bildirim ikonu
Ana içeriğin başı

İki diplomatik kaynağın verdiği bilgiye göre, G7 ülkelerinin enerji bakanları, 2030-2035 yılları arasında elektrik üretiminde kömür kullanımını sonlandırmayı öngören bir anlaşmayı imzalayacak. Ancak, Almanya ve Japonya gibi kömür kullanımında yüksek paya sahip ülkelere esneklik sağlanabileceği belirtildi.

Kaynaklar, G7 ülkelerinin 2030'ların başında kömürle çalışan termik santralleri kapatma yönünde taahhütte bulunacaklarını ifade etti. Ancak bu ülkeler, 1.5°C küresel ısınma limitini koruyacak şekilde uygun bir çıkış tarihini de tercih edebilirler. Bu durum, özellikle kömür santrallerinden elektrik üretiminin büyük bir kısmını sağlayan Almanya ve Japonya için önemli bir manevra alanı yaratıyor. Almanya, kömür santrallerini 2038 yılına kadar kapatmayı hedeflerken, Japonya henüz kesin bir tarih belirlememiş durumda.

Bu anlaşma, geçen yıl yapılan COP28 Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi'nde kömürün en kirletici fosil yakıt olarak tanımlandığı ve fosil yakıtların kademeli olarak kullanımdan kaldırılması yönünde atılan önemli adımlardan biri olacak.

Teknik anlaşmayı onaylayan İtalya, ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, Kanada ve Japonya'dan bakanların katılımıyla gerçekleşen toplantı sonrası, öğleden sonra G7 bakanlarının nihai bildirisinin yayımlanması bekleniyor. Toplantıya başkanlık eden İtalya Enerji Bakanı Gilberto Pichetto Fratin, ayrıca bakanların Rusya'dan Avrupa'ya yapılan sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ithalatına getirilebilecek olası kısıtlamaları da tartıştıklarını söyledi. Fratin, "Bu konu G7'nin teknik ve siyasi gündeminde yer alıyor. Üzerinde çalışıyoruz, ileriye dönük bir karar alındığında bunu paylaşacağım" ifadelerini kullandı.
 

Tarih: 30 Nisan 2024

Lİnk: G7 reaches deal to exit from coal by 2035