bildirim ikonu
Ana içeriğin başı

Küresel standartlar kuruluşunun başkanı, Reuters'e yaptığı açıklamada, şirketlerin çevresel, sosyal ve yönetişim iddialarını denetleyen firmalardan, yeşil yıkamayla mücadeleye yardımcı olmak için öneriler isteneceğini söyledi.

Avrupa Birliği'ndeki ve dünya genelindeki şirketler, bu yıldan itibaren ve sonrası için yıllık raporlarında ÇSY ve iklimle ilgili faktörler hakkında yeni, zorunlu açıklamalar yapmak mecburiyetinde kalacaklar. Bu açıklamaların, yeşil yıkamaya karşı bir koruma olarak dış denetçiler tarafından kontrol edilmesi gerekecek.

Muhasebeciler için Uluslararası Etik Standartları Kurulu (IESBA) Başkanı Gabriela Figueiredo Dias, şirketlerin sürdürülebilirlik bilgilerinin denetlenmesi için etik standartlarına revizyonlar ve eklemeler önerdiklerini söyledi.

Standartlar, kurumsal faaliyetlerin emisyonlar üzerindeki etkisinin muhasebeleştirilmesi, dışarıdan uzmanlara güvenilmesi, çıkar çatışmalarının belirlenmesi ve bunlarla mücadele edilmesi gibi alanlarda ayrıntılı talimatlar sunarak bir şirketin sürdürülebilirlik iddialarının doğrulanması için en iyi uygulamaları ortaya koymaktadır.

"Sürdürülebilir finans için, projelere ve işletmelere yatırım yapmaya veya fon sağlamaya karar verenlere sağlanan bilgilerden daha merkezi bir şey yoktur."

Dias, Mayıs ayına kadar kamuoyu görüşüne açık olacak olan önerilen standartların, Uluslararası Denetim ve Güvence Standartları Kurulu'nun yeni teknik güvence standartlarının geliştirilmesini tamamlayacağını belirtti.

Küresel menkul kıymetler gözlemcisi IOSCO, IESBA'nın iklimle ilgili açıklamaların özel sektör rehberliği yerine zorunlu kurallar kapsamında yapılması ve böylece yeşil göz boyamaya karşı yaptırımların daha kolay uygulanabilmesi için standartlarını güncelleme yönündeki hamlelerini teşvik etti.

IOSCO Yönetim Kurulu Başkanı Jean-Paul Servais, IESBA'nın ihraççıları, yatırımcıları ve güvence sağlayıcıları istişareye katılmaya çağırmasını memnuniyetle karşıladığının altını çizdi.

IESBA, önerilen yeni standartların, sürdürülebilirlik raporlarının yarısından fazlasından sorumlu olan danışmanlar, mühendisler veya avukatlar gibi sürdürülebilirlik açıklamalarını denetlemek için profesyonel muhasebeciler dışındaki firmalar tarafından da kullanılabileceğini açıkladı.

AB kuralları, kurumsal denetime hâkim olan ve Dört Büyükler olarak adlandırılan KPMG, EY, Deloitte ve PwC'ye rekabet sağlamak için muhasebe dışı firmaların sürdürülebilirlik açıklamalarını denetlemesine izin veriyor; bu açıklamalar mali tablolardan daha düşük bir standartta kontrol edilecek.

Tarih: 30 Ocak 2024

Lİnk: Global watchdog proposes new ethics code to combat greenwashing