bildirim ikonu
Ana içeriğin başı

BM ve ortaklarının açıkladığı yeni bir rapora göre, herkes için uygun fiyatlı, güvenilir enerjiye erişimi sağlamak üzere tasarlanan Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi 7'ye ulaşmak için dünya doğru yolda değil.

SKA 7'yi İzleme: Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA), BM İstatistik Bölümü (UNSD), Dünya Bankası ve Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) hazırladığı Enerji İlerleme Raporu, mevcut çabaların SKA 7'ye zamanında ulaşmak için yeterli olmadığı konusunda uyarıda bulunuyor.

SKA 7'ye ulaşma çabasının belirli unsurlarında -örneğin, enerji sektöründe yenilenebilir enerji kullanım oranının artması- bazı ilerlemeler kaydedilmiştir; ancak mevcut ilerleme 2030’un son tarihine kadar belirlenen hedeflere ulaşmak için yetersizdir.

Gelecek nesli koruyun

DSÖ Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Şimdi harekete geçerek gelecek nesli korumalıyız. Evrensel enerji erişimini desteklemek için temiz ve yenilenebilir çözümlere yatırım yapmak gerçek değişimi sağlayacaktır. Evlerde temiz pişirme teknolojileri ve sağlık kuruluşlarında güvenilir elektrik, en savunmasız nüfuslarımızın sağlığını korumada çok önemli bir rol oynayabilir.”

BM İstatistik Bölümü'nden Stefan Schweinfest, elektriğe erişim rakamlarında yakın zamanda görülen yavaşlamaya rağmen, elektriksiz insan sayısının son on yılda neredeyse yarıya inerek 2010'da 1,1 milyardan 2021'de 675 milyona düştüğünü söyledi.

"Yine de en yoksul ve ulaşılması en zor insanların geride kalmamasını sağlamak için acilen ek çabalar ve önlemler alınmalıdır. 2030 yılına kadar evrensel erişime ulaşmak için kalkınma topluluğu temiz enerji yatırımlarını ve politika desteğini artırmalıdır."

Tarih: 6 Haziran 2023
Link:  https://news.un.org/en/story/2023/06/1137362