bildirim ikonu
Ana içeriğin başı

Dünyanın en büyük kurumsal sürdürülebilirlik girişimi olan BM Küresel İlkeler Sözleşmesi, Pekin'de düzenlenen bir etkinlikte, şirketlerin Kuşak ve Yol Girişimi kapsamında sürdürülebilir altyapıyı ilerletmelerine yönelik yeni rehberlik ve değerlendirme araçlarını açıkladı.

Küresel İlkeler Sözleşmesi'nin Kuşak ve Yol Girişimi (BRI) Kapsamında Altyapı Sektörlerinde Uygulanan On İlke; Özel Sektör Oyuncuları için Pratik Bir Kılavuz ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine Yönelik Etkinin En Üst Düzeye Çıkarılması; Rehberlik ve Kuşak ve Yol Girişimi Kapsamında Sürdürülebilir Altyapıyı Geliştirmek için Şirketlere Yönelik Değerlendirme Aracı, BRI'ya katılan işletmelerin sürdürülebilir kalkınmanın yanı sıra ekonomik büyümeyi teşvik etmelerini amaçlamaktadır.

Raporlar, BRI ile Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları arasındaki ilişkiye ışık tutarak, şirketlerin projelerinin küresel sürdürülebilirlik trendleriyle uyumlu olmasını sağlamak için pratik araçlar ve bilgiler sunuyor. İnsan hakları, çalışma uygulamaları, çevre ve yolsuzlukla mücadele ilkelerini içeren BM Küresel İlkeler Sözleşmesi'nin On İlkesi'ne uyumlu olma konusunda şirketlere rehberlik ediyor.

BM Küresel İlkeler Sözleşmesi CEO'su ve İcra Direktörü Sanda Ojiambo, lansman etkinliğinde yaptığı konuşmada, "Altyapısal gelişim hem ekonomik büyümeyi hem de sosyal kalkınmayı destekliyor. Bu nedenle altyapı projelerinin kapsayıcı ve sürdürülebilir olması ve sorumlu iş uygulamalarına bağlı kalması zorunludur. Bu kılavuz raporlar ve vaka çalışmaları, altyapının daha sürdürülebilir ve kapsayıcı bir dünya için dönüştürücü bir platform olmasını sağlamak amacıyla işletmelere destek verecek" dedi.

Rapor, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarını Hızlandırmaya Yönelik Kuşak ve Yol Girişimi için Sürdürülebilir Altyapı Ortaklık Veri Merkezi ve Yüksek Kaliteli Kuşak ve Yol İşbirliğini Kolaylaştırmaya Yönelik Kurumsal Sürdürülebilirliği Geliştirmeye Yönelik Özel Sektör Vaka Çalışmaları ile tamamlanıyor. Eylem Platformu'ndaki Üst Düzey Yönlendirme Komitesi toplantısı da, altyapı projeleri aracılığıyla Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarını hızlandırmak için sorumlu iş katılımının önemini vurgulayarak gerçekleştirildi.

Bu çalışma, BM Barış ve Kalkınma Fonu (UNPDF) tarafından desteklenen, farklı paydaşlar arasındaki işbirliğini kolaylaştıran ve projenin tamamlanması için gerekli kaynakları sağlayan Birleşmiş Milletler'in ilk çevrimiçi platformu olan Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarnı Hızlandırmaya Yönelik Kuşak ve Yol Girişimi'nde gerçekleştirildi.

Tarih: 16 Ekim 2023

Lİnk: https://unglobalcompact.org/news/5156-10-16-2023