bildirim ikonu
Ana içeriğin başı

Kâr amacı gütmeyen Ember'e göre, rüzgâr ve güneş enerjisinin bu yıl yeni elektrik talebinin %88'ini karşılaması bekleniyor.

Bu yıl, küresel olarak yeni enerji talebini karşılamak için temiz elektrik artışı belirlendi ve Uluslararası Enerji Ajansı tarafından oluşturulan Paris ile uyumlu sürdürülebilir enerji hedeflerine ulaşıldı.

Tarihsel olarak, artan elektrik talebi kömür ve gaz gibi daha fazla fosil yakıt yakılarak karşılandı, ancak Londra merkezli çevreci kâr amacı gütmeyen Ember’in çarşamba günü yaptığı açıklamada, 2023'ten itibaren neredeyse tüm yeni enerji talebinin karşılanması için ek yenilenebilir enerji kapasitesinin hazırlanması gerektiği söylendi. 2022'de ek rüzgâr ve güneş enerjisi, yeni elektrik talebinin %80'ini karşıladı, biyokütle ve hidro dahil diğer yenilenebilir kaynaklar ihtiyacın %12'sini sağladı ve fosil yakıtlar kalan ihtiyacın %8'ini karşıladı. Ember, bu yıl yeni elektrik talebinin %88'inin rüzgâr ve güneş tarafından karşılanmasını ve geri kalanının 2022'deki bir dizi kesinti ve kuraklığın ardından bu yıl toparlanan hidro ve nükleer enerji ile karşılanmasını beklediğini açıkladı.

Ember, 2022'de kömürün halen en büyük elektrik üretim kaynağı olmasına rağmen küresel elektrik üretiminin %36'sını oluşturduğunu söylüyor. Geçen yıl küresel enerji sektöründen kaynaklanan 12,4 milyar mt'luk sera gazı rekorunun zirve yapması muhtemel. Rüzgâr, güneş, biyokütle ve nükleer gibi düşük karbon emisyonlu kaynaklar tarafından üretilen küresel elektriğin payı %39 gibi rekor bir seviyeye ulaştı. Rüzgâr ve güneş, 2021'deki %10'luk üretimini aşarak geçen yılki toplam küresel elektriğin %12'sini üretti ve Çin %4,4 ile en yüksek elektrik üretimini gerçekleştiriyor.

Kâr amacı gütmeyen kuruluşun Ember’in verileri, küresel elektrik talebinin %93'ünü temsil eden 78 ülkeyi kapsıyor. Bu ülkelerden 60'tan fazlası şu anda elektriğinin en az 10'da birini rüzgâr ve güneş enerjisinden üretiyor.

Geçen yılki ekonomik belirsizlik, enflasyon ve yükselen faiz oranlarına rağmen, küresel yenilenebilir kapasite büyümeye devam etti. Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı'na göre, toplam küresel kapasite olan 3,4 terawatt'a ulaşmak için geçen yıl yaklaşık 295 gigawatt kapasite artışı gerçekleşti.

Uluslararası Enerji Ajansı, Paris Anlaşması hedeflerine ulaşmak için küresel elektrik sektörünün 2040 yılına kadar karbondan arındırılmasını tavsiye etti. Enerji sektörü, büyük ölçüde kömüre bağlı olması nedeniyle henüz bu hedefe ulaşma yolunda değil. Bununla birlikte, Ember'in verileri, yeni rüzgâr ve güneş enerjisi kurulumlarının rekor hızı devam ederse 2040 hedefinin ulaşılabilir olduğunu gösteriyor.

Ember'in kıdemli elektrik analisti ve raporun baş yazarı Malgorzata Wiatros-Motyka, "Rüzgâr ve güneş, kısmen [yeni projelerdeki] kurumsal yatırımların da etkisiyle şimdiden emisyonları azaltıyor" dedi. "Temiz elektrik, herhangi bir şirketin net sıfır hedefinin çok önemli bir parçası ve bunu başarmanın en hızlı ve en ucuz yolu rüzgâr ve güneş enerjisidir."

BloombergNEF'e göre, işletmeler geçen yıl yenilenebilir enerji satın almak için 36,7 gigawatt'lık uzun vadeli sözleşmeler imzalayarak temiz enerji talebini artırdı. Anlaşmalar, kömür ve gaz projelerinin yerini alabilecek veya fosil yakıtların şebeke için elektrik üretme süresini azaltabilecek geliri gelecek için garantileyerek, yeni rüzgâr ve güneş projelerinin finansmanının güvence altına alınmasına yardımcı oluyor.

Diğer tahminler, sera gazı emisyonlarının muhtemelen bu on yılda zirveye ulaşacağını gösteriyor. IEA’nın, ekim ayında yaptığı açıklama, toplam küresel emisyonların 2025'te en yüksek noktasına ulaşacağı yönündeydi. Ve şubat ayında, araştırma şirketi Rystad Energy, benzer bir 2025 yılı tahmini yaparak, elektrik ve ısı üretiminden kaynaklanan emisyonların bu yıl zirve yapmasını beklediğini söyledi.

Tarih: 12 Nisan 2023
Link: Low-Carbon Electricity Expected to Cover New Power Demand in 2023 (wsj.com)