bildirim ikonu
Ana içeriğin başı

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), New York'taki Birleşmiş Milletler Genel Merkezi'nde ‘Sevgili Dünya Liderleri’ başlıklı ilgi çekici bir sergi açtı. Sergi, 18-19 Eylül tarihlerinde 78. Genel Kurul'a katılan 193 BM Üyesi Devletin dünya liderlerinin binanın ziyaretçi lobisinde geçeceği sırada yer alıyor.

Sergi, 100'den fazla ülkeden gelen birinci ağızdan mesajları içeriyor ve dünya liderlerine iklim değişikliğinden en çok etkilenenlerin seslerini ilk elden duymak için eşsiz bir fırsat sunuyor. Video mesajları, iklim değişikliğinin insanların yaşamları üzerindeki doğrudan etkilerini ve hükümetler tarafından gerçek bir değişimin hayata geçirilmesini gösteriyor. Bu canlı arşivde, endişe, öfke, hayal kırıklığı ve korku mesajlarının yanı sıra umut mesajları ve en önemlisi eylem çağrıları da bulunuyor. Videoların yaklaşık dörtte biri Afrika kıtasından geliyor.

UNDP İklim Değişikliği Küresel Direktörü Cassie Flynn, iklim eyleminin hayata geçirilmesinde kapsayıcılığın önemini vurguluyor. "İklim kriziyle etkin bir şekilde mücadele etmek için herkese ihtiyacımız var. Bu da dünyanın dört bir yanından insanları, özellikle de ön saflarda yer alan ve en az temsil edilenleri dinlemek ve desteklemek anlamına geliyor. UNDP, dünya liderlerine cesur ve acil iklim eylemleri gerçekleştirmeleri için güçlü bir çağrı olarak onların seslerini New York'a taşıyor."

UNDP'nin Webby ödüllü kampanyası ‘Sevgili Dünya Liderleri’ büyük ilgi görüyor. Dünya çapında yüzlerce başvurunun yapıldığı kampanya, Birleşik Krallık'taki COP26 ve Mısır'daki COP27 öncesinde iklim değişikliği konusunda küresel bir tartışma başlatıyor. Kampanyada ayrıca ABD'den bilim insanı Lucky Tran, Hindistan'dan aktör Bhumi Pendekar, Miss Viet Nam, Danimarkalı aktör ve UNDP İyi Niyet Elçisi Nikolaj Coster-Waldau gibi etkili sesler de yer alıyor.

2021 yılında COP26'da başlatılan 'Sevgili Dünya Liderleri' dünyanın dört bir yanından insanlara, karar vericilere nelerin tehlikede olduğunu, yaşadıkları deneyimleri ve iklim değişikliğinin günlük yaşamlarındaki olumsuz etkilerini anlatmaları için bir platform sağlıyor. "Dear World Leaders", geçen yıl internette mükemmelliği onurlandıran önde gelen uluslararası ödül olan Webby Ödülleri'nde Aktivizm kategorisinde 'Halkın Sesi Birincisi' olarak seçildi.

Üç milyardan fazla insan, düşük gelirli ülkelerin orantısız bir şekilde etkilendiği iklim krizine karşı çok savunmasız yerlerde yaşıyor. 'Sevgili Dünya Liderleri' sergisi, acil eylem ihtiyacının güçlü bir kanıtı olarak bu milyarlarca insanın yüzünü ve bireysel hikayelerini ön plana çıkarıyor. Sürükleyici deneyim, aynı zamanda politikacılar ile halk arasında genellikle eksik olan bir buluşma noktası olarak hizmet ederek kritik bir ihtiyacı karşılıyor.

Kampanya www.dearworldleaders.org adresinden izlenebilir.

Tarih: 13 Eylül 2023
Link: Citizens call on world leaders to take concrete climate action ahead of the UN General Assembly