bildirim ikonu
Ana içeriğin başı

ISSB, sürdürülebilirlik raporlamasının yüküne ilişkin endişeleri hafifletmek ve potansiyel olarak ulusal düzenleyiciler tarafından "uygulama hızını arttırmak" amacıyla bazı ölçümleri ertelemek için oy kullandı.

ISSB yönetim kurulu üyesi ve eski Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Jingdong Hua, bir yıllık ertelemenin standartları benimseme konusunda düzenleyicileri daha rahat hale getirmesi gerektiğini söyledi.

Uluslararası Sürdürülebilirlik Standartları Kurulu, şirketlere iklim sorunlarıyla ilgili olmayan sürdürülebilirlik ölçütlerinin henüz kesinleşmemiş standartlarını, yatırımcılarına açıklamaları için fazladan bir yıl vermek yönünde oy kullandı. Ek süre, birçok ulusal düzenleyicinin benimsemesi beklenen önlemlerle ilgili olarak şirketler üzerindeki düzenleyici yükünü hafifletmeyi amaçlıyor. 

ISSB, muhasebe kuralları 140'tan fazla ülkede takip edilen Uluslararası Finansal Raporlama Standartları Vakfı'nın bir parçasıdır. Ülkeler, vakıf ve ISSB tarafından belirlenen standartları kabul etmekte veya kullanmamakta serbesttir. Vakfın standartlarını benimseyen ABD, genel kabul görmüş muhasebe ilkelerini kullanıyor.

Şubat ayında ISSB, kurumsal çevresel açıklamaları uyumlu hale getirmeyi amaçlayan standartlarını, 2024'ten itibaren dünya çapında düzenleyici kullanımına sunmak için oy kullandı. Düzenleyiciler önlemleri gelecek yıl yürürlüğe koyarsa, şirketler 2025'ten itibaren iklim ölçümlerini raporlamaya başlayabilecek.

Şubat oylaması aynı zamanda şirketlerin iklim dışı sürdürülebilirlik ölçütlerini 2025'ten önce açıklamasını da sağlayacaktı. Şimdi salı günkü oybirliğiyle, ISSB şirketlere bu ölçütleri raporlamaları için 2026'ya kadar süre verecek; ulusal düzenleyicilerin ISSB'nin önlemlerini gelecek yıl benimseyeceği varsayılıyor.

ISSB Başkan Yardımcısı Sue Lloyd, "Bunu önermemizin nedenlerinden biri, yapacak çok iş olduğunu bilmemizdir," dedi. "İnsanlardan öylece oturup hiçbir şey yapmamalarını beklemiyoruz."

ISSB'nin taslak genel sürdürülebilirlik ifşa gerekliliklerine göre, iklim dışı metrikler tedarik zincirlerindeki ambalaj atığı, çalışan çeşitliliği ve insan hakları politikalarına ilişkin verileri içerebilir.

ISSB, şirketlerin tüm sürdürülebilirlik bilgilerini bir kerede raporlamalarının çok külfetli olacağını söylemesinin ardından bir yıllık ertelemeyi tavsiye etti. Salı günü bazı ISSB üyeleri, gecikmenin şirketlere daha iyi açıklamalar hazırlamak ve yatırımcı beklentilerini anlamak için daha fazla zaman vereceğini söyledi.

ISSB yönetim kurulu üyesi ve eski Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Jingdong Hua, bir yıllık gecikmenin düzenleyicileri standartları benimseme konusunda daha rahat hale getirmesi gerektiğini söyledi. “Bu, benimseme hızı arttırabilir” dedi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ve Avrupa Birliği kendi zorunlu raporlama kurallarını geliştirdiğinden, ertelemeye rağmen birçok şirketin sürdürülebilirlik verilerini raporlaması gerekecek.

SEC, AB ve ISSB standartları arasında muhtemelen bazı ortak temeller olacaktır, ancak taslak sürümler, gereksinimlerin yetki alanları arasında farklılık olacağını gösteriyor. Şimdiye kadar, AB'nin kuralları ek açıklamaları gerektiren en katı kurallardı; ancak, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von Der Leyen'in, mart ayında duyurduğu bir girişimin parçası olarak blok genelinde raporlama gerekliliklerini basitleştirmek ve azaltmak için kırpılabilirler.

KPMG Ortağı Mark Vaessen, "(ISSB'nin gecikmesi), Şirketler için, özellikle iklimle ilgili açıklamalar konusunda, şimdi hazırlanmaya başlamanın çok önemli olduğu gerçeğini değiştirmiyor" dedi. "Yeni rahatlamaya rağmen, şirketlerin süreçlerinin, kontrollerinin ve sistemlerinin gelecek yıl daha geniş sürdürülebilirlik bilgilerini raporlamaya hazır olduğundan emin olmaları gerekiyor."

Tarih: 4 Nisan 2023
Link: Companies Get Another Year for Some International Sustainability Disclosures (wsj.com)