notify icon
Ana içeriğin başı

Yatırım Fonu

Birikimlerinizi uzman ellere emanet edin, kafanız rahat etsin

Profesyonel portföy yöneticilerimizin desteği ile sizin tarafınızdan belirlenen vade ve risk grubuna uygun yatırım kompozisyonlarını seçebilir, yatırımlarınızı farklı finansal araçlara yönlendirerek kazancınızı istikrarlı hale getirebilirsiniz.

Kazancınızı Değer Katacak Fırsatlara QNB Finansbank Portföyü ile Ulaşın!

  • Farklı sermaye araçlarına yatırım yapabilme kolaylığı,
  • Sadece vadesiz hesap üzerinde işlem yapabilme avantajı,
  • Yatırım sepetiniz hakkında profesyonel destek alabilme olanağı,
  • Küçük sermayeler ile büyük yatırımlara dâhil olabilme şansı,
  • İstediğiniz zaman nakde dönebilme kolaylığı,
  • Portföy çeşitlendirmesi ile riskleri minimize edebilme imkânı.

Yatırım Fonları ve Avantajları

Yatırım Fonu Nedir?

Yatırım fonları, her bir yatırımcının kendi hisselerinin sahipliğini ve kontrolünü elinde bulundurduğu, toplu olarak menkul kıymet satın alınan ve çeşitli sermaye piyasası araçlarından oluşan portföyü işletmek için kullanılan çok sayıda yatırımcıya ait bir sermaye arzıdır.
Bankamızda bulunan vadesiz hesabınız üzerinden kolaylıkla yatırım fonu alıp satabilirsiniz.

Yatırım Fonları Ücretleri

Kod Fon Fon İçtüzüğünde Yer Alan Yönetim Ücreti Oranı (Günlük) Fon İçtüzüğünde Yer Alan Yönetim Ücreti Oranı (Yıllık)
FI 5 QNB Finans Portföy Para Piyasası Fonu 0,0000300 1,10%
FYT QNB Finans Portföy Kısa Vadeli Borçlanma Araçları Fonu 0,0000475 1,73%
FI3 QNB Finans Portföy Borçlanma Araçları Fonu 0,000049 1,80%
FYO QNB Finans Portföy Özel Sektör Borçlanma Araçları Fonu 0,0000300 1,10%
FYD QNB Finans Portföy Birinci Hisse Senedi Fonu ( Hisse Senedi Yoğun Fon) 0,0000750 2,74%
FUB QNB Finans Portföy Eurobond Borçlanma Araçları Fonu 0,0000205 0,75%
FNO QNB Finans Portföy Birinci Değişken Fon 0,0000550 2,01%
DJA QNB Finans Portföy Dow Jones İstanbul 20 Hisse Senedi Yoğun Borsa Yatırım Fonu 0,0000200 0,73%
FGS QNB Finans Portföy Gümüş Borsa Yatırım Fonu 0,0000130 0,47%
FGA QNB Finans Portföy Altın Borsa Yatırım Fonu 0,0000130 0,47%
FUS QNB Finans Portföy A.B.D. Hazine Bonosu Dolar Borsa Yatırım Fonu 0,0000100 0,37%

Yatırım Fonları Avantajları

Yatırım Fonları Profesyonel Yöneticiler Tarafından Yönetilir

Yatırım araçlarının rüçhan hakları, temettüleri ve vade takipleri profesyonel yöneticiler tarafından gerçekleştirilir. Anlık olarak takip edilen yatırım fonları, uzman portföy yöneticileri tarafından ve riskin dağıtılması ilkesi ile yönetilir.

Yatırım Fonları Riskin Dağıtılmasını Sağlar

Hazine bonosu, devlet tahvili, repo ve hisse senedi gibi zengin yatırım araçlarından oluşan yatırım fonları, tek bir yatırım aracının doğurabileceği risklerin paylaştırılarak dengeli ve güvenli bir şekilde kazanç sağlayabilmenize olanak tanır.

Yatırım Fonları ile Farklı Yatırım Araçlarına Yatırım Yapılabilir

Şahsi yatırım tercihlerinize ve risk profilinize uygun olarak farklı kompozisyonlardan oluşturulmuş çeşitli fonlara yatırım yapabilirsiniz.

Yatırım Fonları Kolayca Nakde Çevrilebilir

Elinizdeki yatırım fonlarını, mevcut getirisi ile birlikte kolayca nakde çevrilebilirsiniz.

Yatırım Fonları Büyük Ölçekli Yatırım Avantajı Sunar

Yatırım fonu sayesinde büyük ölçekli yatırım fonlarına dâhil olabilmek, makul bir sermaye ile büyük yatırımcıların elde ettiği yatırım avantajlarından küçük yatırımcı olarak yararlanılabilmek mümkündür.

Yatırım Fonları Vergi Avantajı Sağlar

Yatırım fonlarından kazanılacak gelirler üzerinden %10 stopaj ödenir. Ancak sahip olunan fon katılım belgelerinde herhangi bir gelir elde edilememesi halinde %10 stopaj ödemesi yapılmaz.
Devamlı olarak portföyünün yarısından fazlası (en az % 51'i)BİST'de işlem gören hisse senetlerinden oluşan yatırım fonlarının, bir yıldan fazla süreyle elde tutulan katılma belgelerinin elden çıkarılmasından sağlanan kazançlar üzerinden de stopaj yapılmaz. Bu gelirler ayrıca beyan edilmez.

Yatırım Fonlarımızı Yakından Tanıyın

QNB Finans Portföy Para Piyasası Fonu

Fon portföyü Finans Portföy Yönetimi A.Ş. tarafından yönetilen ve Para Piyasası Şemsiye Fonu'na bağlı olan Finans Portföy Para Piyasası Fonu, bu formda yer alan risk profilindeki yatırımcılara hitap eder.
Birikimlerini istenilen an nakde döndürebilmek isteyen ve düzenli gelir elde etmek isteyen yatırımcılar için oldukça uygundur. Dönemsel olarak nakit para hareketlerinin değerlendirilmesi için kullanılması önerilir.
Finans Portföy Yönetimi A.Ş. QNB Finansbank grubuna ait bir şirkettir.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

QNB Finans Portföy Kısa Vadeli Borçlanma Araçları Fonu

Borçlanma Araçları Şemsiye Fon'a bağlı olan Finans Portföy Kısa Vadeli Borçlanma Araçları Fonu, bu formda belirlenen risk profilindeki yatırımcılara hitap eder. Fon portföyü Finans Portföy Yönetimi A.Ş. tarafından yönetilir.

Fon toplam değerinin minimum %80'i devamlı olarak yerli ve yabancı kamu ve özel sektör borçlanma araçlarına yatırılacak ve portföyünün aylık ağırlıklı ortalama vadesi en az 25 en fazla 90 gün olacaktır.

Fon portföyüne yabancı sermaye piyasası araçları da dâhil edilebilir. Ancak, fon portföyüne fon toplam değerinin en fazla %20'si oranında yabancı para ve sermaye piyasası araçları dâhil edilebilir.

Finans Portföy Yönetimi A.Ş. QNB Finansbank grubuna ait bir şirkettir.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

QNB Finans Portföy Özel Sektör Borçlanma Araçları Fonu

Borçlanma araçları şemsiye fonuna bağlı olan Finans Portföy Özel Sektör Borçlanma Araçları Fonu, bu formda belirlenen risk profilindeki yatırımcılara yöneliktir. Fon portföyü Finans Portföy Yönetimi A.Ş. tarafından yönetilir.

Fon ağırlıklı olarak özel sektör tarafından ihraç edilmiş TL cinsi orta ve uzun vadeli özel sektör tahvillerine yatırım yaparak istikrarlı getiri sağlamayı amaçlamaktadır. Fon aynı zamanda piyasa koşullarına bağlı olarak Hazine tarafından ihraç edilmiş tahvil ve bonolara da yatırım yapabilmektedir. Stratejisine uygun olarak seçilen enstrümanlarda esnek davranan fonun, portföy dağılımı piyasa koşullarına göre aktif olarak yönetilmektedir.

Finans Portföy Yönetimi A.Ş. QNB Finansbank grubuna ait bir şirkettir.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

QNB Finans Portföy Borçlanma Araçları Fonu

Borçlanma Araçları Şemsiye Fonu'na bağlı olan Finans Portföy Borçlanma Araçları Fonu, bu formda belirlenen risk profilindeki yatırımcılara yöneliktir.

Fon toplam değerinin en az %80'i devamlı olarak yerli ve yabancı kamu ve özel sektör borçlanma araçlarına yatırılacaktır. Ancak, fon portföyüne fon toplam değerinin en fazla %20'si oranında yabancı para ve sermaye piyasası araçları dâhil edilebilir.

Fon portföyüne riskten korunma ve/veya yatırım amacıyla yurt içi ve yurt dışı borsalarda işlem gören pay, döviz, kıymetli madenler, faiz ve finansal endekslere dayalı türev araç (vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri), varant ve sertifikalar ile sadece riskten korunma amacıyla aynı varlıklara dayalı borsa dışından türev araç forward ve swap sözleşmeleri dahil edilebilir.

Fon portföyü Finans Portföy Yönetimi A.Ş. tarafından yönetilmektedir. Finans Portföy Yönetimi A.Ş. QNB Finansbank A.Ş grubuna ait bir şirkettir.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

QNBFinans Portföy Eurobond Borçlanma Araçları Fon

Borçlanma Araçları Şemsiye Fonu'na bağlı olan Finans Portföy Eurobond Borçlanma Araçları Fonu, bu formda belirlenen risk profilindeki yatırımcılara yöneliktir. Fon portföyü Finans Portföy Yönetimi A.Ş. tarafından yönetilmektedir.

Fon toplam değerinin en az %80'i devamlı olarak yerli ve yabancı kamu ve özel sektör dış borçlanma araçlarına (Eurobond) yatırılacaktır. Ancak, fon portföyüne fon toplam değerinin en fazla %20'si oranında yabancı para ve sermaye piyasası araçları dâhil edilebilir. Fon portföyüne riskten korunma ve/veya yatırım amacıyla yurt içi ve yurt dışı borsalarda işlem gören pay, döviz, kıymetli madenler, faiz ve finansal endekslere dayalı türev araç (vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri), varant ve sertifikalar ile sadece riskten korunma amacıyla aynı varlıklara dayalı borsa dışından türev araç forward ve swap sözleşmeleri dahil edilebilir.

QNB Finans Portföy Yönetimi A.Ş. QNB Finansbank A.Ş grubuna ait bir şirkettir.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

QNB Finans Portföy Yönetimi A.Ş Değişken Şemsiye Fonu

QNB Finans Portföy Birinci Değişken Fon

Bu fon, Değişken Şemsiye Fon'a bağlı Finans Portföy Birinci Değişken Fon'dur ve bu formda belirlenen risk profilindeki yatırımcılara yöneliktir.

Fon piyasa koşullarına göre mevzuatın belirlediği sınırlar çerçevesinde aktif olarak yönetilmektedir. Fon bu amaçla farklı piyasalarda uzun veya kısa pozisyon alarak hedefine ulaşmaya çalışır. Bu çerçevede, fon ağırlıklı olarak para piyasası araçları ile devlet ve özel sektör borçlanma araçlarından sabit bir getiri hedeflerken; hisse, bono ve döviz piyasasındaki aşağı veya yukarı yönlü hareketlerden faydalanmak amacıyla uzun veya kısa pozisyon alır.

Fon değişen piyasa ve ekonomi koşullarına göre hangi varlık türüne hangi yönde (uzun veya kısa) ve ne oranda yatırım yapılması gerektiğini belirler. Fon portföyü Finans Portföy Yönetimi A.Ş. tarafından yönetilmektedir. Finans Portföy Yönetimi A.Ş. QNB Finansbank grubuna ait bir şirkettir.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

QNB Finans Portföy Yönetimi A.Ş Hisse Senedi Şemsiye Fonu

QNB Finans Portföy Birinci Hisse Senedi Fonu

Bu fon, hisse senedi şemsiye fonuna bağlı Finans Portföy Birinci Hisse Senedi Fonu (Hisse Senedi Yoğun Fon) 'dur ve bu formda belirlenen risk profilindeki yatırımcılara yöneliktir. Fon portföyü Finans Portföy Yönetimi A.Ş. tarafından yönetilmektedir.

Yatırım stratejisi ile uyumlu oranda kısa vadeli dalgalanmaları ön planda tutmaksızın ortaklık paylarına yatırım yaparak, uzun vadeli BIST Tüm Endeksinin getirisinden daha yüksek katma değer yaratmayı amaçlar. Fon hedefi doğrultusunda, hedef piyasa değerinin altında işlem gören ve büyüme potansiyeli olan ortaklık paylarına yatırım yapar.

QNB Finans Portföy Yönetimi A.Ş. QNB Finansbank grubuna ait bir şirkettir.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

Fon İşlemleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Fon Alım Satım Saatleri

İŞLEM TÜRÜ İŞGÜNÜ SAAT YARIM GÜN SAAT
Talimat kabul
-Aynı gün valörlü işlemler
-İleri valörlü işlemler
08:45 - 13:30
08:45 - 17:30
08:45 - 11:30
08:45 - 12:30
Eşleşmeyen talimat otomatik iptal
-Aynı gün valörlü işlemler
-İleri valörlü işlemler
13:35
17:35
11:35
12:35
Valör atlatma saati(ileri valörlü işlemler) 13:30 11:30
Nakit netleştirme saati 14:00 12:00

QNB Finans Portföy Fonlarının Gün İçi İşlem Saatleri

Fon Kodu Yatırım Fonu Gün İçi İşlem Saatleri
FI 5 QNB Finans Portföy Para Piyasası Fonu 00.01-13.30 ve 17.00-00.00
FYT QNB Finans Portföy Kısa Vadeli Borçlanma Araçları Fonu 00.01-13.30 ve 17.00-00.00
FYO QNB Finans Portföy Özel Sektör Borçlanma Araçları Fonu 9.00-17.30
FI3 QNB Finans Portföy Borçlanma Araçları Fonu 9.00-17.30
FUB QNB Finans Portföy Eurobond Borçlanma Araçları Fonu 9.00-17.30
FNO QNB Finans Portföy Birinci Değişken Fon 9.00-17.30
FYD QNB Finans Portföy Birinci Hisse Senedi Fonu ( Hisse Senedi Yoğun Fon) 9.00-17.30

QNB Finans Portföy Fonlarının Alım-Satım Valör Tarihleri

Fon Kodu Yatırım Fonu Alım Valörü* Satım Valörü*
FI5 QNB Finans Portföy Para Piyasası Fonu T T
FYT QNB Finans Portföy Kısa Vadeli Borçlanma Araçları Fonu T T
FYO QNB Finans Portföy Özel Sektör Borçlanma Araçları Fonu T+1 T+1
FI3 QNB Finans Portföy Borçlanma Araçları Fonu T+1 T+1
FUB QNB Finans Portföy Eurobond Borçlanma Araçları Fonu T+1 T+2
FNO QNB Finans Portföy Birinci Değişken Fon T+1 T+1
FYD QNB Finans Portföy Birinci Hisse Senedi Fonu ( Hisse Senedi Yoğun Fon) T+1 T+2