bildirim ikonu
Ana içeriğin başı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Dünya Ekonomik Forumu'nun 2024 Yıllık Toplantısı'nda yaptığı özel konuşmada, liderleri iklim değişikliği, yapay zekânın kontrolsüz gelişimi ve uluslararası yönetişim reformlarının yarattığı varoluşsal tehditler ile mücadele etmeye çağırdı.

2023 yılının kuraklıklar, fırtınalar, yangınlar ve sellerin ülkelere ve toplumlara verdiği zararla kayıtlara geçen en sıcak yıl olduğunu ve gezegenin küresel sıcaklıklarda 3°C'lik kavurucu bir artışa doğru gittiği alarmını verdi.

"Çok açık ifade etmeme izin verin," diye vurguladı, "fosil yakıtların aşamalı olarak kullanımdan kaldırılması elzem ve kaçınılmazdır. Yenilenebilir enerjiye adil ve eşitlikçi bir geçiş sağlamak için şimdi harekete geçmeliyiz."

Genel Sekreter, iklim değişikliğinin insanlar ve çevre için risk oluşturmasının yanı sıra, "iklim kaosundan" etkilenen birçok ülkenin de mali sıkıntılar yaşadığını belirtti. Dünyanın en yoksul 75 ülkesinin yarısından fazlasının borç sıkıntısıyla karşı karşıya olduğunu ve on yıllar boyunca yoksulluk ve açlığın azaltılmasının ardından ilerlemenin yavaşladığını ve bazı ülkelerde geriye gittiğini belirtti.

Ayrıca, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları'na ulaşmak için dijital bağlantı açığını kapatmanın, veri paylaşmanın ve dijital kamu malları oluşturmanın çok önemli olduğunu vurguladı. Yapay zekanın insan hakları, kişisel gizlilik ve toplumlar için oluşturduğu risklere dikkat çeken Guterres, özel sektörü "ağa bağlı ve uyarlanabilir" bir yönetişim modeli geliştirmek üzere çok paydaşlı bir katılma çağırdı.

Guterres, BM'nin Eylül 2024'te Gelecek Zirvesi'ne ev sahipliği yapacağını ve bu zirvede küresel finansal yapının günümüzün zorluklarına cevap verebilmesi için gerekli reformların ele alınacağını duyurdu.

Güveni yeniden inşa etmenin bir gecede gerçekleşmeyeceğini, ancak bunun hem gerekli hem de mümkün olduğuna inandığını söyleyerek sözlerini tamamladı.
 

Tarih: 17 Ocak 2024

Lİnk: UN Secretary-General Calls for Urgent Action on Climate and AI