bildirim ikonu
Ana içeriğin başı

FAO, BM eğitim, bilim ve kültür ajansı UNESCO'nun Hükümetlerarası Oşinografi Komisyonu ile stratejik bir ortaklık içinde, Asya Kalkınma Bankası (ADB), Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Latin Amerika Kalkınma Bankası (CAF) ile birlikte Temiz ve Sağlıklı Okyanuslar girişimine eş liderlik edecek.

FAO Genel Direktörü QU Dongyu, "Birlikte, daha iyi üretim, daha iyi beslenme, daha iyi bir çevre ve daha iyi bir yaşam için kirliliğin gidişatını değiştirebiliriz" dedi.

Kaynaktan denize inisiyatifinin kıyı bölgelerini temizlemek için 115 milyon dolara kadar hibe yönlendirmesi, Küresel Çevre Tesisinin (GEF) 64. Konsey Toplantısında imzalandı.

'Ölü bölgeler' için çözümler

Okyanuslar 1950'lerden bu yana oksijenlerinin yaklaşık yüzde ikisini kaybetti ve bu da canlı dokuyu sürdürmek için yeterli oksijene sahip olmayan ‘ölü bölgeler’i yarattı. Gübrelerin aşırı kullanımı, çiftlik hayvanlarından kaynaklanan organik atıklar ve arıtılmamış atık sular dâhil olmak üzere karadan kaynaklanan kirlilik, dünya çapında tipik olarak hipoksiye neden olur.

CAF İcra Başkanı Sergio Díaz-Granados, "Bu finansman, iklim değişikliğine karşı mücadeleye liderlik etme ve mavi ekonominin gelişimini destekleme konusundaki çok taraflı taahhüdümüzü yeniden teyit ediyor" dedi.
 

Tarih: 29 Haziran 2023
Link:  https://news.un.org/en/story/2023/06/1138207