bildirim ikonu
Ana içeriğin başı

İlaç endüstrisi, çevresel etkilerini azaltma ve sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşma konusunda adımlar atıyor. Ancak, bu çabaların merkezi olmayan, enerji yoğun tedarik zincirlerinde emisyonların azaltılmasıyla ilgili temel zorluklarla karşı karşıya.

İlaç üretimi ve tedariği, küresel sağlık sektörünün sera gazı emisyonlarının yaklaşık üçte birini oluşturuyor. Ancak, Batılı ilaç şirketleri, bu emisyonları azaltmanın, ilaçların üretim ve düzenleme süreçlerini temelden değiştirmeden zorlu bir görev olduğunu belirtiyor.

İlaç şirketleri, önümüzdeki yıllarda karbon ayak izlerini azaltma taahhüdünde bulunsa da, temel zorlukların tedarik zincirlerindeki emisyonlardan ve hastaların ürünleri kullanma şeklinden kaynaklandığını vurguluyor. Kapsam 3 emisyonları olarak bilinen bu emisyonlar, genellikle ilaç üretimi için geniş dış tedarikçi ağlarına ve enerji yoğun kimyasal işlemlere dayandığından azaltılması en zor olanlardan biridir.

Örneğin, İngiliz ilaç üreticisi GSK, 2025 yılına kadar %100 yenilenebilir enerji kullanımı ve 2045 yılına kadar değer zincirinde net sıfır emisyon hedefliyor. Ancak, geçen yıl Kapsam 3 emisyonlarının yarısından fazlasının elektrik kullanımından kaynaklanması, bu emisyonların azaltılmasının ne kadar karmaşık olduğunu ortaya koyuyor. GSK, amiral gemisi astım ilacı Ventolin'in inhaler formülünü değiştirerek, bu değişikliğin iklim üzerindeki etkisini %90'a kadar azaltmayı hedefliyor.

Climate Group'un genel müdürü Mike Peirce, ilaç şirketleri arasında emisyon azaltma konusunda cesaret verici ilerlemeler olduğunu belirtiyor, ancak sektörün sınırlarının ötesine bakarak tedarik zincirlerini etkileme ve tüketicilere enerji kullanımını azaltma konusunda ürün inovasyonu teşvik etme zamanının geldiğini ekliyor.

Her bir ilacın üretim adımının düzenlenmesi, güvenliği sağlamanın yanı sıra girdilerde veya üretim sürecindeki en küçük değişikliklerin bile uzun ve maliyetli onay süreçlerini gerektirdiği anlamına geliyor. IQVIA'nın EMEA düşünce liderliği direktörü Aurelio Arias, "Temiz laboratuvarlar kullanmanız gerekiyor, belli bir sıcaklığa kadar ısıtıyorsunuz, soğutuyorsunuz, sistemleri temizliyorsunuz. Bunların hepsi düzenlenmiş süreçlerdir," diyor.

Arias, ilaç üreticilerinin emisyon verilerini inceledi ve şirketlerin 2050'ye kadar net sıfır Kapsam 1 emisyonlarına ve 2030'a kadar net sıfır Kapsam 2 emisyonlarına ulaşacakları tahminini yaptı. Ancak, Kapsam 3 emisyonlarının 2030'a kadar net sıfıra yaklaşmayacağını öngörüyor.

Sürdürülebilir Pazarlar Girişimi Sağlık Sistemleri Görev Gücü'ne göre, biyofarma şirketlerinin toplam sera gazı emisyonlarının büyük bir kısmı, hammadde tedarikçileri tarafından gerçekleştirilen ekstraksiyon ve işlemlerden kaynaklanıyor. Örneğin, bir makalede, bir hidrokarbonun bir baz kimyasala dönüştürülmesi işleminin yüksek sıcaklıklar ve büyük miktarda elektrik gerektirdiği açıklanmıştır.

GSK'nın sürdürülebilirlikten sorumlu başkan yardımcısı Claire Lund, "Karbonsuzlaştırma mücadelesi açısından ısının bir sonraki ana sınır olduğunu söyleyebilirim" diyor.

GSK, kendi operasyonlarında ısı ve elektrik kaynaklarıyla mücadele etmenin yanı sıra, Hindistan'daki üretim tesislerinde kullanılan gaz kazanlarını kademeli olarak kaldırmayı planlıyor. Ancak, tedarikçi ağında bunu başarmak çok daha karmaşık bir süreç.

Verilere göre, Çin dünyanın bir numaralı aktif farmasötik içerik tedarikçisi olurken, aynı zamanda önemli bir ucuz, jenerik ilaç üreticisi olan Hindistan da bu alanda öne çıkıyor. Her iki ülke de yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapmış olsa da, elektrik şebekeleri hala büyük ölçüde kömür ve petrole bağımlı.

GSK, 2021'de AstraZeneca, Merck KGaA, Novo Nordisk, Roche Holding, Samsung Biologics ve Sanofi ile birlikte SMI Sağlık Sistemleri Görev Gücü'nü oluşturdu. Geçen yıl, ortaklık, emisyonları azaltma ve net sıfır sağlık sistemlerine doğru geçişi hızlandırmaya odaklanarak işbirliklerini güçlendirmeye karar verdi. Temmuz ayında, tedarikçilere daha yeşil bir sağlık hizmetleri tedarik zinciri talep eden bir açık mektup gönderdiler.

Sanofi, tedarikçilerden olumlu geri dönüşler aldığını belirtiyor. Ancak, Sanofi'nin küresel sağlık, güvenlik ve çevre başkanı Annabelle Harreguy, bazı bölgelerin sürdürülebilir çözümlere erişimde daha az şanslı olabileceğini, bu durumun bazı tedarikçilerin sürdürülebilirliğe öncelik verme konusunda zorlanabileceği bir gerçeğini yansıtabileceğini söylüyor.

Novartis, 2040 yılına kadar değer zinciri genelinde net sıfır emisyon hedefine ulaşmayı amaçlıyor. Ancak, sürdürülebilirlik kriterlerini tedarikçi sözleşmelerine entegre etmek zorluğunu kabul ediyor.

IQVIA'dan Arias, şirketlerin bu mücadeleyi tek başlarına kazanamayacağını ve ülkelerin de bu konuda rol oynayacaklarını vurgulayarak, dünya genelinde 69 ülkenin düşük karbonlu ve sürdürülebilir sağlık sistemlerini benimsediğini, bunlardan 28'inin ise net sıfır taahhüdünde bulunduğunu belirtiyor. Avrupa'nın ulusal karbonsuzlaştırma planları arasında bina güçlendirme, yenilenebilir enerjiye geçiş, düşük emisyonlu inhalerlerin kullanımı, hastanelerde vejetaryen yemeklerin sunulması ve bireyleri yürümeye veya toplu taşıma kullanmaya teşvik etme yer alıyor.

Arias, "Bu, her ülkenin kendi durumuna bağlı olacak. Bizim yapabileceğimiz tek şey, bu çabaları teşvik etmeye çalışmak" diyor.

Tarih: 19 Ekim 2023

Link: https://www.wsj.com/articles/pro-take-making-medicines-greener-966d720c?tpl=sb&mod=hp_lead_pos3