bildirim ikonu
Ana içeriğin başı

İngiltere, yaptığı açıklamada, hükümetin net sıfır hedefini destekleyeceğini ve enerji güvenliğini güçlendireceğini umduğu yeni bir ortaklık kapsamında uluslararası hidrojen ticaretini desteklemek için Almanya ile yakın bir şekilde çalışacağını söyledi.

İngiltere'den yapılan açıklamada, iki ülkenin düşük karbonlu hidrojenin enerji karışımındaki rolünü hızlandırmak için de işbirliği yapacağı belirtildi.

Hükümetin enerji departmanında kıdemsiz bir bakan olan Martin Callanan, "Bu anlaşma, 2050 yılına kadar net sıfır emisyona ulaşma yönündeki çalışmalarımızda dönüştürücü olabilecek uluslararası bir ticaret için bu yeni yakıtın geliştirilmesini destekleyecektir" dedi.

"Bu ortaklıklar sayesinde pahalı fosil yakıtlardan uzaklaşabilir ve böylece enerji güvenliğimizi arttırabiliriz."

Sanayi ve politika yapıcılar, karbonsuzlaştırılması ve gaz kullanımının azaltılması en zor olan sektörlerin çevresel etkisini azaltmak için giderek daha fazla hidrojene yöneliyor, ancak gerekli yatırım ve teknik zorluklar yüksek.

İngiltere Nisan 2022'de, 2030 yılına kadar hidrojen üretimini iki katına çıkararak 10 gigawatt'a (GW) çıkarmayı ve bunun en az yarısını elektrolitik hidrojenden elde etmeyi taahhüt etti.

Bu amaçla hükümet, 2020'ler boyunca yeni düşük karbonlu hidrojen üretim projelerinin ticari dağıtımını desteklemek için 240 milyon Sterlinlik net sıfır hidrojen fonu başlattı.

Berlin'in bu yıl yaklaşık 2,5 GW'lık elektroliz projesine devlet yardımı sağlaması bekleniyor ve Alman hükümeti üretim yöntemlerini optimize etmek için hidrojen araştırmalarına 700 milyon Euro ayıracağını açıkladı.

Almanya'nın 2030 yılına kadar en az 10 GW'lık bir yerli elektroliz kapasitesi hedefi var.
 

Tarih: 26 Eylül 2023
Link: UK and Germany sign hydrogen energy collaboration agreement