bildirim ikonu
Ana içeriğin başı

İşlem Rehberi

İşlemlerin Gerçekleştirilmesi

QNB Finansbank İnternet Şube ve QNB Mobil'de iki tipte işlem yapabilirsiniz: Görüntüleme ve finansal işlemler.
Bir ürününüzle veya ürünleriniz üzerinden gerçekleşen işlemlerle ilgili görüntüleme işlemi yapabilmek için İnternet Şubesi’nde önce ekranın üst kısmındaki işlem menüsünden ana kategoriyi, sonra da altına açılan setten ilgili ürünü seçmelisiniz. QNB Mobil’de ise ana menüden ana kategoriyi ve ardından da görüntülemek istediğiniz ürün ile ilgili alt kategoriyi seçmelisiniz.

Para transferi, ödemeler, yatırım ürünü alım-satımı gibi işlemlerde önce işlem yapmak istediğiniz ürünü, ardından işlemin ya da ürünün alım/satım/işlemin tamamlanması için paranın hareket göreceği hesabı/hesapları seçerek ilerlemeniz gerekir. Ayrıca işlemin ileri bir tarihte, belirli kurallar çerçevesinde veya belirli periyodlarda gerçekleşmesi için emir/talimatlar verebilirsiniz.

Kredi kartı ve kredi menülerinde doğrudan finansal olan veya finansal etkisi bulunan işlemler yapmak isterseniz, işlem yapmak istediğiniz alt ürün ya da hizmeti seçtikten sonra ürünle ilgili tercih ettiğiniz özellikler, kendinize ait bilgiler, taksit sayısı gibi unsurları seçmeniz/belirlemeniz gerekir.

QNB Finansbank İnternet Şube ve QNB Mobil'de finansal etkisi bulunan tüm işlemlerin akışlarında, işlem gerçekleşmeden önceki adımda onay sayfası gösterilir. Onay sayfasında, gerçekleştirmek üzere olduğunuz işlem/satın almakta olduğunuz ürün ya da hizmetle ilgili özet bilgiler ve ürünle ilgili koşullara yer verilir. Onay ekranlarında yer alan "Onayla" butonuna basmanız halinde işleminiz, kabul ettiğiniz koşullarda gerçekleşir. Bu sayfada yer alan "Geri" (ya da "Vazgeç") butonuna basarak önceki adımlara geri dönebilir, değişiklikler yapabilir veya işlemden tamamen vazgeçebilirsiniz. Benzer şekilde, herhangi bir işlemi gerçekleştirmekteyken "onay" adımına kadar herhangi bir adımda ekranın diğer üst kısmındaki menüden bir seçim yaparak, ana sayfa veya güvenli çıkış gibi bağlantılara tıklayarak, işleminizi yarıda bırakabilir ya da tamamen vazgeçebilirsiniz.

Tercih Edilen Ürün/Hizmetler için Tahsil Edilebilecek Ücret, Komisyon ve Diğer Tutarlar Hakkında Bilgi

QNB Finansbank İnternet Şube ve QNB Mobil'de gerçekleştireceğiniz işlemlerle ilgili faiz, işlem ücreti-komisyon veya vergiler, işleminizi yaparken tercih ettiğiniz hesap ya da kartlardan tahsil edilir. İşleminizin gerçekleşme süresi, satın aldığınız ürünün veya hizmetin özelliklerine göre değişiklik gösterebilir. İşleminiz, işleme onay vermenizin hemen ardından gerçekleşebileceği gibi, onay ekranlarında size bilgisi verilmek koşuluyla belirli şartlara bağlı olarak veya sizin tercihinizle ileri bir tarihte de gerçekleşebilir.

İnternet Şube ve QNB Mobil'de işlemlerinizi tamamladıktan sonra güvenli çıkış yaparak oturumunuzu kapatmayı unutmamalısınız.

Sözleşmelerin Saklanması

İnternet Şube ve QNB Mobil’den yaptığınız işlemler tamamlanmadan önce bilginize sunulacak ve tarafınızca onaylanması gereken sözleşmeler, bireysel müşteri olarak tercih ettiğiniz ürün/hizmet Finansal Hizmetlere İlişkin Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği kapsamında mesafeli olarak satın alınabilen bir ürün/hizmet ise, anılan Yönetmelik kapsamında işlem tamamlandıktan sonra dilerseniz belirteceğiniz elektronik posta adresinize gönderilmekte ve bu sözleşmeler Bankamızca 10 yıl süreyle saklanmaktadır. Ayrıca, bireysel müşteriler olarak, İnternet Şube ve QNB Mobil'nden satın aldığınız bankacılık ürün/hizmetlerine ait sözleşmelere dilediğiniz zaman yine İnternet Şubesi üzerinden de ulaşabileceksiniz. Tüzel müşterilerin QNB Finansbank Kurumsal İnternet Şube ve QNB Mobil aracılığıyla yaptıkları işlemlere ait sözleşmelerin örnekleri ise QNB Finansbank web sitesindeki sözleşmeler alanında yer almaktadır.

Gizlilik Kuralları

QNB Finansbank, bankacılık anlayışı ve müşteri odaklı hizmet felsefesi ile edindiği veya sakladığı müşteri bilgilerinin gizliliğini sağlamayı aşağıdaki temel kurallar çerçevesinde taahhüt etmektedir.

Müşterilerimizden bankacılık işlemlerini yerine getirebilmek için zorunlu olan ve verilen hizmetlerde ihtiyaç duyulan bilgiler alınmakta ve saklanmaktadır.

Müşteri bilgileri yasal düzenlemelerin izin verdiği çerçevede ya da  kendi onayları dahilinde  üçüncü şahıs veya kurumlar ile paylaşılabilmektedir.

Müşteri bilgileri, bankanın tabi olduğu düzenleyici kurumlar, yargı ve yürütme mercileri tarafından istendiği takdirde yasal düzenlemeler çerçevesinde açıklanabilecektir.

Destek hizmeti almak amacıyla farklı kuruluşlarla çalışılması durumunda, bu firmaların QNB Finansbank gizlilik politikasına ve şartlarına uymaları sağlanmaktadır.

Müşteri bilgilerine yetkisiz erişimlerin engellenmesi için bilgi sistemleri üzerinde gerekli güvenlik önlemleri alınmaktadır.

Banka personeli tarafından müşteri bilgilerine erişimler, işin yapılabilmesi için gereken en kısıtlı yetki seviyesi ve görevler ayrılığı prensibi esas alınarak düzenlenmektedir.

Müşterilerimiz ve potansiyel müşteriler QNB Finansbank Şubelerine başvurarak ya da 0850 222 0 900 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak e-bülten listelerimizden çıkabileceklerdir.

Gizlilik kurallarıyla ilgili güncel bilgilere web sitemiz ana sayfasından ulaşılabilen Gizlilik Politikası bağlantısı aracılığıyla erişebilirsiniz.

Kişisel Verilerin Korunması

QNB Finansbank sürdürmekte olduğu Bankacılık hizmetleri kapsamında hukuka uygun bir biçimde yürüttüğü kişisel veri işleme faaliyetini disiplin altına almak, Anayasa’ nın 17. maddesinde ifade edilen kişinin dokunulmazlığı, maddi ve manevi varlığı ile yine Anayasa’ nın 20. maddesi ile koruma altına alınan kişinin temel hak ve özgürlükleri ve bu bağlamda kişisel verilerin işlenmesine yönelik benimsenen prensipleri ortaya koymak, kurum kültürünü oluşturmak, şeffaflığı sağlamak amacıyla hazırladığı Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Politikasında yer verilen prensipler çerçevesinde hareket etmektedir.

QNB Finansbank tüm çalışanları ile birlikte kişisel verilerinizin güvenliğine en üst düzeyde önem vererek, sunulan tüm ürün ve hizmetlerde kişisel verilerinizin güvenliğinin ön planda olduğu bilinci ile faaliyetlerine devam etmektedir.

Kişisel verilerinizin bankacılık işlemleri için kullanılması, özel hayatınızın gizliliği ve temel hak ve özgürlüklerinizin korunması QNB Finansbank’ın temel prensibidir.

Uyuşmazlık Halinde Başvurulacak Uyuşmazlık Çözüm Mekanizmaları

QNB Finansbank İnternet Şube ve QNB Mobil vasıtası ile alacağınız finansal hizmetlere ilişkin şikâyet ve itirazlarınızı öncelikle çözümlemek için adına QNB Finansbank'ın 0850 222 0 900 no'lu Çağrı Merkezine iletmeniz mümkündür. Bireysel müşteri iseniz, bu şikâyetlerinizi dilerseniz tüketici mahkemelerine, Türkiye Bankalar Birliği bireysel müşteri hakem heyetlerine veya tüketici hakem heyetlerine de iletmeniz mümkündür.