bildirim ikonu
Ana içeriğin başı

Birleşmiş Milletler iklim şefi, dünya çapında iklim değişikliği hedeflerine ulaşmak için en az 2,4 trilyon dolarlık bir finansman hareketi gerektiğini belirtti. Simon Stiell, Azerbaycan'ın Bakü şehrinde düzenlenecek COP29 iklim zirvesine ev sahipliği yapan, Azerbaycan Diplomasi Akademisi'nde bir grup öğrenciye yaptığı konuşmada, bu yıl iklim değişikliğini tersine çevirmek için atılması gereken adımları açıkladı.

Stiell'in, geçen yıl Dubai'de düzenlenen BM toplantısından bu yana yaptığı ilk önemli konuşmada, fosil yakıtlardan uzaklaşma taahhütlerinin gerçekleştirilmesi gerektiğini vurguladı. Stiell, "Bu geçiş için paraya ihtiyacımız var ve bunun büyük bir kısmı -2,4 trilyon dolar veya daha fazlası- finanse edilmelidir" dedi.

İklim finansmanı, Azerbaycan'daki görüşmelerin ana odağı olacak ve 2025 sonrası yeni bir hedef belirlemek için hükümetler görevlendirilecek. Daha önce belirlenen 100 milyar dolarlık yıllık iklim finansmanı hedefine geçen yıl ulaşıldığından, yeni bir mali hedef belirlemenin zor olacağı belirtiliyor.

Stiell, iklim mücadelesinde finansmanın kritik bir rol oynadığını ve daha fazla finansman olmadan, COP28'de elde edilen ilerlemenin boşa gideceğini vurguladı. Ayrıca, bankaları iklim finansmanını artırmaya ve 2030'a kadar iklim hibeleri ve özel sermaye miktarını üç katına çıkarmaya çağırdı.

Son olarak, Stiell, siyasi anlaşmaların gerçek eylemlerle desteklenmesi gerektiğini ve gelecekteki adımların iklim kaynaklı yıkımları ne kadar önleyebileceğini belirleyeceğini vurguladı.

Tarih: 2 Şubat 2024

Lİnk: UN climate chief calls for $2.4 trillion in climate finance