bildirim ikonu
Ana içeriğin başı

Geçen yıl düzenlenen COP28 iklim zirvesine ev sahipliği yapan Birleşik Arap Emirlikleri, hükümetleri fosil yakıtlardan uzaklaşma konusunda eyleme geçmeye çağırdı. BAE Mutabakatı belgesinde fosil yakıtlardan uzaklaşma hedefinin kabul edilmesinin ardından, ülkelerin bu hedefe nasıl ulaşacaklarını planlamaları gerekiyor.

COP28 Başkanı Sultan Al Jaber, benzeri görülmemiş bir anlaşmanın benzeri görülmemiş eylemlere dönüştürülmesi gerektiğini vurguladı. Aynı zamanda Abu Dhabi Ulusal Petrol Şirketi'nin de yöneticisi olan Al Jaber, ülkelerin iklim değişikliğiyle mücadele planlarını güncellemeleri gerektiğini belirtti.

Paris Anlaşması, ülkelerin küresel ısınmayı sanayi öncesi seviyelerin 1,5 santigrat derece üzerinde sınırlamaya çalışmasını öngörüyor ve ülkelerin her beş yılda bir iklim değişikliğiyle mücadele planlarını güncellemelerini gerektiriyor.

BAE, önümüzdeki BM iklim zirvelerine ev sahipliği yapacak olan Azerbaycan ve Brezilya ile iş birliği yaparak ülkeleri, etkili olacak şekilde emisyon azaltma hedefleri belirlemeye teşvik ediyor.

ABD İklim Elçisi John Kerry, COP28'in ötesindeki eylemleri tartışmak için düzenlenen bir etkinlikte herkesin bir plana sahip olması gerektiğini vurguladı. Kerry, yakın zamanda emekli olacağını ancak iklimle ilgili çalışmalarına devam edeceğini belirtti.

COP29, Kasım ayında Bakü'de gerçekleşecek.

Tarih: 20 Şubat 2024

Lİnk: COP28 president urges countries to set plans for fossil fuel transition