bildirim ikonu
Ana içeriğin başı

Plastik kirliliği ile mücadelede küresel ölçekte bir anlaşmaya varılması amacıyla yapılan müzakerelerde mütevazı bir ilerleme sağlandı, ancak plastik üretiminin sınırlandırılması konusunda net bir karara varılamadı. Ottawa'da gerçekleştirilen bir haftalık toplantılar, dünya genelinde üretilen plastik miktarını kısıtlama tartışmaları arasında geç saatlere kadar sürdü ve sonunda ülkeler, Güney Kore'nin Busan kentinde 25 Kasım'da başlayacak olan nihai zirve öncesinde ara toplantılar yapma kararı aldı.

Bu toplantılarda, gelişmekte olan ülkelerin anlaşmayı hayata geçirebilmeleri için finansman yöntemlerinin araştırılması planlanıyor. Ayrıca, tehlikeli plastik kimyasallarını ve atık sorununa yol açan tek kullanımlık plastik ürünleri belirlemek üzere bir süreç tasarlamayı kabul ettiler. Ne var ki, ne kadar ham plastik üretildiğini gözden geçirecek veya ne kadarının sürdürülemez olduğunu belirleyecek resmi bir süreç oluşturulamadı.

Pasifik ada ülkesi Fiji'nin baş müzakerecisi Sivendra Michael, plastik kirliliğini dizginlemek için geriye kalan yedi aylık süreyi değerlendirdiğinde, "Bu, çok uzun bir yolculukta atılmış küçük bir adım," şeklinde konuştu. Bu anlaşmanın, 2015 Paris Anlaşması'ndan bu yana iklim değişikliği ve çevre koruma konularında varılan en önemli anlaşma olması bekleniyor.

Ruanda'nın baş müzakerecisi Juliet Kabera, plastik üretiminin 2050 yılına kadar üç katına çıkacağını belirtti ve mevcut üretim seviyelerinin zaten "sürdürülemez" olduğunu, geri dönüşüm ve atık yönetimi kapasitelerini aştığını ifade etti. Yirmi sekiz ülkeden oluşan bir grup, plastik üretimini sınırlama çabalarını içeren yeni bir anlaşma taslağı üzerinde çalışmaya devam etme taahhüdünde bulundu. Fransa'nın ekolojik dönüşümünden sorumlu Bakanı Christophe Bechu ise, "Bilim net: Plastik kirliliğini küresel olarak sona erdirmek istiyorsak, öncelikle sürdürülemez düzeydeki plastik üretimini ele almalıyız," dedi.
 

Tarih: 30 Nisan 2024

Lİnk: Plastic talks gather steam amid impasse over production limits