İçeriğe Git Alt Bölüme Git Sol Menüye Git

Türev Ürünler

QNB Finansbank'la artık her şey mümkün!

Yeni çağın hızlı değişen finansal piyasalarında ulaşılması zor olarak bilinen ve genellikle kurumsal yatırımcılara yönelik olduğu düşünülen türev ürünlerine, artık siz de kolayca ulaşabilirsiniz.

Konusunda uzman müşteri ilişkileri yöneticilerimizin yardımı ile yönetmeyi hedeflediğiniz risklerinize ya da yatırım tercihlerinize uygun olan ürünleri seçebilir ve size sağlayacakları avantajları öğrenebilirsiniz. Böylelikle olası risklerden korunabilir veya yatırımlarınıza daha sağlıklı yön verebilirsiniz.

Hızlı değişen piyasalarda geleceği görememekten şikayetçi misiniz? Yatırım yapmak istediğiniz varlığın gelecekteki fiyatını bilmek artık bir hayal değil. Future ve forward işlemleri ile artık finansal piyasalardaki fiyatlar siz nasıl isterseniz öyle olacak.

Tezgahüstü Türev İşlem Türleri ve Dayanak Varlıkları Listesini görmek için tıklayınız.

Türev Ürünlerini Yakından Tanıyın!

Hızlı değişen piyasalarda geleceği görememekten şikayetçi misiniz? Yatırım yapmak istediğiniz varlığın gelecekteki fiyatını bilmek artık bir hayal değil. Future ve forward işlemleri ile artık finansal piyasalardaki fiyatlar siz nasıl isterseniz öyle olacak.

Forward, bir para biriminin başka bir para birimine karşı önceden belirlenmiş vade ve kur üzerinden alım veya satımını düzenleyen bir anlaşmadır. En önemli avantajı, işlem vade ve miktarının ihtiyaca yönelik olarak belirlenebilmesidir. Vadede taraflar, önceden belirlenen kur ve miktarda yükümlülüklerini yerine getirmek zorundadırlar.

Forward işlemler ağırlıklı olarak kurumların ve yatırımcıların kur riskini yönetmeye yönelik kullandıkları vadeli bir işlemdir.

Futures kontratı belli standarttaki belli bir ürünün, ileri bir tarihte, sözleşmenin yapıldığı anda belirlenen bir fiyat üzerinden alım veya satımını düzenleyen sözleşmedir. Futures konratlar, forward sözleşmelerinden farklı olarak organize piyasalarda işlem görürler ve standartlaşmış sözleşme şartlarına sahiptirler. Bu şartların başlıcaları,

  • Sözleşmenin türü,
  • İşleme konu dayanak varlık,
  • Dayanak varlığın miktarı,
  • Sözleşmenin vadesi,
  • Günlük fiyat hareket limitleri,
  • Asgari teminat oran ve tutarları,
  • Uzlaşma fiyatının belirlenme şekli.

Futures kontrat alım satımı yapan yatırımcıların, günlük olarak teminat değerlemesi yapılmak durumundadırlar. Böylelikle yatırımcı günlük olarak pozisyonlarını takip etme ve yönetme şansını da yakalar.

Futures işlemlere konu varlıklar çok değişkendir, ihtiyaca bağlı olarak dövize, hisse senedine, varlığa dayalı endekslere, sermaye piyasası araçlarına ve hammaddeye dayalı kontratlarda işlem yapılabilir.

QNB Finansbank ile tanışacağınız Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası'nda işlem gören döviz (USD/TL ve EUR/TL) BİST endekslerine (BİST 30 ve BİST 100), faize (365 günlük faiz oranı ve 91 günlük fazi oranı ) ve emtiaya (Pamuk, Buğday, Altın) dayalı vadeli işlem sözleşmeleri size etkin ve ulaşılması kolay bir ürün alternatifi sunar.

VIOP tüm futures piyasalarda olduğu gibi düşük bir başlangıç teminatıyla size yüksek bir getiriden yararlanma olasılığı sağlar. Bunların yanı sıra döviz kurlarındaki iniş çıkışlara karşı kendinizi koruyabilir, sadece yükselen piyasalarda değil düşen piyasalarda da kar elde edebilirsiniz.

Yeni çağın hızlı değişen finansal piyasalarında, yatırımlarınıza ihtiyaç duyduğunuz esnekliği sağlayacak bir alternatif:

"Opsiyon kontratlarıyla QNB Finansbank farkı ile tanışmaya ne dersiniz?"

Opsiyon, opsiyonu satın alan yatırımcıya bir varlığı belirli bir vadede veya vadeye kadar herhangi bir tarihte, belirli bir miktarda ve belirli bir fiyattan alma ya da satma hakkı tanıyan kontrattır. Opsiyonda sözkonusu alma veya satma hakkını kullanmak (opsiyonu uygulamak), kontratı satın alan tarafa aittir. Opsiyonu satın alan taraf bu opsiyon hakkı karşılığında opsiyon satıcısına başlangıçta belli olan bir prim ödemektedir.

Opsiyon kontratları hem organize piyasalarda hem de tezgahüstü piyasalarda alınıp satılabilir. Bu nedenle opsiyonun vade, miktar ve fiyatı ihtiyaca yönelik olarak belirlenebilir.

Opsiyon kontratlarına konu varlıklar çok değişkendir, ihtiyaca bağlı olarak döviz, hisse senedi, varlığa dayalı endekslere, sermaye piyasası araçlarına ve hammaddeye dayalı kontratlarda işlem yapılabilir. Ülkemizde şu anda en çok işlem gören kontratlar döviz ve hisse senedi kontratlarıdır.

Swap işlemi, iki tarafın birbirlerine belirli periyodlarla ödeme taahhütlerini içeren bir sözleşmedir. Sözleşmenin asli unsurları arasında, el değiştirecek varlık veya varlıkların tanımı, her bir varlığa uygulanacak sabit veya değişken faiz oranı ve ödeme tarihleri sayılabilir.

Swap piyasasında ağırlıklı işlem gören swaplar para ve faiz swaplarıdır. Ürünler ağırlıklı olarak nakit akışlarını ve faiz yükümlülüklerini yönetmeyi hedefleyen kişi ve kurumlar tarafından tercih edilir.

Risk ve getiri tercihlerine bağlı olarak değişik ürünlerin biraraya getirilerek birleştirilmesi ve getiri ya da koruma seçeneklerinin farklılaştırılması sonucu oluşturulan ürünlerdir.

Elde edilen en büyük avantaj, ihtiyaca veya talebe birebir örtüşen ürün alternatifleri yaratabilmektir. Ürünler değerlendirilirken tüm ürün detayları ve olası riskler göz önünde bulundurulmalıdır.

Tam teminatlı opsiyon, herhangi bir para cinsini, belirli bir vadede, müşterinin belirlemiş olduğu bir seviyeden alma ya da satma hakkını bankaya satarak, karşılığında bankanın müşteriye prim ödemesi ile yaptığı bir opsiyon işlemi olup, bu opsiyona konu olan anaparanın aynı vade için vadeli mevduata bağlanarak mevduat faiz getirisi sağladığı bir türev üründür. Opsiyon işlemi karşılığında, müşteri mevduatı teminat olarak alınmaktadır.

Finansal piyasaların hızla büyüyen, yeniliklere açık ve yatırımcıların hayatını kolaylaştıran ürünleri ile ilgili detaylı bilgi almak için sizi QNB Finansbank'a bekliyoruz.

Türev Ürünleri Hakkında Detaylı Bilgiler

Size özel yatırım ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi alabilmeniz için sizi en yakın QNB Finansbank Özel Bankacılık Merkez ve Hizmet Noktaları'na bekliyoruz.

Tıklayın, Size en yakın QNB Finansbank Şubesi'ni hemen öğrenin! İnternet Şubesi şifreniz yoksa; hemen almak için tıklayın.