bildirim ikonu
Ana içeriğin başı

BM Genel Sekreteri António Guterres, sürdürülebilir kalkınmayı gerçekleştirirken acil küresel zorlukların üstesinden gelmek için küresel finansal sistemin radikal bir şekilde dönüştürülmesi çağrısında bulunuyor.

Küresel finansal sistem, Küresel Güney üzerindeki mevcut küresel krizlerin (COVID-19 salgını, Ukrayna'daki savaş ve devam eden iklim acil durumu) etkilerini hafifletemediği için, BM sürdürülebilir kalkınma finansmanı için acil ihtiyaç çağrısında bulundu. 

BM Genel Sekreteri António Guterres, 23 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA) lansmanında "Günümüzün çoklu krizleri, büyük ölçüde kısa vadeli, krize yatkın ve eşitsizlikleri daha da şiddetlendiren adaletsiz bir küresel mali sistem nedeniyle gelişmekte olan ülkeler üzerindeki şokları artırıyor" uyarısında bulundu.

Genel Sekreter, "Tüm finansman akışlarını SKA’lara uyumlu hale getirerek ve çok taraflı kalkınma bankalarının kredi verme koşullarını iyileştirerek, karşılanabilir uzun vadeli finansmanı büyük ölçüde artırmamız gerekiyor" dedi. "Yüksek borç maliyeti ve artan borç sıkıntısı riskleri, gelişmekte olan ülkelere yılda en az 500 milyar ABD doları sağlamak ve kısa vadeli borçları daha düşük faiz oranlarıyla uzun vadeli borca dönüştürmek için kararlı adımlar atmayı gerektiriyor” dedi.