bildirim ikonu
Ana içeriğin başı

Dünya hükümetleri, Dubai'deki COP28 Birleşmiş Milletler iklim konferansında 2030 yılına kadar yenilenebilir enerji üretim kapasitesini üç katına çıkarmayı ve fosil yakıtlardan uzaklaşmayı kabul etti. Ancak gelişmekte olan ülkelerde temiz enerjiye geçişi finanse edecek hiçbir mekanizma üzerinde anlaşmaya varılmadı.

IEA İcra Direktörü Fatih Birol, Cuma günü İstanbul'da düzenlenen bir enerji konferansının oturum aralarında yaptığı konuşmada, gelişmekte olan ülkelerdeki temiz enerji yatırımlarının 2015'ten bu yana sabit kaldığını, ancak küresel olarak neredeyse iki katına çıktığını, büyümenin çoğunun Çin ve gelişmiş ekonomilerden geldiğini söyledi.

Birol, Reuters'a verdiği demeçte, "IEA için, şu an ile Bakü arasındaki temel hikâye, gelişmekte olan ülkeler için sermaye akışını sağlayacak risk azaltma mekanizmalarını nasıl bulabileceğimizdir" dedi. Bir sonraki iklim zirvesi gelecek yıl Bakü'de gerçekleştirilecek.

Birol, gelişmekte olan ülkelerde güneş enerjisi santrali yatırımlarının sermaye maliyetinin gelişmiş ekonomilere göre dört kat daha fazla olabileceği riskinden bahsederken, bu durumun sermaye akışını engelleyebileceğini söyledi.

"Temiz enerji finansmanının, bu yatırımların risklerinin azaltılmasının, imtiyazlı finansman sağlanmasının Dünya Bankası, bölgesel kalkınma bankaları ve ayrıca finans sektörü için temel bir öncelik olmasını sağlamak bizim işimiz olacak."

"Dünyada artık gereğinden fazla sermayemiz var. Dünya Bankası, bölgesel kalkınma bankaları ve finans kurumları bazı garantiler verirse, risk azaltma mekanizmaları sağlarsa, potansiyel çok büyük olacağından para hızlı akacaktır" dedi.

Tarih: 22 Aralık 2023

Lİnk: https://www.reuters.com/business/environment/cop28-proposed-deal-references-transition-away-all-fossil-fuels-2023-12-13/