar için neden önemli olduğuna dair diğer detaylar ise şu şekildir:

  • Bankacılık mobil uygulamalarında, artık başka bankalarda bulunan hesaplarınızın da görüntülenebilmesi, açık bankacılığın sağladığı avantajlardan biridir. Bu kolaylık, şirketler için son derece ciddi bir fırsat. Şirketler, farklı müşterilerden ödeme alabilmek için birçok farklı bankada hesap açabilir. Bu hesapların çokluğu ise denetimi ve finansal takibi zorlaştırabilir. Açık bankacılık ile hangi bankada olduğu fark etmeksizin tüm banka hesaplarınız bir araya gelir ve kolaylıkla görüntülenebilir.
  • Açık bankacılığın sağladığı bu avantaj sayesinde şirketinize hangi dönem ne kadar ödeme geldiğini, şirketinizin hangi hesabından ne kadarlık ödeme çıktığını, hesaplarınızda ne kadar nakit biriktiğini rahatlıkla görüntüleyebilir, birden fazla banka hesabına sahip olmanın oluşturabileceği sayısız dezavantajdan rahatlıkla korunabilirsiniz.
  • Açık bankacılık uygulaması, finans kuruluşları arasındaki iletişimi güçlendirir ve bu da farklı bankaların kendi aralarında gerçekleştireceği işlemlere önemli bir hız katar. Açık bankacılık hizmetinden faydalanan müşterilerin farklı bankalara para gönderme ve farklı bankalardan para alma hızı maksimum noktaya ulaşır. Finans kuruluşları, açık bankacılıktan yararlanan müşterilerin finansal durumlarını net olarak bildiği için farklı bankalardaki kredi, kredi kartı gibi işlemler normalden çok daha hızlı bir şekilde sonuçlanır.

KOBİ’ler Açık Bankacılıktan Nasıl Faydalanabilir?

İşletmeler, açık bankacılık hizmetlerinden farklı şekillerde yararlanabilir. Bu uygulamanın şirketlere sağladığı en büyük kolaylık, şirketin tüm finansal işlemlerini dijital platformlara taşıması ve bu sayede şirket işlemlerine önemli bir hız kazandırmasıdır. Finansal durumunuzu rahatlıkla denetleyebilmeniz, tek platform kullanarak istediğiniz hesabınızdan nakit çıkışı sağlayabilmeniz gibi avantajlar ise size önemli bir zaman ve kaynak tasarrufu sağlar.
Açık bankacılığın sağladığı avantajlardan daha da yararlanmak için, şirketinizin finansal varlığını tamamen dijital dönüşüm sürecinden geçirebilirsiniz. e-İmza, e-fatura gibi hizmetlerden yararlanarak şirketinizin ön muhasebe işlemlerini tamamen dijital platformlar üzerinden gerçekleştirebilir, şirketinizin işlem hızını maksimum noktaya taşıyabilirsiniz. Dijital dönüşüm sürecinde şirketinizin ihtiyaç duyacağı tüm desteği ise QNB Finansbank Dijital Köprü’de bulabilirsiniz.