bildirim ikonu
Ana içeriğin başı

ABD, %45’lik yatırımıyla küresel düzlemde başı çekiyor, bununla birlikte bölgesel bölünme önceki yıllara göre çok daha fazla. APEC yatırımı (Asya Pasifik Ekonomik İş birliği), Avustralya ve Malezya'daki projelerin ardından 1,2 milyar dolara yükseldi. Çin, CCS (Content Claim Standard) gelişimi açısından komşularının gerisinde kalmasına rağmen, yılda 0,2 milyon ton CO2 yakalamak için bir petrokimya kompleksinde pilot proje başlattı.

CCS için AB finansmanı çoğunlukla, Nisan ayında 650 milyon ABD dolarını güvence altına alan Climeworks gibi doğrudan hava yakalama şirketlerine akan risk sermayesiydi. AB, çimento ve çelik projelerine 420 milyon ABD doları yatırım yaparak, finansmanının çoğunu endüstriyel karbonsuzlaştırmaya ayırdı.

ABD politikası, 2023'te CCS projelerine daha fazla yatırım yapılmasına yol açması gereken CCS'ye karşı cömert davranıyor. BloombergNEF, karbon azaltmanın zor olduğu sektörlerin karbondan arındırılmasının ivme kazanmasıyla ve küresel olarak siyasi destekçilerin artmasıyla, CCS üzerine yapılan yatırımların rekor seviyelere ulaşmasını bekliyor.

Çeviri Haber
Haber kaynağı: https://about.bnef.com/blog/carbon-capture-investment-hits-record-high-of-6-4-billion/?utm_medium=LinkedIn_BNEF&utm_campaign=BNEF&utm_source=Social-o&utm_content=organic&tactic=431831&linkId=201922705