bildirim ikonu
Ana içeriğin başı

Rocky Mountain Institute (RMI) tarafından yayınlanan bir rapora göre, 2030 yılına kadar rüzgâr ve güneş enerjisi projeleri dünya elektriğinin üçte birinden fazlasını karşılama potansiyeline sahip.

Bu veri, enerji sektörünün küresel iklim hedeflerine ulaşmak için gerekli değişiklikleri başarabileceğine işaret ediyor.

Bir sonraki BM iklim zirvesi COP28'in başkanı Sultan Al Jaber, bu yılın başlarında sera gazı emisyonlarını azaltma ve 2015 Paris iklim anlaşması hedeflerine ulaşma konusunda yardımcı olmak amacıyla 2030 yılına kadar yenilenebilir enerji üretiminin üç katına çıkarılması gerektiğine yönelik bir çağrıda bulundu.

Siz yenilenebilir enerji hedeflerine ulaşma yolunda mısınız?

Hızla büyüyen sektör, rüzgâr ve güneş projelerinin küresel elektriğin en az yüzde 33'ünü üretecek kapasiteye sahip olmasıyla birlikte, bu durum fosil yakıtla çalışan üretimin azalmasına ve daha ekonomik enerji çözümlerine olanak tanıyacak. RMI raporu, temiz enerjiye odaklanan ve ABD merkezli kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan RMI'in, iklim değişikliği çözümlerine fon sağlamak amacıyla Amazon'un kurucusu Jeff Bezos tarafından oluşturulan 10 milyar dolarlık Bezos Earth Fund işbirliğiyle gerçekleştirdiği bir araştırmanın sonuçlarını yansıtmaktadır.

Tarih: 15 Temmuz 2023
Link: 'The more you install, the cheaper it gets’: Wind and solar to produce 33% of global power by 2030 | Euronews