bildirim ikonu
Ana içeriğin başı

Altı ay önce bu ay, yaklaşık 200 ülke biyoçeşitliliği korumak için Montreal'de tarihi bir anlaşma imzaladı. Doğayla ilgili zorunlu raporlama hâlâ çok uzak olsa da bazı şirketler için doğa üzerindeki etkilerini ölçmek ticari açıdan mantıklı.

Şirketlerin ormansızlaşma, kirlilik ve aşırı tarım gibi doğayla ilgili riskleri analiz etme ve raporlama konusunda avantajlı bir başlangıç yapma nedenleri arasında itibarlarını yönetmek, maliyetlerini en aza indirmek ve hayatta kalma dürtüleri vardır. 

Tütün şirketi Philip Morris International'ın sürdürülebilirlik başkanı Jennifer Motles, doğal sistemlerin korunmasının emisyonların azaltılması kadar önemli olduğunu söylüyor.

Motles, PMI'nin doğal etkisinin doğru bir şekilde raporlanması için verilerin hayati önem taşıdığını, yatırımcıları ve halkı şirketlerin geliştiğine ikna etmeye yardımcı olduğunu söyledi. "Tütün değişimi ve sürdürülebilirliği hakkında çok fazla şüphe var, bu yüzden çok fazla verinin eşlik etmesi gerekiyor" dedi.

Motles, PMI'nin büyük ölçekli kâğıt üretiminin yanı sıra tütün yetiştirmeyi de içeren işinin tarım ağırlıklı doğasının, şirketin ormansızlaşmayı durdurarak, toprak bozulmasını önleyerek ve su yönetimini sağlayarak biyolojik çeşitliliği korumaya odaklanması anlamına geldiğini söylüyor. Şirket, artık arazi kullanımının haritasını çıkarmak için jeo-uzamsal verileri kullanıyor ve müdahalenin gerekli olduğu yerleri belirlemesine ve bu müdahalenin etkinliğini ölçmesine olanak tanıyor.

Bu arada madencilik şirketi Anglo-American, doğal dünya üzerindeki etkisini ölçmeye yardımcı olmak için NatureMetrics girişimiyle yeni teknolojiye yöneldi. Kuruluşun CEO'su Katie Critchlow, NatureMetrics'in belirli bir alandaki tür sayısını ve bolluğunu ölçmek için su veya toprak örnekleri kullandığını ve örnekleri akademik kurumlar tarafından derlenen açık kaynaklı DNA veritabanlarıyla karşılaştırdığını söyledi.

Anglo-American, NatureMetrics teknolojisini 2025 yılına kadar tüm tesislerinde kullanıma sokmak istiyor ve DNA odaklı teknolojinin küresel sürdürülebilirlik üzerinde net bir pozitif etki elde etmesine yardımcı olması gerektiğini vurguluyor.

İcra Kurulu Başkanı Eric Vallat, şirketi için geçen ay rejeneratif tarımı artırmayı amaçlayan bir çevre kredisi programı başlatırken, sürdürülebilir tarımın sağlanmasının konyak üreticisi Rémy Cointreau için "varoluşsal bir sorun" olduğunu söyledi. LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton, toprak sağlığı derecelendirme kuruluşu Genesis ve koruma grubu World Wide Fund for Nature ile birlikte formüle edilen proje, çevrenin genel sağlığını hesaba katmak için karbon kredilerinin ötesine geçtiğini iddia ediyor.

Ancak Anglo-Amerikan, PMI ve Rémy Cointreau, doğa üzerindeki etkilerini analiz eden birkaç şirket arasında yer alıyor. Rotterdam School of Management'ta iş sürdürülebilirliği alanında doçent olan Steve Kennedy, "Yeterli sayıda şirket, kurumsal biyoçeşitlilik etkilerini gerçekten ölçmüyor" dedi.

Kennedy, şirketlerin kendilerinin de doğal sistemlerin bozulmasından doğrudan ve ciddi şekilde etkilenebileceğini söyledi. Daha önce verimli toprakların çölleşmesi veya okyanus asitlenmesi nedeniyle mercan sistemlerinin kaybı gibi değişikliklere; Meksika Körfezi veya Erie Gölü gibi Kuzey Amerika su yollarında tarımsal akış sonucu nitrojenin neden olduğu ölü bölgelere işaret etti.
 

Tarih: 21 Haziran 2023
Link: https://www.wsj.com/articles/half-a-year-after-the-cop-agreement-on-nature-companies-are-increasingly-looking-at-their-biodiversity-impact-d0b53fb3?tpl=sb&mod=hp_lead_pos7