bildirim ikonu
Ana içeriğin başı

UNICEF Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktörü Regina De Dominicis'e göre, bu etkinin 2050 yılında tüm çocukları kapsaması bekleniyor.

Avrupa ve Orta Asya’daki ülkelerin iklim krizinin hararetini hissettiğini ve en çok çocukların sağlığının ve refahının etkilendiğini söyledi.

"Bölgedeki çocukların sağlığı üzerindeki mevcut ve gelecekteki olumsuz etkilerinin büyüklüğü, hükümetlerin hafifletme ve uyum önlemlerine acilen yatırım yapması için bir katalizör olmalıdır," diye ekledi. 

Risk altındaki çocuklar

Rapora göre, çocukların sıcaklıkları yetişkinlerinkinden önemli ölçüde daha yüksek ve daha hızlı yükselebildiği için sıcak hava dalgalarının etkilerine karşı özellikle savunmasız durumdalar.

Ayrıca sıcak hava dalgaları, çocukların konsantre olma ve öğrenme yeteneklerini engelleyerek eğitimlerini de etkiliyor.

Çocuklar sıcak hava dalgalarının etkisine karşı savunmasız olsalar da UNICEF, çoğu yetişkinin sıcağı farklı şekilde deneyimlediğini; bu durumun ebeveynlerin ve bakıcıların çocuklarda tehlikeli durumları veya sıcağa bağlı hastalık belirtilerini belirlemesini zorlaştırdığını belirtti.

Son yıllarda, Avrupa ve Orta Asya'daki sıcak hava dalgaları, hiçbir azalma belirtisi olmaksızın daha da yoğun hale geldi ve bu yoğunluk daha da artacak.

Rapor, küresel sıcaklığın 1,7 santigrat derece artmasıyla ilgili en ihtiyatlı tahminlere rağmen, bölgedeki erkek ve kızları endişe verici bir geleceğin beklediği konusunda uyarıyor. 2050 yılına kadar, her çocuğun yüksek sıcak hava dalgası frekansı yaşayacağı tahmin ediliyor.

Çocukların yaklaşık yüzde 81'i uzun süreli yoğun sıcak hava dalgalarına maruz kalırken, yüzde 28'i daha şiddetli sıcak hava dalgası koşullarıyla karşılaşacak.

Tarih: 26 Temmuz 2023
Link: https://news.un.org/en/story/2023/07/1139092