bildirim ikonu
Ana içeriğin başı

Bakanlar, daha temiz, yenilenebilir enerjiye geçişi hızlandıracaklarını söylüyorlar, ancak Japonya'da iki günlük müzakereleri tamamlarken kömürle çalışan elektrik santrallerini aşamalı olarak sonlandırmak için herhangi bir takvim belirlemediler.
Yedi gelişmiş ülkenin enerji ve çevre bakanları pazar günü daha temiz, yenilenebilir enerjiye geçişi hızlandırmak için çalışacaklarına söz verdiler, ancak kuzey Japonya'daki iki günlük görüşmeleri tamamlarken kömürle çalışan elektrik santrallerini aşamalı olarak kapatmak için herhangi bir takvim belirlemediler.

Yetkililer, mayıs ayında Hiroşima'da yapılacak G7 zirvesi öncesinde taahhütlerini ortaya koyan 36 sayfalık bir bildiri yayınladılar.

Japonya, enerji güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak için sözde temiz kömür, hidrojen ve nükleer enerjiyi vurgulayan kendi ulusal stratejisi için diğer G7 ülkelerinden onay aldı.

Bildiride, "Mevcut küresel enerji krizini ve ekonomik aksaklıkları kabul ederek, temiz enerji geçişini en geç 2050 yılına kadar net sıfır sera gazı (GHG) emisyonlarına hızlandırma taahhüdümüzü yeniden teyit ediyoruz" deniliyor.

Liderler, acilen karbon emisyonlarını azaltma ve 2035 yılına kadar "ağırlıklı olarak karbondan arındırılmış bir enerji sektörü" elde etme ihtiyacını yinelediler.

Belgede, "Temiz enerji geçişini adil bir şekilde hızlandırmak için diğer ülkelerle birlikte küresel ölçekte yeni, kesintisiz kömür yakıtlı enerji üretim projelerini mümkün olan en kısa sürede sona erdirmeye çağırıyoruz ve birlikte çalışacağız" deniliyor.

Ülkelerin 2035 yılına kadar ‘ağırlıklı olarak’ temiz enerjiye bel bağlaması şartı, fosil yakıtlı enerjinin devamı için alan açıyor. Ancak bakanlar, emisyonları yakalayacak ve atmosfere kaçmalarını önleyecek mekanizmalar kullanmayan santraller olan ‘azaltılmamış’ kömür enerjisi üretimini aşamalı olarak kaldırmaya yönelik adımlara öncelik vermeyi kabul etti.

ABD Özel Başkanlık İklim Temsilcisi John Kerry, toplantıların ‘gerçekten yapıcı’ olduğunu söyledi.

Enerji piyasasındaki aksamalar

Harekete geçme çağrısı, Çin ve diğer gelişmekte olan ülkelerin, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı savaşından kaynaklanan kesintilerin ortasında, fosil yakıtları kademeli olarak kullanımdan kaldırma ve enerji fiyatları ile arzını istikrara kavuşturma konusunda daha fazla yardım taleplerini artırmasıyla geldi.

Kömürle çalışan elektrik santrallerinin aşamalı olarak kaldırılması için bir zaman çizelgesi belirleme konusu, uzun süredir devam eden bir anlaşmazlık noktası. Japonya, elektrik üretiminin yaklaşık üçte biri için kömüre güveniyor.

G7 ülkeleri, dünyadaki ekonomik faaliyetlerin %40'ından ve küresel karbon emisyonlarının dörtte birinden sorumludur. Eylemleri kritik önem taşır, ancak genellikle iklim değişikliğinin en kötü etkilerinden muztarip ve bu etkileri hafifletmek için en az kaynağa sahip olan az gelişmiş ülkelere verdikleri destek de önemlidir.


Küresel Güney için mali destek

Sultan Al Jaber, diğer liderleri iklim değişikliğinin etkilerini azaltma ve uyum sağlama, özellikle gelişmekte olan ülkelerde biyolojik çeşitliliğin korunmasına yardımcı olma çabalarını artırmak için iklim finansmanı konusunda ‘yeni bir anlaşma’ yapılmasına yardımcı olmaya çağırdı.

"Küresel Güney için daha adil bir anlaşma yapmalıyız" dedi. "En çok ihtiyacı olan insanlara ve yerlere ulaşmak yeterli değil."

Gelişmiş ülkelerin 2009 COP15 toplantısında verdikleri 100 milyar dolarlık taahhüdü yerine getirmeleri gerektiğini söyledi. Bir sonraki görüşmeler Kasım sonunda Dubai'de yapılacak.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ve Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inácio Lula da Silva, "Gelişmiş ülkeler tarafından sağlanan finansmanın yılda 100 milyar dolarlık taahhüdün altında kalmaya devam etmesinden büyük endişe duyuyoruz" şeklinde ortak bir bildiri yayınladılar.

Hindistan Çevre Bakanı Bhupender Yadav, bir tweet'te ekonomik kalkınmanın iklim değişikliğine karşı ilk savunma olduğunu söyledi.


Farklı enerji stratejileri

İklim savunucuları, Sapporo'da hazırlanan belgenin G7 enerji stratejileri arasındaki farklılıklara izin vermek için önemli miktarda nüans içerdiğini söyledi.

E3G'de kıdemli bir ortak olan Alden Meyer, "İklim krizini ele almanın aciliyeti konusunda cesur bir dil ortaya koydular, ancak asıl sınav, dünyanın geri kalanına hırslarını artırma taahhütleri hakkında ne söyledikleridir,” dedi.

Ancak Meyer, diğer G7 ülkeleri, Japonya’nın fosil yakıtlarını daha geniş kullanımına izin verecek yasal boşlukları genişletmesini engelleseler de, taahhütlerin ‘ihtiyaç duyulan açık eylem çağrısının gerisinde kaldığını’ söyledi.

G7 enerji ve çevre bakanları daha güneydeki Karuizawa dağ kentindeki Sapporo'daki toplantılarını tamamlarken, G7 dışişleri bakanları bölgesel güvenlik ve Ukrayna'daki savaş gibi diğer ortak kaygılarla boğuşuyorlardı.

Savaş, petrol ve gaz ticaretini kesintiye uğrattı ve fiyatları keskin bir şekilde yükselterek yenilenebilir enerjiye geçiş çabalarını karmaşıklaştırdı. 

Kerry, "Bu çılgınca ve trajik" dedi, ancak karbon emisyonlarını kademeli olarak azaltmak devam edebilir ve etmelidir.

Kerry, Almanya'nın yenilenebilir enerjiyi benimseme konusundaki ilerlemesine işaret ederek, "Bence enerji güvenliği bazı durumlarda abartılıyor" dedi. Gelişmiş ekonomilerdeki emisyonlar, tarihsel olarak daha yüksek olmasına rağmen düşüyor - ABD tek başına tarihi küresel karbon emisyonlarının yaklaşık dörtte birini oluşturuyor - yükselen pazarlar ve gelişmekte olan ekonomiler artık küresel karbon emisyonlarının üçte ikisinden fazlasını oluşturuyor.

Tarih: 17 Nisan 2023 
Link: G7 pledges to speed up phase-out of fossil fuels but fails to agree on new deadline for coal | Euronews