bildirim ikonu
Ana içeriğin başı

Dünya Bankası'nın yeni başkanı Ajay Banga, hükümetlerin fosil yakıtlara yaptığı büyük miktardaki sübvansiyonları sorgulayarak, bu paraların iklim eylemlerine yönlendirilmesi gerektiğini önerdi. Banga, bankanın yıllık toplantısında yaptığı konuşmada, her yıl yakıt, balıkçılık ve tarımı daha ucuz hale getirmek için harcanan 1,25 trilyon doların çevresel etki açısından fazla olduğunu belirtti.

"Fosil yakıt sübvansiyonları, dünyanın dört bir yanındaki hükümetler tarafından kullanımı daha ucuz hale getirmek için yılda yaklaşık yarım trilyon Euro harcıyor" şeklindeki IMF raporuna atıfta bulunan Banga, bu sübvansiyonların çoğunun zenginlere fayda sağladığını ve politik olarak zor bir konu olduğunu kabul etti.

Dünya Bankası'nın Haziran 2023 tarihli 'Detoks Gelişimi' raporuna göre, fosil yakıtların sosyal maliyetleri de hesaba katıldığında, sübvansiyonların fiyatının serbest piyasa fiyatından bile daha yüksek olduğu belirtiliyor. Banga, bu sübvansiyonların yenilenebilir enerji kaynaklarına rekabet etmeyi zorlaştırdığını ve iklim değişikliğiyle mücadelede öncelikli olarak ele alınması gerektiğini vurguladı.

Dünya Bankası, gelişmekte olan ülkelerdeki yoksulluğu azaltmayı amaçlamaktadır ve son dönemde iklim değişikliğiyle mücadele konusunda daha fazla odaklanma çabasına girmiştir. Banka, hükümetlere sübvansiyonları gözden geçirme ve iklim dostu projelere yönlendirme konusunda tavsiyelerde bulunabilir, ancak bu konuda doğrudan zorlama yetkisi bulunmamaktadır.

Tarih: 13 Ekim 2023

Link: https://www.euronews.com/green/2023/10/13/new-world-bank-president-signals-that-time-is-up-on-billion-euro-subsidies-for-fossil-fuel