bildirim ikonu
Ana içeriğin başı

Avrupa'nın dört bir yanından finans direktörleri, sürdürülebilirlik uzmanları ve yatırımcılar, kurumsal yatırımların ve finansmanın Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına (SKA) en iyi şekilde nasıl katkıda bulunabileceği konusunda görüş alışverişinde bulunmak üzere, Oslo'da düzenlenen yıllık SKA Yatırım Forumu'nda bir araya geldi.

2030 yılına kadar Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına ulaşmak için finansman açığını kapatmada özel sektörün oynayacağı çok önemli bir rol var. Özel sermaye bol olsa da amaçlarla uyumlu yalnızca küçük bir pay var. Sermaye harcamalarına yıllık 17 trilyon dolardan fazla yatırım yapan şirketler ve CFO'lar, küresel ekonominin sürdürülebilirlik geçişinde kilit oyuncular oluyor.

Etkinlikte konuşan BM Küresel İlkeler Sözleşmesi CEO'su ve İcra Direktörü Sanda Ojiambo, BM Küresel İlkeler Sözleşmesi'ne katılan 18.000 şirkete somut ve hesap verebilir eylemlerde bulunarak azim düzeylerini yükseltme çağrısında bulundu:

“BM Küresel İlkeler Sözleşmesi'ndeki her şirketi, kurumsal yatırımları (mümkün olan en geniş ölçüde) SKA politikaları ve stratejileriyle uyumlu hale getirmeye ve hedefler belirlemeye; SKA ile uyumlu bu tür yatırımların miktarını ve oranını takip etmeye ve raporlamaya çağırıyoruz. Ayrıca tüm sorumluların SKA yatırımları ve performansıyla bağlantılı bir kurumsal finansman stratejisi oluşturmasını ve SKA bağlantılı finansmanın miktarı ve oranı hakkında rapor vermesini istiyoruz. Şirketler sürdürülebilirlik yolculuklarının neresinde olursa olsun, ilerlemelerine yardımcı olmak için buradayız.”

Tarih: 6 Haziran 2023
Link:  https://unglobalcompact.org/news/5098-06-06-2023