bildirim ikonu
Ana içeriğin başı

COP28 lideri ve grupları, küresel ısınmanın 1,5°C sınırını aşmamak adına 2030'a kadar yenilenebilir enerji kapasitesini üç katına çıkarma çağrısında bulunuyor.

COP28 iklim zirvesinin başkanlığı ve iki yenilenebilir enerji kuruluşu, hükümetleri 2030'a kadar yenilenebilir enerji kapasitesini üç katına çıkarmaya çağırdı. Küresel iklim müzakerelerinin son turu olan bu zirve, 2015 Paris Anlaşması'nın hedeflerini gerçekleştirmek amacıyla yapılıyor.

Birleşik Arap Emirlikleri'nin liderliğindeki COP28, Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA) ve Küresel Yenilenebilir Enerji İttifakı tarafından ortaklaşa yayımlanan bir raporda, yenilenebilir enerji kapasitesinin 2030'a kadar "11,000 GW'ın üzerine çıkması" gerektiğini vurguladı.

Çin, ABD, Hindistan gibi büyük ekonomiler ve 20 ülkeden oluşan bir grup, küresel yenilenebilir enerji kapasitesini 2030'a kadar üç katına çıkarma hedefini Eylül ayında benimsemişti.

Bilim insanları, hızlı bir eylem olmazsa önümüzdeki on yıl içinde 1,5°C sınırının aşılacağını ve bunun insanlar, doğa ve ekosistemler üzerinde ciddi etkiler yaratacağını belirtiyor. Ancak, COP28'e katılan 200'e yakın ülkenin anlaşmaya varması beklenen bir zorluk olacak. Avrupa ülkeleri ve iklim açısından savunmasız devletler, temiz enerji artışının yanı sıra fosil yakıtlardan vazgeçmeyi kabul etmeyen ülkelerin çabalarının yetersiz olduğunu ifade ediyor.

Tarih: 30 Ekim 2023

Link: https://www.reuters.com/sustainability/cop/cop28-chief-groups-urge-tripling-renewable-capacity-by-2030-2023-10-30/