bildirim ikonu
Ana içeriğin başı

190 yatırımcıdan oluşan bir grup, dünyanın önde gelen şirketlerini doğayı ve ekosistemleri korumak ve restore etmek için daha fazlasını yapmaya zorlamayı amaçlayan Nature Action 100 girişimine katıldı.

Aralık ayında biyoçeşitlilikle ilgili COP15 küresel görüşmelerinde yumuşak bir başlangıç yapan grup, beklentilerini ortaya koyan bir mektup yazarak madencilikten kimya ve tüketim mallarına kadar farklı sektörlerdeki şirketlerle ilişki kurmaya başladığını açıkladı.

İlk talepler arasında, yönetim kurullarının 2030 yılına kadar doğa kaybını en aza indirmeyi ve ekosistemleri operasyonel düzeyde ve tedarik zincirleri boyunca korumayı ve restore etmeyi kamuya açık bir şekilde taahhüt etmeleri ve bağlantılı bağımlılıkları, etkileri, riskleri ve fırsatları açıklamaları yer alıyor.

Şirketler ayrıca zaman içinde bilimsel temellere dayalı hedefler belirlemeli ve yıllık ilerlemeyi açıklamalı; yönetim kurulu gözetimi oluşturmalı ve hedeflere ulaşmak için "elverişli bir ortam" yaratmak üzere ticaret kuruluşları da dahil olmak üzere paydaşlarla birlikte çalışmalıdır.

BNP Paribas Varlık Yönetimi Amerika Kıtası Yönetim Başkanı Adam Kanzer, "Bunun küresel piyasalara çok güçlü bir sinyal gönderdiğine inanıyoruz; doğa kaybının sistemik riskini tersine çevirmek için birlikte çalışmalıyız" dedi.

"Zamanımız kısıtlı, ancak bu 100 şirketle birlikte çalışarak önemli bir fark yaratabileceğimize inanıyoruz. Asıl iş, şimdi başlıyor."

Grupta, Amundi (AMUN.PA), Aviva Investors (AV.L) ve BNP Asset Management (BNPP.PA) gibi Avrupa'nın en büyük yatırımcıları bulunuyor. Columbia Threadneedle Investments gibi ABD'li yatırımcılar üye olsa da dünyanın en büyük yatırımcılarından bazıları, örneğin BlackRock (BLK.N), Vanguard ve State Street (STT.N), henüz üye değil.
 

Tarih: 26 Eylül 2023
Link: Investors push for greater corporate action on nature loss